Široki i Zrinjski uspješni u gostima

Vedran Babić • petak, 02.07.2010.

Osim utakmice između Šibenika i Slieme, u četvrtak je odigrano i svih 25 preostalih dvoboja prvog pretkola Europske lige. Nama najzanimljiviji susreti bili su oni s našim susjedima, predstavnicima Bosne i Hercegovine te Crne Gore i Slovenije.

Naši susjedi bili su vrlo uspješni u prvim utakmicama prvog pretkola. Najveći posao odradili su Zrinjski i Široki Brijeg ubilježivši gostujuće pobjede. Klub iz Mostara je zahvaljujući dvama pogocima Mate Dragičevića s 2:1 u Kazahstanu porazio Tobol. Domaćin je poveo u 13. minuti preko Žumaskalijeva, da bi bivši igrač nekolicine hrvatskih klubova, u prvome redu Hajduka, Dinama, Šibenika i Rijeke u 53., odnosno 82. minuti donio veliku zalihu svojoj momčadi uoči uzvrata za sedam dana.

Široki Brijeg je, pak, slavio u Ljubljani kod Olimpije. Bilo je 2:0, a junaci dolaze iz Brazila - Wagner je zabio u 45., a Renato u 68. minuti. Inače, susret se igrao u Domžalama jer stadion Olimpije ne zadovoljava kriterije Uefe.

Što se predstavnika Crne Gore tiče, oni su upisali jednu pobjedu i jedan remi. Mogren je slavio u Andori kod Sante Colome s 3:0, dok je Zeta odigrala 1:1 s moldavskom Daciom iako je u drugoj minuti promašila najstrožu kaznu i iako je posljednjih 15 minuta igrala s igračem više.

Bivši sudionik Lige prvaka, ciparski Anorthosis, s lakoćom se obračunao s armenskim Banantsom (3:0) i tako istaknuo svoju kandidaturu čak i za treće pretkolo s obzirom da će u drugom igrati protiv boljeg iz dvoboja Šibenik - Sliema.

Najveće pobjede ostvarili su makedonski Rabotnički i gruzijski Zestaponi s po 5:0, dok je danski Randers sa 6:1 pregazio luksemburški Dudelange.

Spomenimo još kako su dvije utakmice sudila dva hrvatska suca. Domagoj Vučkov je dijelio pravdu u duelu Portadowna iz Sjeverne Irske i Skonta iz Latvije (1:1), dok je Igor Pristovnik sudio u Albaniji gdje je Laçi također odigrao 1:1 protiv bjeloruskog Dnepr Mogileva.