Košarka

Video: Zakucavanje je ozbiljan posao

Igor Maračić • petak, 12.02.2010.
Video: Zakucavanje je ozbiljan posao
Foto: EPA

Povijest službenog NBA All-Star natjecanja u zakucavanju seže u davnu 1984. godinu i Denver kada je titulu naj "zakucavača" kući uzeo Larry Nance. Sada, 26 godina poslije, vrhunski dunkeri još uvijek oduševljavaju košarkaški svijet i potvrđuju kako ta "umjetnost" teško izumire. Zakucavanja još uvijek dižu obrve diljem svijeta...

Iako Slam Dunk natjecanje automatski pripisujemo NBA ligi, ono je nastalo nekoliko godina prije, točnije 1976., dok NBA liga još nije postojala. Tadašnja ABA liga organizirala je natjecanje u Denveru, a pobjednik je bio Julius Erving. Tek nakon udruženja ABA i NBA lige 1984. godine nastaje ono što već godinama možemo pratiti na All-Star vikendu.

Sažetak ABA-inog prvog natjecanja u zakucavanju

Prvi zakucavač-pobjednik bio je Larry Nance, bivši igrač Phoenixa i Cavaliersa. Nakon njega na red je došao The Human Highlight Film, kako su ga nazvali, što i prosječnom znalcu engleskog jezika vjerojatno golica maštu. No, igrač pravim imenom Dominique Wilkins svoj je pothvat ponovio još jednom, 1990. godine. Prvu trojku dunkera zaokružuje nevjerojatni Spud Webb (pravim imenom Anthony). Ono što je posebno kod ovog "čudaka" jest činjenica da je visok 170 cm, što je za NBA standarde bilo kojeg doba - začuđujuće.

NBA Slam Dunk i prvi pobjednik - Larry Nance

The Human Highlight Film - dovoljno rečeno

Maleni velikan Spud Webb

Tada na red dolazi jedini, veliki i neponovljivi, Michael Jordan. Njegovo Visočanstvo pobrinulo se da ga ljudi dobro zapamte i tako što je prvi koji je osvojio back-to-back naslove, a zakucao je i s crte slobodnog bacanja. '87. i '88. dakle pripadaju Airu, nakon kojeg najbolje zakucava Kenny "Sky" Walker, peti pick drafta 1986. godine. Na scenu iduće godine još jednom stupa Dominique Wilkins, a nakon njega, 1991. u Charlottei pobjeđuje Dee Brown kojeg ćemo najviše zapamtiti po fenomenalnom no look zakucavanju.

MJ

1991. i Dee Brown

Cedric Ceballos pobijedio je iduće godine s povezom preko očiju, a godinu poslije 1993. Harold Miner koji je isto učinio i 1995. godine. Miner je dobio i specifičan nadimak, Baby Jordan. Pogađate koji Jordan. U 1994. ugurao se osvajač prstena s Lakersima, Isiah Rider.

Povez preko očiju

Harold Miner

1996. i 1997. prošle su u znaku Brenta Barrya i novaka Kobea Bryanta, koji je na pravi način najavio budućnost koju danas gledamo. Sezona 1999. bila je lockout, odnosno skraćena pa natjecanja, kao ni samog All-Star vikenda nije bilo, ali 1998. Slam Dunk natjecanje nije uvršteno jer se smatralo kako je ono od godinu prije bilo "nedovoljno atraktivno". Čekanje se isplatilo jer se tada svijetu predstavio još jedan rookie, Vince Carter, i priredio pravi festival ludih zakucavanja.

Crna Mamba

Half-Man, Half-Amazing

Slijede Desmond Mason koji je osvojio natjecanje 2001. u Washingtonu, te čovjek koji je uspio ponoviti Jordanov pothvat - Jason Richardson, osvojivši naslove u iduća dva natjecanja. Fred Jones, trenutni rezident talijanske Serie A košarkaške lige, ostavio je svoj trag 2004. Superatraktivni Josh Smith pobrao je ovacije godinu poslije.

J-Rich

Josh Smith 2005.

Sljedeće godine protekle su u znaku Natea Robinsona i Dwighta Howarda, i njihove "Superman-KryptoNate" točke, a među njih se ugurao i Gerald Green, gaseći "požar" na rođendanskoj torti.

Sretan rođendan!

SuperHoward

Nate Robinson ove godine ima priliku postati prvi čovjek s tri naslova najboljeg dunkera, pa prije nego što vidimo hoće li u tome uspjeti, prisjetimo se prošlogodišnjeg natjecanja.

Nate The Great

Za sam kraj, službeni podsjetnik na TOP 10.

Svi osvajači naslova

2009. Phoenix, Nate Robinson, New York
2008. New Orleans, Dwight Howard, Orlando
2007. Las Vegas, Gerald Green, Boston
2006. Houston, Nate Robinson, New York
2005. Denver, Josh Smith, Atlanta
2004. Los Angeles, Fred Jones, Indiana
2003. Atlanta, Jason Richardson, Golden State
2002. Philadelphia, Jason Richardson, Golden State
2001. Washington, Desmond Mason, Seattle
2000. Oakland, Vince Carter, Toronto
1997. Cleveland, Kobe Bryant, L.A. Lakers
1996. San Antonio, Brent Barry, L.A. Clippers
1995. Phoenix Harold, Miner, Miami
1994. Minneapolis, Isaiah Rider, Minnesota
1993. Salt Lake City, Harold Miner, Cleveland
1992. Orlando Cedric, Ceballos, Phoenix
1991. Charlotte, Dee Brown, Boston
1990. Miami, Dominique Wilkins, Atlanta
1989. Houston, Kenny Walker, New York
1988. Chicago, Michael Jordan, Chicago
1987. Seattle, Michael Jordan, Chicago
1986. Dallas, Spud Webb, Atlanta
1985. Indianapolis, Dominique Wilkins, Atlanta
1984. Denver, Larry Nance, Phoenix

Zanimljivosti

Najviše osvajača dunk naslova igralo je za Atlantu (4)

Wilt Chamberlain mogao je na sveučilištu s malo zaleta zakucati s crte slobodnog bacanja i tako praktički "izvesti" slobodno bacanje. To je kasnije zabranjeno.

Julius Erving prvi je zakucao s crte slobodnog bacanja u službenom natjecanju

14 igrača postiglo je savršanih 50 bodova za jedno zakucavanje

Kobe Bryant najmlađi je osvajač natjecanja (18)

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!