Spektakularni Partizan poveo

Vedran Babić • utorak, 23.03.2010.

Prva četvrtfinalna večer Eurolige ponudila je prvo iznenađenje. Košarkaši Partizana u Tel Avivu su protiv favoriziranog Maccabija nadoknadili minus od 21 koša u prvom poluvremenu i odličnim drugim dijelom stigli do prve pobjede u seriji. Španjolski derbi je pripao Barceloni, a do vodstva su očekivano stigli CSKA i Olympiakos.

Maccabi - Partizan 0-1 (77:85)

Spektakularnim preokretom Partizan se domogao vrijedne pobjede u prvoj utakmici protiv Maccabija kojemu je ovo prvi poraz uopće u nekoj četvrtfinalnoj utakmici Eurolige odigranoj u njegovoj Nokia Areni. Da je netko u drugoj četvrtini pri rezultatu 34:13 za Izraelce rekao da će se na kraju utakmice radovati gosti, vjerojatno bismo mu rekli da je lud. No, taj naizgled neostvarivi scenarij pretvorio se u stvarnost.

Partizan je do poluvremena uspio smanjiti zaostatak na 14 koševa (46:32) i u drugom poluvremenu dovršiti veliki preokret za još veću pobjedu. Ulaskom u posljednjih deset minuta Maccabi je i dalje imao prednost (66:58), ali je do kraja utakmice postigao samo 11, a primio čak 27 koševa. Doron Perkins bio je najbolji igrač domaćeg sastava s 13 koševa, pet skokova i šest asistencija, no apsolutni junak je gostujući igrač Dušan Kecman koji je odigrao utakmicu karijere postigavši 29 koševa, od čega sedam trica iz samo devet pokušaja.

Iako nije bio pretjerano optimističan uoči susreta, ili je to možda bila "pila naopako", gostujući strateg Duško Vujošević sada je u zavidnoj situaciji jer čak i u slučaju poraza u četvrtak, slijede mu dvije domaće utakmice u Beogradu u kojima uz gromoglasnu podršku vjerojatno krcate Arene može izboriti Final Four.

Barcelona - Real 1-0 (68:61)

Poslije prvog čina okršaja španjolskih velikana raduju se Katalonci koji su u ne do kraja ispunjenoj Palau Blaugrani ostvarili i četvrtu ovosezonsku pobjedu protiv vječitog rivala u isto toliko dvoboja. Mali broj koševa može se pripisati slabom postotku šuta i kod jednih i kod drugih. Dovoljno je samo reći kako je Barcelona ispucala 25 trica i pogodila samo pet (Navarro 0/6), dok je za jednaki učinak Realu trebalo 14 šuteva. Barca je zato razliku stvorila preciznijim šutem za dva, a od ostalih statističkih podataka važno je izdvojiti onaj koji kaže da su domaćini imali 23 slobodna bacanja, a gosti samo šest u cijeloj utakmici.

Što se samog razvoja rezultata tiče, početnu inicijativu preuzela je Barcelona koja je u nekoliko navrata imala pet razlike, a u 13. minuti po prvi put i šest (25:19). Madriđani su se do poluvremena vratili u egal i smanjili na 37:36, a u 25. minuti košem Rimantasa Kaukenasa poveli su sa šest razlike. U 34. bilo je plus tri za goste (60:57), a onda je počeo njihov konačni pad. Do kraja susreta su postigli samo jedan koš iz slobodnog bacanja (!) i mogli su se pozdraviti s pobjedom.

Jedan od onih koji je postigao neke od bitnih koševa u samoj završnici bio je najbolji strijelac utakmice Pete Mickeal s 18 poena i šest skokova, a isto se može reći i za Bonifacea N'Donga (14 koševa, 7 skokova). Trener Reala Ettore Messina tako nije uspio u svom naumu da zaustavi snažnu postavu Katalonaca pod koševima, koja im nije toliko naudila u skakačkom smislu (ukupan omjer 37-33 za Real) koliko u pucačkom.

Mickeal i N'Dong su u potpunosti zasjenili Garbajosu, Reyesa i društvo, a jedino je do izražaja došao Darjuš Lavrinovič koji je s 14 koševa i osam skokova bio uvjerljivo najbolji pojedinac gostiju. Ante Tomić je bio prosječan i za 17 minuta je ubacio šest koševa, uhvatio tri skoka i izgubio dvije lopte.

CSKA - Caja Laboral 1-0 (86:63)

Šesterostruki europski prvak uspješno je odradio prvu utakmicu protiv Caje Laboral i pokazao kako je u odličnoj formi. Gosti su se dobro držali do 15:15, a onda su se domaćini polako počeli odvajati. Sa zaključkom prve četvrtine bilo je još uvijek prihvatljivih plus pet (24:19), no na poluvremenu je rezultat za Španjolce bio mnogo bolniji (49:29). Rusi su kvalitetnom momčadskom igrom slomili otpor svojih suparnika i osigurali si mirnu završnicu bez previše uzbuđenja.

Svi igrači CSKA su upisali nastup, a od njih 12 samo su dvojica ostala bez koša. Najviše je ubacio Andrej Voronševič (15 koševa, 7 skokova), a pratili su ga s 14 Viktor Hrjapa te s 13 Ramunas Šiškauskas, koji je tome pridodao pet skokova i isto toliko asistencija. Odličnu partiju pružio je i naš Zoran Planinić koji je za 23 minute postigao šest koševa, sedam skokova, sedam asistencija i dvije ukradene lopte.

Na suprotnoj strani prvi strijelci su bili s 11 koševa Mirza Teletović i Fernando San Emeterio, a povratnik nakon ozljede, Tiago Splitter, je ohrabrio svog trenera Duška Ivanovića za sljedeće utakmice postigavši deset koševa. Drugi Hrvat na utakmici, Stanko Barać, za razliku od Planinića, nije oduševio. Za 11 minuta igre visoki centar je promašio jedan šut iz igre, uhvatio dva skoka i izgubio dvije lopte.

Olympiakos - Prokom 1-0 (83:79)

Vjerojatno teže od očekivanog Grci su poveli protiv Prokoma. Američki trolist Qyntel Woods - Ronnie Burrell - Daniel Ewing držao je goste u igri tijekom cijele utakmice, no kada je trebalo prelomiti susret Olympiakos je pokazao više koncentracije i praktički na iskustvo stigao do prve pobjede.

Prokom je odlično otvorio utakmicu s 11:0, no već do kraja prve četvrtine prednost se potpuno istopila. Sredinom druge četvrtine Poljaci su poveli sa šest razlike, a na odmor otišli s četiri i već je svima bilo jasno da će Grci imati težak posao u nastavku. Woods je odmah u početku pogodio za 43:35 i poslije tog trenutka Prokom je stao. Olympiakos je preuzeo konce igre i početkom posljednje četvrtine u džepu imao veliko vodstvo od 11 koševa (65:54).

U 38. minuti bilo je komfornih plus deset za domaćina, a onda je uslijedila velika serija gostiju koji su u posljednjih 60 sekundi ušli sa zaostatkom od samo dva koša (80:78). Nakon promašene trice Papaloukasa gosti su imali priliku izjednačiti ili povesti, no Logan je izgubio loptu, a priču je zaključio Miloš Teodosić s ukupno tri slobodna bacanja.

Upravo je Teodosić bio jedan od dvojice najboljih pojedinaca Olympiakosa s 21 košem, a drugi je Linas Kleiza (26 koševa, 6 skokova). Nikola Vujčić nije se previše naigrao. Za 12 minuta na parketu postigao je dva koša, tri skoka i dvije asistencije. S druge strane briljirao je Woods s 23 koša i 11 skokova, Burrell je ubacio 14, a Ewing 13.