Reprezentacija - prijateljske utakmice, 19.05.2010, 20:30 h, Klagenfurt, Wörthersee stadion, gledatelja: 18.000
Suci: Kevin Blom, Langkamp, Siebert (svi Nizozemska)

Bernard Jurišić • srijeda, 19.05.2010.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Austriju i u našoj petoj međusobnoj utakmici. U Klagenfurtu je kasnim pogotkom Mate Bilića naša reprezentacija sačuvala savršen skor protiv Austrijanaca, koje je 85 minuta u životu održavao tek sjajni vratar Macho...

Florian Klein
39'
8
Christoph Leitgeb
63'
20
Christopher Drazan
73'
Didi Constantini
21
(do 60')
20
(do 67')
Slaven Bilić

Četiri puta prije večerašnje utakmice Hrvatska i Austrija odmjerili su snage, sva četiri puta Hrvatska je s terena odlazila uzdignutih ruku. Po treći put naša je reprezentacija istrčala na travnjak stadiona Wörthersee u Klagenfurtu, gradu u kojemu smo slavili dvije velike pobjede protiv Njemačke i Poljske na Euru 2008.

U Klagenfurt su obje reprezentacije krenule u novi ciklus, koji na jesen kreće utakmicama za odlazak na Euro 2012. Bez mnoštva važnih karika na jednoj i drugoj strani izbornici Bilić i Constantini upoznavali su se s "alternativnim planovima" za jesenske okršaje.

Hrvatska je utakmicu otvorila dominantno, ne dozvoljavajući domaćinima da izađu sa svoje polovice u prvih desetak minuta. Prvu pravu prigodu sam je sebi stvorio Modrić u 12. minuti, no austrijski vratar Macho ubilježio je prvu od nekoliko svojih velikih obrana u prvom dijelu.

Rastrčani Mandžukić u 16. minuti oštro puca s više od 25 metara, lopta je fijuknula pored lijeve vratnice. Prvu i jedni pravu prigodu u prvom dijelu domaćini propuštaju u 21. minuti. Šimunić je skrenuo jedan ubačaj i prevario svoje suigrače, Janko je dočekao loptu sam na drugoj vratnici, ali iz voleja nije uspio pogoditi dalji kut.

Snažni Jelavić zaprijetio je dvaput u 23. i 24. minuti, uzvratio Korkmaz na drugoj strani. Završnica prvog poluvremena u potpunosti pripada našoj reprezentaciji, koju su samo nesreća i raspoloženi Macho održali na nuli.

Petrić je u 33. minuti krasno proigrao usamljenog Modrića na desnom ulazu u kazneni prostor, no njegov udarac Macho odbija. Tri minute kasnije Mandžukić glavom spušta loptu na volej Jelaviću na pet metara, ovaj vrlo dobro i snažno puca, no lopta na samoj gol-liniji pogađa u nogu dobro postavljenog austrijskog vratara i propada naša najbolja prigoda u prvom dijelu. Austrijanci su mogli biti sretni što se na odmor otišlo s nulom.

Drugi dio otvorio je Srna vrlo dobrim slobodnim udarcem s 25 metara, ali pogodio je samo vanjski dio mreže. U 55. minuti Mandžukić se ne snalazi dobro u kaznenom prostoru nakon ubačaja našeg kapetana iz slobodnog udarca s desnog krila.

Nakon 15-minutne revije izmjena, Hrvatska je krenula u završni pritisak prema sjajnom domaćem vrataru. Najprije je u 74. minuti Strinić prošao po lijevoj strani i pokušao prebaciti Macha, da bi nakon kornera Fuchs glavom zabio loptu u vlastitu gredu. Sreća nas nije išla, barem ne dotad.

Nije ni u 77. minuti, kad je Mate Bilić promašio "nemoguće". Dvojica naših najboljih igrača, Modrić i Mandžukić, sjajno su odigrali i izbacili Bilića oči u oči s Machom na pet metara, no austrijski vratar još jednom sjajno reagira i spašava svoju momčad.

Kad je Pokrivač loše ciljao u 84. minuti, a Macho obranio još jedan pokušaj Mandžukića minutu kasnije, činilo se da ćemo ostati bez nagrade za potpunu dominaciju nad austrijskom momčadi. No, pravda je ipak zadovoljena, a Hrvatska je ipak uspjela ugurati barem tu jednu loptu iza leđa sjajnog Macha.

Igrala se 86. minuta, a dvojac bivših Hajdukovaca s klupe je riješio pitanje pobjednika. Drago Gabrić je okomicom pronašao Matu Bilića u kaznenom prostoru, ovaj prolazi pored Dragovića i u padu pogađa suprotni kut konačno nemoćnog Macha za više nego zasluženu pobjedu Hrvatske.

Tako je prvi od tri prijateljska okršaja ovog svibnja odrađen i više nego korektno. Bez puno važnih igrača Hrvatska je odigrala sigurno, dominantno i koncentrirano i ubilježila svoju petu pobjedu u pet ogleda protiv Austrije. Naš stručni stožer zasigurno će ovaj ispit ocijeniti vrlo pozitivnom ocjenom. Zasluženo.

• Obrisan korisnik20.05.2010. u 13:22
    dobro smo igrali jučer, sve je klapalo unatoč tome što nam je falilo pola ekipe, ali ne bih se sad zanosio s hvalama. ipak je to bila samo austrija. trebalo bi odigrati i koju projateljsku protiv neke jače repke od autrije, walesa i estonije... ovako izgleda da gazimo, ali ne znam koliko to govori... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.05.2010. u 02:41
    Svaka čast dečkima. Srni jer se oženio i uspio igrat par dana poslije (ja nebih hodao par dana). Mandža je pokazao da je stvarno igrač i da mu se neda igrat u 1. HNL Klaun Ligi. Od ostalih bravo za Strinića i modrića.
  • Babangida20.05.2010. u 00:18
    Babangida
  • Babangida20.05.2010. u 00:11
    Jako dobra igra, dosta bolja nego sto se ocekivalo uoci utakmice, svaka cast vecini igraca