Reprezentacija - prijateljske utakmice, 26.05.2010, 20:30 h, Tallinn, Le Coq Arena, gledatelja: 3.000
Suci: Michael Svendsen, Hog, Bille (svi Danska)
Estonija
Estonija
0:0(0:0) Hrvatska
Hrvatska

Besmisleno, beskorisno, bespotrebno

Bernard Jurišić • srijeda, 26.05.2010.

Kako volimo naše sportske okršaje često titulirati povijesnima, tako i večerašnji ogled u Tallinnu možemo prozvati takvim. Utakmica između Estonije i Hrvatske vjerojatno je najdosadnija utakmica u povijesti hrvatske reprezentacije...

Kaimar Saag
60'
10
Ats Purje
78'
18
Sander Post
78'

Slaven Bilić

Pobjede protiv Austrije i Walesa ispratile su hrvatsku nogometnu reprezentaciju u Tallinn, na treću prijateljsku utakmicu ovog svibnja. S "trećim" sastavom u kojemu nije bilo praktično ni jednog igrača iz udarnih 11, Hrvatska je tražila smisao u okršaju koji je u osnovi trebao biti "proba za Latviju".

Prvih 45 minuta ponudilo je loš nogomet, u kojemu ni jedan od protivnika nije uspijevao stvoriti opasnost pred protivničkim vratarom. Naša je reprezentacija po prvi put u svojoj povijesti krenula u utakmicu bez napadača, kojeg je "glumio" privremeni kapetan Ivan Rakitić.

Četvrti par braće, dvaput otac i sin

Svojim debijem u A reprezentaciji Luka Vučko danas je u povijesne knjige hrvatske reprezentacije ubilježio četvrti par braće koji su nosili crveno-bijele kvadratiće. Njegov brat Jurica četiri je puta nastupio za reprezentaciju dok je igrao za Hajduk i Alaves.

Uz braću Vučko, za hrvatsku reprezentaciju igrala su braća Kovač (Niko 83 nastupa, Robert 84), Marić (Tomislav 9, Marijo 8) i Šimić (Dario 100, Josip 7).

Samo dvije obitelji mogu se pohvaliti da su hrvatskoj reprezentaciji dale oca i sina: obitelj Gabrić (Tonči 9, Drago 5) i obitelj Kranjčar (Zlatko 2, Niko 55).

Jedino vrijedno spomena iz prvih 45 minuta dogodilo se u 13. minuti, kad je Danijel Pranjić bombom s gotovo 30 metara "zakucao" loptu u gredu estonskih vrata. Ni jedna reprezentacija bliže od toga pogotku nije došla.

Estonci su prvi udarac prema našim vratima uputili u 29. minuti, no Vassiljev nije ozbiljnije zaposlio Subašića. Dujmović uzvraća na sličan način dvije minute kasnije, a do odmora je još jedino Lovren pokušao zaprijetiti nakon slobodnog udarca Rakitića u 41. minuti. Nakon slabog prvog poluvremena odlazak u svlačionicu bio je spas za sve, kako igrače, tako i promrzle gledatelje.

Nadali smo se da će drugi dio biti barem malo bolji, naivno smatrajući da lošiji nikako ne može biti. I prevarili se. Nakon lošeg prvog stiglo je još lošije drugo poluvrijeme, u kojemu gotovo da ni jedna reprezentacija nije uputila udarac prema protivničkom vrataru. Ne opasan udarac, nego ikakav udarac.

Vratari Pareiko i Subašić dvaput su se opružili za loptom tijekom drugih 45 minuta, a reprezentativci Estonije i Hrvatske kao da su iz minute u minutu proklinjali i kišu i nogomet i onoga tko im je ugovorio današnji sastanak na travnjaku Le Coq Arene.

Besmislena, beskorisna i bespotrebna utakmica odigrana je večeras u Tallinnu, a najviše boli podatak da nikome od nas koji smo ovo gledali nitko nikad neće vratiti ovih 90 minuta života. Onaj tko je iz ove utakmice uspio nešto naučiti zaslužuje počasni doktorat HNS-ove nogometne akademije...

• Obrisan korisnik27.05.2010. u 16:23
    Naši dečki su velika imena u Europi i Austrija Wales Estonija nikako nisu dostojni protivnici pa ako se radi i o prijateljskim utakmicama.Isa ovakvim momčadima mi nemamo igru...Golovi koje smo dali su djelo pojedinca.
  • Obrisan korisnik27.05.2010. u 10:56
    Ja još uvijek ne razumijem zašto u reprezentaciji moraju igrat samo igrači (bivši ili sadašnji) iz Dinama i Hajduka. Hrvatska ima i druge klubove pa zašto se onda daje prilika Čali, Lovrenu, Schindelfeldu, Pokrivaču, Buljatu. Mislim da bi trebali koristit igrače iz Šibenika, Osijeka, Rijeke i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.05.2010. u 10:08
    krajnje beskoristan i nadasve besmislen tekst!
  • Obrisan korisnik27.05.2010. u 09:33
    Utakmica kao takva je po meni itekako imala smisla. Druga je stvar što su dečki relativno loše iskoristili priliku da se pokažu, pa ispada da je utakmica besmislena. Da se mene pita, imali bi ovakvih utakmica i češće, makar ne bile oficijelne prijateljske, upravo iz razloga da vidimo kako jedan... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.05.2010. u 08:58
    Meni niti jedna utakmica naše reprezentacije nije besmislena, beskorisna i bespotrebna. I jedva čekam kad će iduća... Žao mi je što nisu imali atraktivnije protivnike zadnjih 5-6 utakmica, ali svejedno dobili smo dobro rješenje na kritičnom mjestu i par igrača se pokazale kao solidne zamjene... [više na forumu]