Vodeni sportovi

Bousquetu zlato i viza za Budimpeštu

Maja Giljanović • utorak, 13.04.2010.

Prvog dana Otvorenog prvenstva Francuske u 50-metarskim bazenima u Saint-Raphaelu u najboljem se svjetlu pokazao Frederick Bousquet. Francuski rekorder u finalu je utrke na 50 delfin osvojio zlatnu medalju, isplivao drugi najbolji rezultat na ovogodišnjim svjetskim tablicama i ispunio normu za Europsko prvenstvo u Budimpešti od 9. do 15. kolovoza. Titule su osvojili i Coralie Balmy i Sebastien Rouault na 400 slobodno, Melanie Henique na 50 delfin i Sophie De Ronchi na 50 prsno.

Prvu titulu prvog dana Otvorenog prvenstva Francuske u 50-metarskim bazenima osvojila je Coralie Balmy na 400 metara slobodno. 22-godišnjakinja je slavila (4:06,87) ispred Camille Muffat (4:08,26) na drugom i Ophelie Cyrielle-Etienne (4:09,09) na trećem mjestu, a sve tri su isplivale i normu za Europsko prvenstvo u Budimpešti od 9. do 15. kolovoza (4:11,67).

Prošle godine europski juniorski prvak na 200, 400 i 4x200 metara slobodno Yannick Agnel u finalu se utrke na 400 m slobodno zadovoljio broncom, slavio je Sebastien Rouault ispred Tunižanina Ahmeda Mathlouthija. Rouault je isplivao treći najbolji rezultat ovogodišnjih svjetskih tablica (3:48,57) i izborio vizu za Budimpeštu, a normu (ispod 3:50,85) su ostvarili i Agnel (3:49,83) i četvrtoplasirani Sebastien Fraysee (3:50,79).

Šok za Aurore Mongel. Svjetska prvakinja na 200 delfin, 28-godišnjakinja je u finalu na 50 delfin osvojila brončanu medalju iza srebrne Angele Tavernier i zlatne Melanie Henique, ali ispod norme (26,52) se spustila samo Henique (26,36), Tavernier nije uspjela bolje od 27,14, a Mongel od 27,21.

Svjetski viceprvak na 50 slobodno i svjetski prvak u malim bazenima Frederick Bousquet u finalu je na svojih omiljenih 50 delfin ispred Fabiena Gilota (23,92) i Belgijca Françoisa Heersbrandta (23,97) isplivao drugi najbolji rezultat na svijetu u 2010. (23,58), osvojio naslov prvaka Francuske i izborio Budimpeštu.

Budimpeštu je gotovo sigurno izborio i Hugues Duboscq (1:00,94) u polufinalu utrke na 100 prsno, zauzme li sutra jedno od prva četiri mjesta na ljeto će braniti srebrnu medalju osvojenu u Eindhovenu prije dvije godine, a prvakinja Francuske na 50 prsno Sophie De Ronchi (32,41) ispred Fanny Babou (32,49) i Andree Baudry (32,65) nije ispunila normu za EP.

Prvenstvo u Saint-Raphaelu traje do nedjelje, ali šlager je sutra u utrci na 50 slobodno. Okršaj je to "Titana": srebrnog na Olimpijskim igrama Amaury Leveauxa, brončanog u Pekingu Alaina Bernarda i svjetskog viceprvaka iz Rima Bousqueta.