Borna Rupnik • subota, 03.04.2010.

Bayern je ponovno na čelu Bundeslige! Iako su više od jednog poluvremena igrali s igračem manje, Bavarci su sačuvali svoju brzopotezno stečenu prednost i pretekli Schalke na tablici...

Pred više od 60.000 ljudi na Veltins Areni u Gelsenkirchenu Bayern je svladao Schalke rezultatom 2:1 i tako ga na najbolji mogući način spriječio da pobjegne na pet bodova viška. Momčad Louisa van Gaala doputovala je u goste Schalkeu bez Arjena Robbena, no uzbuđenja nije nedostajalo ni bez odličnog Nizozemca, pogotovo u prvom poluvremenu.

U skladu s najavama, od početka su zaigrali i hrvatski reprezentativci Ivan Rakitić i Ivica Olić, dok je nad Danijelom Pranjićem prednost dobio Bastian SchweinsteigerManuela Neuera, no prvo je opipljivo uzbuđenje izazvao start Daniela van Buytena na Jeffersonu Farfanu na rubu šesnaesterca nakon kojeg je sudac ostao nijem, a van Buyten ozlijeđen te je kasnije napustio igru. Nepreciznim je udarcem uzvratio Mark van Bommel, a sve do 25. minute igralo se ravnopravno uz sporadične poluprilike.

Altintopovo isključenje

Turski nogometaš u dresu Bayerna, nekadašnji član Schalkea, dobio je dva žuta kartona unutar samo sedam minuta. Prvi je zaradio odgurnuvši pomoćnog suca, a drugi zbog prekršaja na sredini terena.

Tada je akciju nakon kornera izvrsnim volejem okončao Franck Ribery za vodstvo Bayerna, a prije nego se slavlje gostiju stišalo, Rafinha je pogriješio, Hamit Altintop ukrao loptu, a Olić uz milimetarsku sumnju zaleđa nesebično poslužio Thomasa Müllera za šokantno brzih 2:0. No, Rafinha se djelomično iskupio samo pet minuta poslije, centriravši za Kevina Kuranyija, koji glavom iznimno precizno smanjuje rezultat i vraća utakmici svu natjecateljsku draž. Farfan je u 37. minuti propustio kvalitetno zahvatiti loptu, a Bavarcima je posao otežalo i nepotrebno isključenje Altintopa nekoliko minuta poslije.

No, Bayern se u nastavku vrlo dobro postavio na terenu i Schalkeov se igrač viška nije posebno osjetio, a Ribery je u 59. minuti imao i slobodan udarac s izgledne pozicije. Van Gaal je u 68. minuti na teren poslao i Pranjića umjesto Riberyja kako bi dodatno očvrsnuo momčad, a potom je i Olić prepustio mjesto Mariju Gomezu.

Među jalovim napadima Schalkea istaknuli su se dalekometni pokušaj Marcela Bordona, Eduov udarac glavom i neuspjela ciljanja Alexandra Baumjohanna i Kevina Kuranyija, ali daleko je to bilo od prave prijetnje. Hans-Jörg Butt u samoj je završnici dva puta izbio loptu iz svog kaznenog prostora i tu je priči bio kraj. Tek je Bordon u sudačkoj nadoknadi poslan na prijevremeno tuširanje, što mu je visilo nad glavom tijekom svih 90 minuta. Bayern će u posljednjih pet kola ući s bodom prednosti na kontu.

Rasplet u Gelsenkirchenu nestrpljivo je čekao Bayer iz Leverkusena, koji se u rezultatskom zaostatku našao u 28. minuti dvoboja u Frankfurtu. Teber je realizirao kazneni udarac za prednost Eintrachta, no Kiessling je svoj povratak u momčad proslavio 17. golom sezone za 1:1. Isti je igrač zabio i u prvoj akciji drugog dijela, a nadu je Eintrachtu vratilo isključenje Schwaaba u 49. minuti. To je prvo kaznio Caio, a Bayer je praznih ruku ostao minutu prije kraja. Za konačnih 3:2 pogodio je Franz.

U Dortmundu su Borussia i Werder prikazali otvoreni nogomet, a to se više isplatilo domaćinu, koji je poveo u devetoj minuti preko Grosskreutza. Pritisak žuto-crnih urodio je plodom i u 22. minuti, kada je Zidanov udarac iz kuta Subotić glavom proslijedio u mrežu. Werder se vratio u igru zahvaljujući Huntu sredinom nastavka, no više od toga nije mogao. Borussia je ovom pobjedom u potpunosti zakomplicirala bitku za treće mjesto.

Nürnberg i Mainz zaigrali su punom snagom od prvog sučevog zvižduka, a u samo četiri minute gledatelji su vidjeli promašeni zicer Noveskog, vratnicu Ottla i crveni karton Ivanschitza zbog pokušaja udaranja protivnika, a brojčanu prednost Nürnberga iskoristio je Frantz za 1:0 u 14. minuti. Na 2:0 povisio je Choupo-Moting pri kraju prvog poluvremena i tako potvrdio osvajanje vrijedna tri boda u borbi za opstanak.

Mensur Mujdža još je jednom našao svoje mjesto u prvoj postaji Freiburga, a njegova je momčad protiv Bochuma povela u 18. minuti. Strijelac je bio Cisse, ali ubrzo je poravnao Dabrowski. Ivica Banović cijeli je susret promatrao s klupe. Borussia iz Mönchengladbacha pomalo je iznenađujuće povela u Stuttgartu - gol je bio djelo Reusa, ali su Marica i Kuzmanović ostavili bodove domaćem sastavu.