Reprezentacija - prijateljske utakmice, 03.03.2010, 20:45 h, Bruxelles, Koning Boudewijn Stadion
Suci: Gianluca Rocchi (Italija)
Belgija
Belgija
0:1(0:0) Hrvatska
Niko Kranjčar 63'
Hrvatska

Bernard Jurišić, Marin Vuković • srijeda, 03.03.2010.

I Bruxelles se večeras upisao na listu gradova koji su morali potpisati kapitulaciju pred hrvatskom nogometnom reprezentacijom. Majstorijom Nike Kranjčara u 63. minuti momčad Slavena Bilića pobijedila je Belgiju u prvoj utakmici 2010. godine i optimistično otvorila novu godinu...

Wesley Sonck
46'

Mehdi Carcela Gonzalez
71'

Nicolas Lombaerts
71'

Thomas Buffel
76'

Jonathan Blondel
76'

Toby Alderweireld
82'

Slaven Bilić

Belgija i Hrvatska razočarane su završile ciklus kvalifikacija za SP u Južnoj Africi, pa su jedna drugoj odlučile prijateljskom utakmicom pomoći da se što prije vrate na pravi put koji se zove EURO 2012. Razlika je u tomu što je belgijska reprezentacija s novim izbornikom Dickom Advocaatom potpuno renovirana i tek traži svoje "mjesto pod suncem", dok je hrvatska pod vodstvom Slavena Bilića već dobro posložena i formirana.

Sve do 22. minute trajalo je "ispitivanje snaga" na stadionu Kralja Boudewijna u Bruxellesu, uz pokušaje izvan kaznenog prostora Kranjčara, Witsela i Hazarda. Tada je Kranjčar sjajnom loptom izbacio Čalu samog pred Baillyja, no ovaj umjesto oštrog udarca pokušava pronaći Olića u sredini, na kojemu su bila dvojica čuvara.

Slijedilo je pet minuta belgijske reprezentacije, koja ipak nije uspjela stvoriti izgledniju prigodu pred Runjom. U 25. minuti Ćorluka je pravovremeno reagirao ispred visokog Van Dammea nakon "skreaćenog kornera", a u narednom napadu Martens ne uspijeva naciljati gornji desni kut naših vrata.

Olić u 30. minuti nije precizan glavom, pet minuta kasnije ni Čale nogom, a najbolju prigodu propustio je Mate Bilić u 41. minuti. Modrić je tada uzeo jedu loptu Van Dammeu i sjurio se u kazneni prostor, vratio dobru povratnu loptu napadaču Sportinga iz Gijona, no ovaj puca pored lijeve vratnice.

Drugi dio otvorio je nezgodan doskok Križanca, koji je zbog uganutog zgloba morao napustiti teren. Dok se čekala izmjena Van Damme je spustio glavom loptu Vermaelenu na prvoj vratnici, koji puca visoko preko gola iz najbolje prigode Belgijaca dotad.

Naredne dvije prigode bile su uvertira u naše vodstvo. Najprije je Modrić u 56. minuti loše pucao iz odlične prigode s desetak metara nakon povratne lopte Srne, a zatim Runje ulazi u udarac Lukakuu na prvoj vratnici sa samo dva metra udaljenosti.

U 63. minuti naš najbolji igrač večeras, Niko Kranjčar, potegnuo je desetak metara prema vratima domaćina, s 25 metara se odlučio na udarac koji je prošao "kroz uši" belgijskog vratara i odsjeo u mreži za vodstvo Hrvatske. Zapjevalo je nekoliko stotina hrvatskih navijača na tribinama stadioan u Bruxellesu, ni ovog puta hrvatska reprezentacija nije bila bez brojne i bučne potpore.

Belgijcima je trebalo 11 minuta da ponovno zaprijete, ovog puta je Hazard fino izveo slobodan udarac s 20 metara i pogodio lijevu spojnicu vratnice i grede nemoćnog Runje. Gotovo jednako blizu pogotka bila je i naša reprezentacija u 79. minuti, kad je nakon bijega Eduarda pucao Pranjić, obranio Bailley, a Mandžukić za djelić sekunde zakasnio ubaciti loptu u praznu mrežu na drugoj vratnici.

U 86. minuti Ćorluka i Runje zajedničkim su snagama zaustavili sprint brzog Carcele, a Runje je još jednom dobro reagirao ispred Soncka u posljednjoj minuti. Bilo je to sve od Belgijaca, Hrvatska je sačuvala minimalnu prednost i pobjednički otvorila 2010. godinu.