Barcelona i sedmi put

Branimir Korać • nedjelja, 11.04.2010.

Dominacija Barcelone u španjolskom prvenstvu se nastavlja. S madridskim Realom odigrali su osmu utakmicu ove sezone, upisali čak sedmu pobjedu i ujedno osigurali prvu poziciju na kraju regularnog dijela sezone...

Već osmi put ove sezone susreli su se Barcelona i Real. Barcelona je još jednom slavila, u svojoj dvorani bila je bolja 78:73 i tako dodatno učvrstila vodeću poziciju na ljestvici.

Početak susreta pripao je Realu zahvaljujući dobroj igri Garbajose i Tomića, međutim do kraja prve četvrtine Barcelona je s tri trice Navarra i jednom Basilea napravila preokret. Susret se počeo rješavati u drugoj četvrtini kada je Real promašio puno toga, a Barcelona to znala kazniti. Na odmor se otišlo s prednosti domaćin 42:25. Tek u samoj završnici gosti su uspjeli smanjiti zaostatak i izgubiti s pristojnih 78:73.

Kod Barcelone Navarro je ubacio 20 poena, a Erazem Lorbek 15 poena uz šest skokova. U sastavu Reala najbolji su bili oni najmlađi, Sergio Llull je ubacio 19 poena, a Ante Tomić za 29 minuta 12 poena (4/8) uz sedam skokova i tri asistencije.

Erazem Lorbek (Barcelona): "Započeli smo utakmicu dobro i dalje je sve bilo puno lakše, odigrali smo upravo onako kako smo se dogovorili uoči susreta. Real je sjajna momčad, ali brzo smo pronašli igru, a kada je tako teško nas je pobijediti. Ovo je za nas bila vrlo važna utakmica jer smo s njom i matematički osigurali prvu poziciju. Cijeli tjedan smo se samo za nju pripremali i to se isplatilo."

Važan susret u borbi za doigravanje odigrali su Granada i Fuenlabrada, a kao pobjednik iz susreta je izašla Granada. Bio je to izravni dvoboj momčadi koje pretendiraju na doigravanje s tim da je poraz u ovom susretu značio i značajno smanjenje šansi za hvatanje osmog mjesta. Domaćin je ipak uz podršku 6.850 navijača otišao do pobjede.

Predvodili su ga Jimmie Hunter sa 16 poena i pet asistencija te Joe Ingles s 13 poena. Kod gostiju Gerald Fitch je ubacio 15 poena, a Salva Guardia 14 poena uz sedam skokova.

Valladolidovoj seriji poraza ne nazire se kraj. Novi je stigao na domaćem parketu gdje ih je nadigrala Manresa i slavila 74:68 i tako je Valladolid od kandidata za doigravanje stigao u onu zonu gdje su momčadi koje nemaju previše briga u završnici sezone jer niti mogu ispasti, niti mogu u doigravanje.

U ovom susretu su obje momčadi dosta griješile, u završnici je Valladolid kod aktivnog rezultata promašivao slobodna bacanja i gubio lopte, a gosti su preko Ivanova, Grimaua i Montaneza to znali kazniti.

Najbolji kod pobjednika bili su Roman Montanez s 20 poena te Jordi Grimau s 18 poena. Kod domaćina Brian Chase je ubacio 23 poena (trica 5/10), a Lamont Barnes je dodao 15 poena i deset skokova.

Zanimljiv dvoboj igran je u Valenciji gdje je istoimeni domaćin prekinuo niz pobjeda Bizkaije i slavio s 83:75. Momčad Nevena Spahije pokazala je više od svojih protivnika i upisala zasluženu pobjedu koja je mogla biti i uvjerljivija da nije bilo laganog opuštanja u završnih deset minuta.

Kosta Perović s 19 poena predvodio je domaćina, a Marko Marinović je dodao 17 poena. Kod gostiju Marko Banić za 26 minuta je ubacio 18 poena (8/12) uz tri skoka, Alex Mumbru je dodao 12 poena i pet skokova, a Damir Markota za šest minuta uhvatio je dva skoka.