Ostali sportovi

Basso pred vratima raja

Maja Giljanović • subota, 29.05.2010.

178 kilometara 20. etape od Bormija do Passo Tonalea hrabrom je vožnjom osvojio Johann Tschopp i Švicarskoj donio prvu pobjedu nakon 1998. godine, ali pažnja biciklističke javnosti je uperena na Ivana Bassa. Pobjednik prije četiri godine, 32-godišnji Talijan je 15,3 kilometra prije kraja praktički osigurao trijumf i na 93. izdanju jedne od tri najveće utrke svijeta. Basso je prednost ispred Davida Arroya podebljao na 1:15 minuta i ne dogodi li mu se katastrofa sutra će u Veroni, nakon uljeza protekle dvije godine iz Rusije i Španjolske, Menčova i Contadora, vratiti Giro u ruke Talijana.

65 puta Talijani su osvojili Giro d'Italia, za 66. će put, ne dogodi li se katastrofa u posljednjih 15,3 kilometara 3,485 km dugačke avanture Nizozemskom, Švicarskom i Italijom, zasluge biti Ivana Bassa.

32-godišnjak je utrku prvi put voženu 1909. osvojio 2006., osvoji li je ponovno uvrstit će se u odabrano društvo višestrukih pobjednika Giovannija Valettija (2), Jacquesa Anquetila (2), Charlyja Gaula (2), Franca Balmamiona (2), Giuseppea Saronnija (2), Miguela Induraina (2), Ivana Gottija (2), Gilberta Simonija (2), Paola Savoldellija (2), Fiorenza Magnija (3), Carla Galettija (3), Giovannija Brunera (3), Felicea Gimondija (3), Gina Bartalija (3), Bernarda Hinaulta (3), Alfreda Binde (5), Fausta Coppija (5) i Eddyja Merckxa (5).

Etapnom pobjedom okitio se Johann Tschopp (Bbox), 27-godišnjak je Švicarskoj donio prvo slavlje nakon 1998. godine (Alex Zulle u prologu), a zaslužio ga je bez i najmanje zamjerke. Tschopp je u kritičnom trenutku na zaleđenom i maglom ovijenom Passu di Gavia slomio veterana i pobjednika 2001. i 2003. Simonija u njegovom oproštajnom Giru, osvojio Cimu Coppi, nevjerojatnom se brzinom spustio niz nizbrdicu do Tonalea i izdržao pritisak Aleksandra Vinokurova, Cadela Evansa, Michele Scarponija i Bassa.

"Čini mi se kao da sanjam, presretan sam, ni u najluđim snovima nisam mogao zamisliti da ću osvojiti Cimu Coppi" (2,618 m visoki najviši vrh utrke, nap. a.), blistao je Tschopp koji je dosad osvojio samo jednu etapu, prošle godine na utrci Tropicale Amissa Bongo.

Iza leđa Tschoppa odvijala se drama. Vinokurov (Astana) je izdušio 2,8 km prije kraja, Evans je furiozno napao, ali je za Švicarcem zakasnio 16 sekundi i zadovoljio se drugim mjestom devet sekundi ispred Bassa koji je za trepavicu ukrao bonus sekunde ispred Scarponija na četvrtom mjestu.

Basso je u ukupnom poretku ispred danas petoplasiranog Davida Arroya (Caisse d'Epargne) zaradio ukupno 24 sekunde i prednost 15,3 kilometara prije kraja Gira podigao na 1:15 minutu. Talijanski prvak u utrci na kronometar Marco Pinotti prije početka Gira je prognozirao da je više od pola minute zaostatka uoči posljednje etape u Veroni nemoguća misija za lovca, a zadatak Španjolca je tim teži jer je protiv Bassa dobio jedan i izgubio 10 kronometara.

Hrvatski biciklisti Robert Kišerlovski (Liquigas) i Vladimir Miholjević (Acqua&Sapone) odvozili su odličnu etapu, 23-godišnjak je osvojio 16. mjesto (+1:39), 35-godišnjak 29. (+4:49), Kišerlovski je ukupno i dalje deveti (+14:06), a Miholjević se probio na 24. mjesto (+1h09:54).