Žalgiris preživio Rigu

Branimir Korać • nedjelja, 28.02.2010.

Košarkaši Žalgirisa upisali su i četvrtu uzastopnu pobjedu u Baltičkoj ligi, ovaj put svladavši VEF Rigu uz vrlo dobru igru Marija Delaša. Lietuvos Rytas je na svom parketu lako svladao Tartu Rock...

Košarkaši Žalgirisa su u najzanimljivijem susretu subotnjeg dijela Baltičke lige upisali pobjedu protiv VEF Rige u gostima 77:72. Gosti iz Kaunasa su se dugo mučili te su u zadnju četvrtinu ušli sa zaostatkom 64:54. Ipak otvorili su je s 10:0 i poravnali na 64:64, domaćin se držao do 68:68, a onda je uslijedilo novih 7:0 i do kraja susreta Žalgiris je sačuvao prednost.

Mantas Kalnietis je ubacio 19 poena uz šest skokova, Dainius Šalenga je dodao 13 poena i šest skokova, a Mario Delaš za 18 minuta ubacio je deset poena (5/7) uz četiri skoka. Kod domaćina Taj McCullough je ubacio 15 poena uz šest skokova, Sandis Valters je dodao 14 poena, a Alex Renfroe deset poena uz 13 asistencija.

Lietuvos Rytas nije imao nikakvih problema protiv Tartu Rocka. S lakoćom je slavio 87:66 zahvaljujući odličnoj predstavi Kenana Bajramovića koji je ubacio 19 poena uz deset asistencija i devet skokova te Jonasa Valanciunasa koji je dodao 18 poena i devet skokova. Kod gostiju 24 poena upisao je Janar Talts.

Vrlo uvjerljiv bio je i Šiauliai u susretu protiv estonskog Kaleva. Zadrov protivnik iz Eurokupa je porazio Estonce sa 118:72 ostvarivši prednost od 45 poena već nakon tri četvrtine. Vitautas Šarakauskas je upisao 23 poena i sedam skokova, a Derrick Low 17 poena i osam asistencija. Kod gostiju Josh Akognon je ubacio 21 poen.