Ostali sportovi

Blanki dijamant, Sandri podij

Maja Giljanović • petak, 14.05.2010.

Najbolje hrvatske atletičarke Blanka Vlašić i Sandra Perković odlično su startale na premijernom mitingu Dijamantne lige. Splićanka je pobijedila u skoku u vis, a Zagrepčanka je u bacanju diska osvojila treće mjesto.

Nepuna dva mjeseca nakon što je u Dohi obranila titulu svjetske dvoranske prvakinje Blanka Vlašić je prvi nastup na otvorenom zaključila u pobjedničkom ritmu. Svjetska prvakinja je u Dohi proteklih godina slavila skokovima od 205, 203 i 204 cm, ovog puta se zadovoljila skokom od 198 cm.

Blanka je slavila ispred najbolje na svjetskoj tablici Chaunte Howard zbog manjeg broja skokova na 194 cm, Vlašić je nakon 185 i 190 i 194 preskočila iz prvog, a Amerikanka tek iz trećeg pokušaja.

Visinu od 198 cm obje su preskočile iz drugog pokušaja i u tim trenucima ostale jedine na zaletištu, Beitia je, naime, 198 srušila sva tri puta i zauzela treće mjesto, Školina je ostala na 190, Green i Dušanova na 185, a Kljugina na 180.

Letvicu su podigle na 201, ali je ni Howard ni vlasnica rekorda mitinga Blanka nisu uspjele preskočiti, dijamant, četiri boda i 10,000 $ je osvojila Vlašić kojoj je ovo najslabije otvaranje sezone nakon 197 cm prije četiri godine.

"Imala sam svježine za prva tri skoka, poslije me stigao umor od jakih treninga" izjavila je Blanka kojoj je sljedeći nastup u Ostravi 27. svibnja, a drugi nastup u Dijamantnoj ligi ima 4. lipnja u Oslu.

U izvrsnom se svjetlu pokazala Sandra Perković. Europska juniorska prvakinja i devetoplasirana sa Svjetskog prvenstva u Berlinu osvojila je treće mjesto. Zagrepčanka je disk samo jednom bacila ispravno, ali se 62,33 m iz prve serije pokazalo dovoljnim za podij iza svjetske i olimpijske viceprvakinje Yarelis Barrios (64,90 m) i svjetske prvakinje Dani Samuels (64,67 m).