Xacobeo ispao, poznati sudionici doigravanja

Branimir Korać • ponedjeljak, 03.05.2010.

Dva kola prije kraja regularne sezone poznati su svi sudionici doigravanja, kao i momčadi koje napuštaju ACB ligu. Isto tako raspliće se i borba za prve četiri pozicije gdje je Real vjerojatno izgubio drugu poziciju porazom od Caje Laboral...

Gran Canaria je osigurala doigravanje dok je Xacobeo i matematički ispao iz ACB lige. U dvoboju ova dva protivnika u Composteli Gran Canaria je slavila 71:56. Igra domaćina se raspala u posljednjoj četvrtini koju su izgubili s 25:9.

James Augustine s 20 poena i devet skokova predvodio je Gran Canariju, a Jaycee Carroll je dodao 19 poena i sedam skokova. Kod Xacobea Javier Bulfoni i Rayshawn Terry su ubacili po 14 poena, a Maxi Stanic 12 uz sedam skokova. Damir Rančić za 22 minute ubacio je šest poena (2/8 trica), a Drago Pašalić za 26 minuta dodao je pet poena (2/7) uz dva skoka.

Alicante je na svom parketu svladao Joventut i tako ga i definitivno ostavio bez doigravanja. Joventut igra jako lošu sezonu, a to je potvrdio i u susretu s Alicanteom gdje je obrambeno bio vrlo loš iako mu je utakmica bila od većeg značaja.

Domaćina su predvodili Txemi Urtasun s 22 poena i Pape Sow s 18 poena i devet skokova dok je Mario Stojić za 31 minutu ubacio 15 poena (5/7) uz dva skoka. Kod gostiju Antonio Bueno je ubacio 16 poena, Henk Norel 14, a Luka Bogdanović 13 uz pet skokova.

Bilbao se također oprostio od nadanja u doigravanje. Poraženi su od Estudiantesa na svom parketu 78:73, a time je momčad iz Madrida i matematički osigurala doigravanje. Dvije minute prije kraja domaćin je zaostajao tek poen, imao napad za preuzimanje vodstva, no Blums je izgubio loptu. Na drugoj strani tricu je ubacio Lofton i tu je susret prelomljen.

Nick Caner-Medley kod gostiju je ubacio 20 poena dok je Chris Lofton dodao 16. U domaćem sastavu Janis Blums je ubacio 19 poena, a Marko Banić za 19 minuta je dodao 13 poena (6/7) uz tri skoka. Jerome Moiso je također bio zapažen s 11 poena. Damir Markota za deset minuta ostao je bez šuta na koš uz četiri skoka.

Neven Spahija: "Čestitam igračima ne samo na pobjedi nego i na osiguranju četvrtog mjesta. Znamo jako dobro koliko je važno završiti među prva četiri i doći do prednosti domaćeg terena u doigravanju. Ovo je za mene uspjeh kao da smo osvojili trofej. Protiv Cajasola nije bilo lako, igrali smo protiv iskusne momčadi koja zna igrati košarku, ali mislim da je obrana u drugoj četvrtini bila presudna."

Cajasol nije uspio napraviti veliki korak prema osiguravanju pete pozicije uoči doigravanja. Za to će se morati još pomučiti, a u ovom kolu su gostovali kod Spahijine Valencije i upisali prilično lagan poraz. Već uoči posljednje dionice domaćin je sve riješio i u završnici je Cajasol tek smanjio visok zaostatak.

Kod Valencije su se istaknuli Nando De Colo s 18 poena i Thomas Kelati s 11 poena i pet skokova. Kod poraženih Duško Savanović je ubacio 15 poena, a Tariq Kirksay 12 poena uz sedam skokova.

Barcelona se prošetala kod već bivšeg ACB ligaša Murcije. U laganom ritmu gosti su slavili 73:54 te tako nastavili seriju pobjeda. Pete Mickeal s 12 poena predvodio je strijelce Barcelone, 11 poena i 14 skokova dodao je Boniface N'Dong. Kod domaćina Miloš Vujanić je ubacio 15 poena, a Vitor Faverani 14 poena uz deset skokova.

Unicaja je nastavila uspon na ljestvici, a nova pobjeda stigla je protiv Valladolida. Momčad iz Malage slavila je 88:58 te tako zaprijetila Cajasolu usponom na petu poziciju. Rezultatski prilično izvjestan susret već je bio odlučen nakon 20 minuta igre, a u posljednjoj dionici domaćin je samo podebljao prednost.

Kod pobjednika Saul Blanco je ubacio 19 poena uz pet skokova, a Carlos Jimenez je dodao 15 poena. Kod Valladolida Eulis Baez je ubacio 13 poena uz šest skokova.

Lagun Aro je na svom parketu nadigrao Granadu s 84:81 i tako i matematički osigurao opstanak. Gosti su se s druge strane oprostili od doigravanja. U završnih 15 sekundi Gianella i Stefansson su dva puta gubili lopte i tu je gost ostao bez pobjede.

Lagun Aro su predvodili Antwain Barbour s 19 poena i David Doblas sa 17 poena i pet skokova. Kod gostiju Stefansson je ubacio 22 poena, Jimmie Hunter 16, a Pablo Aguilar 14 uz 12 skokova.

U derbiju kola Real je poražen na svom parketu od Caje Laboral i tako izgubio drugu poziciju. Momčad iz Vitorije slavila je 80:74, a domaćin je odigrao loših uvodnih 20 minuta i tu je izgubio utakmicu. Kasnije su se pokušavali vratiti, no Caja je igrala dobro i upisala pobjedu.

Marcelinho Huertas ih je predvodio sa 17 poena dok je 15 poena dodao Tiago Splitter. Kod domaćina Sergio Llull je ubacio 23 poena, Pablo Prigioni 22 uz pet ukradenih lopti, a Ante Tomić za 20 minuta ubacio je tek dva poena (1/8), ali i uhvatio sedam skokova.