Sjajni Tomić poražen, Partizan korak do

Branimir Korać • utorak, 30.03.2010.

Nakon što su odigrane treće utakmice četvrtfinala Eurolige, još uvijek nemamo nijednog sudionika završnog turnira. Meč lopte za Final Four uoči četvrtih utakmica u svojim rukama drže Barcelona, Partizan, CSKA i Olympiakos...

Real Madrid - Regal FC Barcelona 73:84 (1-2)

Real je u Barceloni u drugom susretu ubilježio veliku pobjedu i dobio priliku nadoknaditi zaostatak domaćeg terena. Međutim Barcelona im je vrlo brzo uzvratila, odigrala je vrlo dobru utakmicu u Vistalegreu i pred 13.500 zagriženih navijača Reala slavila usred Madrida.

Madriđani su se vrlo brzo našli u zaostatku. Serija 15:0 sredinom prve četvrtine bila je kobna za Real koji se do kraja susreta više nije vratio rezultatski u utakmicu. Sve Realove pokušaje Barcelona je neutralizirala. Imali su premalo raspoloženih igrača i nisu se mogli suprotstaviti na pravi način.

Ante Tomić još jednom je pokazao klasu. Iako je Xavi Pascual upozoravao posebno na njega kako će ga morati zatvoriti, Tomić je Barceloni utrpao 23 poena (11/13 za dva) i uhvatio tri skoka te na taj način bio jedan od rijetkih raspoloženih igrača kod domaćina.

Uz Tomića treba istaknuti Travisa Hansena i Sergija Llulla koji su s po 11 poena imali svoje trenutke. Kod Barcelone prvo ime bez konkurencije bio je Juan Carlos Navarro. Navarro je ubacio 24 poena uz visok postotak šuta iz igre 8/13 čemu je dodao četiri skoka dok ga je slijedio s 13 poena i pet skokova Pete Mickeal.

Partizan - Maccabi Electra Tel Aviv 81:73 (2-1)

Partizan je odigrao još jednu utakmicu u transu i došao na prag prolaska na Final Four. Pred više od 20 tisuća gledatelja u beogradskoj Areni svladao je Maccabi s 81:73 te tako poveo s 2-1 u seriji.

Beograđani su u utakmicu ušli euforično i brzo su stekli prednost što je bio prevelik hendikep za goste. U ovakvoj atmosferi bilo je jasno kako će se teško vratiti u utakmicu ako dozvole domaćinu rani bijeg, a to se upravo i dogodilo.

Tijekom druge četvrtine Partizan je bježao i na 15 poena prednosti te je s lakoćom držao Maccabi na pristojnoj distanci. Na startu drugog poluvremena gosti su zaprijetili i preko Lasmea i Fischera smanjili na sedam poena zaostatka, ali vrlo brzo je Partizan uzvratio i vratio se na 16 poena viška.

Kada se Maccabi ovdje nije vratio, susret je prelomljen. U posljednjoj četvrtini Partizan je znalački čuvao prednost te na kraju posve zasluženo slavio 81:73.

Bo McCalebb s 18 poena i sedam skokova te Aleks Marić sa 16 poena i sedam skokova vukli su Partizan dok su najbolji kod Maccabija bili Alan Anderson s 13 poena te Chuck Eidson s 11 poena i sedam skokova.

Caja Laboral - CSKA Moskva 66:53 (1-2)

U prva dva susreta Caja nije bila niti blizu Moskovljanima. CSKA je bio vrlo uvjerljiv, a i u Vitoriji su bili u igri 30 minuta. Međutim nakon toga je uslijedilo dobro razdoblje u igri domaćina gdje je stvorena prednost i Caja je otišla do pobjede.

Većim dijelom susreta domaćin je imao konkretnu prednost i bio na putu prema pobjedi. Treća četvrtina ipak je bila u znaku Moskovljana koji su odigrali jako dobro u tom razdoblju i smanjili na 42:41.

Početak posljednje dionice bio je ključan. Walter Herrmann je tada povukao, Caja je napravila seriju 9:0 i pobjegla na 51:41. CSKA je do kraja susreta pokušao zakomplicirati situaciju, međutim nisu imali šanse. Caja je čuvala prednost i zasluženo stigla do smanjenja na 2-1.

Tiago Splitter s 15 poena i sedam skokova predvodio je Caju, a 14 poena i šest skokova dodao je Fernando San Emeterio. Stanko Barać igrao je deset minuta i ostao bez poena (0/2) s uhvaćena četiri skoka. Kod gostiju nitko nije bio dvoznamenkast, Viktor Hrjapa je ubacio devet poena uz pet skokova, a Ramunas Šiškauskas je dodao šest poena uz sedam skokova. Zoran Planinić za 18 minuta je ubacio dva poena (1/5) uz dva skoka.

Asseco Prokom - Olympiakos 81:78 (1-2)

Olympiakos je bio najbliže trećoj pobjedi i plasmanu na Final Four. Grci objektivno imaju i najlakšeg protivnika, ali niti oni nisu uspjeli. Prokom je u svojoj dvorani slavio 81:78 vodivši tijekom susreta i s gotovo 20 poena prednosti što Olympiakos nije uspio preokrenuti.

Po Olympiakos je kobno bilo prvo poluvrijeme, posebno druga četvrtina koju su Grci odigrali jako loše. Domaćin je u tom razdoblju igrao kao u transu i kažnjavao je silne pogreške u gostujućem sastavu.

Ipak u drugom poluvremenu Olympiakos se probudio i zaigrao u skladu s renomeom. Uspjeli su početkom posljednje dionice smanjiti na pet poena zaostatka da bi Ewing i Logan vratili prednost Prokoma na 76:66. Uslijedio je zadnji napor Olympiakosa koji je dobio priliku sa sirenom izboriti produžetak, ali Kleizin pokušaj omeo je Logan i Prokom je izborio četvrtu utakmicu.

S po 18 poena Qyntel Woods i Daniel Ewing su predvodili Prokom dok su kod gostiju najbolji bili Josh Childress s 20 poena te naš Nikola Vujčić s 13 poena (5/8).