Marin Vuković • subota, 22.05.2010.

Nakon 39 godina izbivanja iz najvišeg razreda engleskog nogometa, Blackpool je pobjedom nad Cardiffom u finalu doigravanja izborio nastup u Premier ligi sljedeće sezone.

Premda su regularni dio natjecanja u Championshipu završili na šestom mjestu i u doigravanje ušli kao najlošije plasirana momčad, u finalu na Wembleyju to nije igralo nikakvu ulogu. Iako su dvaput gubili i hvatali zaostatak, igrači Blackpoola uspjeli su preokrenuti rezultat i na kraju slaviti s 3:2 te tako izboriti nastup u Premier ligi.

Ian Holloway

Zajedno s Blackpoolom u Premier ligu dolazi i njihov menadžer Ian Holloway, vrlo omiljena figura u engleskom nogometu. Nekadašnja legenda Bristol Roversa jedan je od najsmješnijih britanskih sportskih djelatnika koji svojim izjavama i dosjetkama, poput "Volim Blackpool, vrlo smo slični, i jedni i drugi izgledamo bolje u mraku", nakon utakmice uvijek iznova oduševljava novinare i televizijske reportere.

Svojom je duhovitom prirodom i metaforama postao kultna figura u engleskom nogometu, a 2005. godine izdana je čak i knjiga s njegovim citatima.

Nema sumnje da će Premier liga s Hollowayjem biti još zabavnije natjecanje.

Svih pet pogodaka na utakmici palo je u prvom poluvremenu, a prvi je već nakon devet minuta igre u mrežu Blackpoola smjestio Michael Chopra. Oduševljenje među velškim navijačima ipak je trajalo samo četiri minute jer tada je Charlie Adam sjajnim slobodnim udarcem vratio utakmicu na početak.

U 37. minuti golom Joea Ledleyja Cardiff ponovno vodi, no još jednom vodstvo traje samo četiri minute. Gary Taylor-Fletcher prvo pogađa vratnicu, a zatim izjednačuje na 2:2, a neposredno prije odlaska na odmor Brett Ormerod u potpunosti preokreće utakmicu u korist Blackpoola.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, pa je Blackpool uz Newcastle i West Bromwich Albion postao treća momčad koja će sljedeće sezone preseliti u Premier ligu.

Championship, finale doigravanja:
Blackpool - Cardiff City 3:2

Ian Holloway, menadžer Blackpoola: "Obećao sam vam sjajno finale i to je ono što ste dobili. Nemam riječi koliko sam ponosan, ovo je apsolutno fantastično. Morate vjerovati u sebe bez obzira na sve, a ja sam sretan što sam s grupom ljudi koji su mi puno pomogli u životu. Ponosan sam ne samo zbog sebe nego i zbog ljudi iz našeg kraja. Znate li samo koliko će ovo značiti ljudima iz Blackpoola? Premier liga će im donijeti toliko novca, nemam riječi, pucam od ponosa."