Vodeni sportovi

Mađari drugi četvrtfinalist

Ivana Jurica • srijeda, 03.03.2010.

U posljednjem kolu Eurolige u skupini D talijanski Pro Recco sigurno je odradio posao, na domaćem je bazenu sa 11:7 pobijedio ruski Šturm. U drugom susretu, koji je odlučivao o drugom mjestu u skupini, mađarski Eger je sa 11:8 bio bolji od drugog ruskog predstavnika, Sinteza iz Kazana. U četvrtfinale će tako Pro Recco i Eger.

Pro Recco – Šturm 11:7 (4:4, 1:1, 2:0, 4:2)

Pro Recco: Gennaro, Burić 1, Madaras 2, Mangiante, Kasas, Felugo, Filipović 2, Figlioli 2, Benedek 2, Calcaterra, Udovičićić 1, Molina Rios, Nikić 1, trener: Pino Porzio.

Šturm: Smirnov, Yatsev, Yurchik 2, Finaev, Zheltovskiy, Belofastov, Benić 2, Stratan 1, Stepanyuk, Ryzhov-alenichev, Garbuzov 2, Nagaev, Davitashvili, trener: Pertar Porobić.

Igrač više: Pro Recco 4/10, Šturm 3/7

Suci: José Maria Teule Barreda (Španjolska) i Mario Brguljan (Crna Gora)

I uoči posljednjeg kola Talijani su bili sigurni pobjednici skupine D i četvrtfinalisti Eurolige. Pitanje je bilo samo tko će im se iz te skupine pridružiti. Kao što su bili uvjerljivi u svim europskim utakmicama ove sezone slično je bilo i u susretu sa Šturmom. Peta je to pobjeda talijanske momčadi, uz tek jedan remi u šest euroligaških utakmica.

Rusi su se držali u prvom poluvremenu, nakon prve, ali i druge četvrtine, rezultat je bio izjednačen, ali snaga Talijana do izražaja je došla u nastavku kada su stigli do odlučujuće prednosti.

Čak četvorica igrača u momčadi Pro Recca postigla su po četiri gola – Norbert Madaras, Filip Filipović, Pietro Figlioli i Tibor Benedek. Na suprotnoj strani najefikasniji su, također sa po dva gola, bili Vitaly Yurchik, Danijel Benić i Seregey Garbuzov.

ZF Eger – Sintez Kazan 11:8 (1:2, 2:2, 4:3, 4:1)

ZF Eger: Szecsi, Santavy, Erdelyi 1, Graham 1, Barany 1, Kovacs, Hegedus, Varga 1, Feltham 1, Binder 1 Bundschuh, Harai, Biros 5, trener: Gyorgy Gerendas.

Sintez Kazan: Maximov, Basik 1, Katkov, Odintsov 1, Savić 1, Tikhonov, Fatakhutdinov, Schertwitis, Aksenov 2, Zakirov 1, Elizarov, Ashaev 2, Dudkin, trener: Vladimir Kazharov.

Suci: Torsten Bock (Njemačka) i Andrej Franulović (Hrvatska)

Puno više neizvijenosti ponudio je susret Egera i Sinteza iz Kazana. Susret u Mađarskoj odlučivao je o drugom četvrtfinalistu iz ove skupine. Dobro je počelo za Ruse koji su nakon osam minuta igre vodili sa 2:1, a Sintez je pogodak prednosti imao i na poluvremenu (4:3). U efikasnoj trećoj četvrtini postignuto je čak sedam golova, a na semaforu je, uoči posljednjih osam minuta igre, svjetilo 7:7. Domaćini kao da su ubacili u brzinu više u zadnjoj četvrtini, postigli su četiri gola, primili samo jedan, što ime je bilo dovoljno da ostvare pobjedu od 11:8 i kao drugoplasirana momčad iz ove skupine izbore nastup u četvrtfinalu Eurolige.

Junak Mađara bio je peterostruki strijelac Peter Biros. Kod Rusa po dva gola postigli su Alexandar Aksenov i Alexey Ashaev.