Croatia 97 - švicarski prvak

Edvard Burić • utorak, 23.02.2010.

Futsal momčad Croatia 97 Appenzell junačkom pobjedom nad FC Genevom osvojila je NLA švicarsku ligu te će tako predstavljati Švicarsku u malonogometnoj Ligi prvaka. Ovaj povijesni uspjeh ostvarili su u dvorani Wankdorf u Bernu, a krajnji rezultat od 7:6 sugerira veliku borbu na terenu...

Da će utakmica biti teška pokazalo se već u prvih pet minuta kada momčad Geneve preuzima kontrolu nad utakmicom pogocima Claytona Pinchera, a na semaforu piše 0:2. Croatia 97 nikako nije uspijevala pronaći način da probije protivničku obranu, ali Danijel Agatić ipak zabija za smanjenje rezultata (1:2). Geneva i dalje igra furiozno i do poluvremena odlazi na 4:1.

U drugom poluvremenu izlazi neka druga Croatia i počinje sa nevjerojatnim pritiskom na vrata Geneve. Ovaj švicarski klub je uglavnom sačinjen od brazilskih igrača, dok za Croatiu kako i samo ime govori nastupaju uglavnom Hrvati. Nažalost, Croatia ne uspjevaju zabiti gol iz nekoliko prigoda, a onda dolazi kazna. Lopta se nesretno odbija od jednog igrača Croatie i završava u mreži. Rezultat 5:1 sugerira da je utakmica riješena i da će Brazilci u redovima Geneve slaviti naslov prvaka.

Ipak, Croatia se ne predaje i počinju igrati još bolje. Nošeni sjajnim navijanjem oko 500 hrvatskih navijača razliku počinju topiti. Mato Šego iz kaznenog udarca smanjuje na 5:2, a vrlo brzo i na 5:3. U 33. minuti Pinchero pogađa za 6:3, ali igrače Croatie ni to nije obeshrabrilo. Mato Šego igra fantastično i za manje od minute postiže tri gola i izjednačava rezultat. U dvorani tada nastaje totalna ludnica. Hrvatski navijači ne prestaju sa navijanjem, a šlag na tortu stavlja - Gulan. Tri minute prije kraja, Croatia napokon vodi (7:6). Ilija Krijan u zadnjim minutama fantastično čuva vrata Croatie, a nakon isteka vremena slavlje Hrvata na terenu, ali i tribinama može početi.

MNK Croatia 97 Appenzell osvaja naslov švicarskog prvaka (NLA liga) i na taj način dobiva priliku da nastupa u UEFA Futsal ligi kao predstavnik Švicarske. Hrvati u Švicarskoj burno su proslavili ovaj veliki uspjeh koji će zauvijek ostati upisan u povijest švicarskog futsala.