Diawari Liga-kup u "krivom" dresu

Maja Giljanović • subota, 27.03.2010.

Souleymane Diawara jedini je od igrača Bordeauxa koji su prošle godine osvojili Liga-kup slavio i 365 dana poslije. Senegalac je prošle sezone iz Bordeauxa preselio u Marseille, a večeras zabio svom bivšem klubu i otvorio Olympiqueu vrata ka prvoj tituli nakon više od desetljeća i pol frustracija.

Marseille funkcionira od Didiera Deschampsa igrača do Didiera Deschampsa trenera. Svjetski 1998. i europski prvak 2000. bio je kapetan momčadi koja je 1993. osvojila posljednji trofej Marseillea (1:0 protiv Milana), a u dobi od nepune 24 godine bio je najmlađi kapetan u povijesti koji je predvodio svoju momčad do trijumfa u Kupu prvaka.

Osmerostruki prvaci i 10-erostruki pobjednici Kupa prekinuli su dugih 17 godina posta tijekom kojih su izgubili sva četiri finala koja su igrali, što u Francuskoj (Coupe de France 2006. protiv PSG-a i 2007. protiv Sochauxa), što u Europi (Kup UEFA 1999. protiv Parme i 2004. protiv Valencije).

Vezane vijesti

Svoj prvi Liga-kup zaslužili su u finalu protiv branitelja naslova Bordeauxa u utakmici koja je obilovala ritmom, ali nije oduševila kvalitetom mada je na koncu 75,000 navijača na Stade de Franceu vidjelo četiri gola. Previše nervoze u prvih je sat vremena, naime, rezultiralo brojnim pogibeljnim startovima osobito na Lucha Gonzaleza na kojem su u manje od pet minuta žute kartone dobili Sane i Diarra.

Ključnim trenutkom utakmice pokazala se ozljeda zadnje lože Mamadou Nianga, Senegalac je u 53. minuti zatražio izmjenu, a Deschamps je prigodu dao Mathieu Valbueni. 25-godišnjak ju je objeručke prihvatio i sudjelovao u akcijama dvaju od tri gola Marseillea.

Ulricha Ramea na golu Bordeauxa prvi je u 61. minuti probio Souleymane Diawara. 31-godišnji Senegalac je nakon trijumfa prošle sezone i u Liga-kupu i u Le Championnatu ljetos Chaban-Delmas zamijenio Velodromeom, a večeras je svom bivšem klubu zabio glavom nakon slobodnog udarca Lucha Gonzaleza. Valbuena je šest minuta poslije udarcem pod prečku podebljao prednost, u 77. je minuti, izgubljen u prostoru, vlastitu mrežu nakon udarca Valbuene skrenuo Matthieu Chalme, a 84. minuti Ludovic Sane je samo kozmetički uljepšao rezultat (1:3).

Udarac je ovo Žirondincima, koji su Liga-kup osvojili tri puta (2002., 2007., 2009.) i tri puta igrali u finalu (1997., 1998., 2010.), i u svjetlu prve utakmice četvrtfinala Lige prvaka u utorak na Gerlandu protiv Lyona, ali i u svjetlu preostalih devet kola Le Championnata gdje im za leđima pušu redom Montpellier, Auxerre, Lyon, Marseille i Lille.