Sjajne predstave Tomića i Baraća

Branimir Korać • nedjelja, 21.03.2010.

Prve utakmice 26. kola ACB lige donijele su pobjede favorita, ali i odličnu igru Stanka Baraća i Ante Tomića. Dok je Tomić s Realom stigao do pobjede, Barać i Caja su poraženi u derbiju protiv Barcelone...

Bizkaia igra već neko vrijeme jako dobro, s dolaskom novog trenera očito su se i kockice bolje posložile, a to je pokazao i dvoboj protiv Cajasola. Na svom parketu slavili su 63:60 iako su gosti imali manje od dvije minute do kraja vodstvo 59:54. Tada kreće u seriju Janis Blums koji ubacuje dvije trice za 60:59. Četiri sekunde prije kraja kod 62:59 za Bilbao Tariq Kirksay ubacuje samo jedno od tri bacanja i tu Cajasol definitivno gubi utakmicu.

Janis Blums ubacio je 15 poena uz šest skokova dok je Chris Warren dodao 13 poena i šest skokova. Marko Banić za 28 minuta ubacio je 11 poena dok je Damir Markota za devet minuta ostao bez poena. Kod gostiju nitko nije bio dvoznamenkast, a treba istaknuti Kirksaya koji je ubacio sedam poena uz devet skokova i pet asistencija.

Xavi Pascual: Utakmicu smo započeli jako loše u obrani i oni su to znali iskoristiti. U drugoj četvrtini zaigrali smo bolje, u napadu smo kreirali dosta otvorenih šuteva te u nastavku susreta lakše kontrolirali igru stečenom prednosti. Ono što me ljuti je da smo u prvoj četvrtini primili previše poena. Šest poena u nizu su nam ubacili iz kontranapada, a to je nedopustivo. Ipak, mogu biti zadovoljan. Ovdje je uvijek teško doći do pobjede, morali smo igrati na granici svojih mogućnosti da bi slavili.

Ricky Rubio: Bilo je vrlo teško. Oni su 40 minuta igrali čvrstu i dobru košarku, posebno su nam prijetili kontranapadima, posebno u prvoj četvrtini. Trica? Jednostavno se otvorilo.

Derbi kola igran je u Vitoriji gdje je Caja Laboral poražena od prejake Barcelone 86:79. Domaćin je imao crno razdoblje igre u drugoj i trećoj četvrtini i tada su dopustili gostima da stvore previsoku razliku. U posljednjoj dionici su to nadoknađivali, na pet i pol minuta prije kraja su smanjili na 76:72, ali to je bilo sve, Barcelona je uzvratila poenima Navarra i Rubija te zaključila utakmicu.

Prvo ime kod Caje bio je naš reprezentativac Stanko Barać koji je igrao 29 minuta i ubacio 19 poena (8/14) uz šest skokova i dvije asistencije. Slijedio ga je sa 17 poena te po pet skokova i asistencija Marcelinho Huertas. Kod Barcelone Ricky Rubio je ubacio 17 poena (5/5 trica), a 15 i pet asistencija dodao je Juan Carlos Navarro.

Xacobeo nije imao nikakve šanse protiv Unicaje koja se prošetala do pobjede 89:58. Posebno u prvom poluvremenu Unicaja je bila impresivna, a to razdoblje igre dobila je s 44:20. U nastavku je domaćin rutinskim nastupom sačuvao stečenu prednost i visoko slavio.

Joel Freeland s 19 poena i šest skokova te Saul Blanco s 13 poena su ih predvodili dok su najbolji kod Xacobea bili Konstantinos Vasileiadis s 14 poena i naš Drago Pašalić koji je za 15 minuta ubacio 11 poena.

Real je puno teže od očekivanja izborio pobjedu protiv Gran Canarije u Palacio Vistalegreu. Madriđani su slavili 74:73 u susretu koji su velikim dijelom kontrolirali, ali na kraju dopustili Gran Canariji povratak u utakmicu. Ipak za neki veliki preokret i čudesnu pobjedu nije bilo vremena i Real se izvukao.

Nas definitivno veseli odlična igra Ante Tomića koji je bio najbolji pojedinac kod Reala. Naš reprezentativac odigrao je 27 minuta i ubacio 19 poena (6/10) uz šest skokova, četiri asistencije i dvije ukradene lopte. Slijedio ga je s deset poena i tri skoka Sergio Llull. Kod gostiju briljirao je Jaycee Carroll s 30 poena (6/8 trica) dok je Sitapha Savane dodao 14 poena.