Vodeni sportovi

Pellegrini u Budimpešti u čast treneru

Maja Giljanović • petak, 02.07.2010.

Olimpijska pobjednica na 200 slobodno, svjetska prvakinja na 200 i 400 slobodno, europska prvakinja na 400 slobodno i trostruka svjetska rekorderka Federica Pellegrini u Milanu je na Aspria Cupu otkrila da će u Budimpešti na Europskom prvenstvu od 9. do 15. kolovoza planira nastupiti i na 200 i na 400 i na 800 metara, a izbore li talijanske štafete finale i 4x200 slobodno i 4x100 mješovito.

Federicu Pellegrini čeka intenzivan tjedan na Europskom prvenstvu u Budimpešti, olimpijska pobjednica, dvostruka svjetska prvakinja, europska prvakinja i trostruka svjetska rekorderka na Aspria Cupu u Milanu je otkrila plan i program za EP.

Odavno je poznato da će plivati 200 i 400 slobodno, ali 21-godišnjakinja je u čast svog dugogodišnjeg trenera Alberta Castagnettija koji je jesenas preminuo od srčanog udara odlučila nastupiti i na 800 metara.

"Favoritkinje na 800 metara bez dvojbe su Rebecca Adlington i Lotte Friis. Na prvi pogled bitka je iza olimpijske pobjednice i svjetske prvakinje otvorena samo za broncu, ali i one mogu imati nešto lošiji dan. Alberto je imao viziju i apsolutno mu vjerujem", zaključila je Pellegrini koja ja 2004. u dobi od 16 godina na 200 slobodno osvojila srebro na Olimpijskim igrama u Ateni i postala najmlađa talijanska osvajačica medalje u pojedinačnim sportovima u povijesti OI.

Pellegrini će u slučaju da štafete neokrznute prođu kvalifikacije nastupiti i u finalima na 4x100 mješovito i 4x200 slobodno.

U sklopu priprema za Budimpeštu Pellegrini je u Milanu ispred Buratto (57,18) i Miroslave Najdanovski (57,47) slavila na 100 slobodno (55,80) i ispred Evelyn Verraszto (2:00,63) i Coralie Balmy (2:00,70) na 200 slobodno (1:57,04).

Dvostruke pobjednice su i bivša svjetska prvakinja na 50 delfin Therese Alshammar i svjetska prvakinja na 50 prsno Julija Jefimova. Šveđanka je osvojila 50 delfin (26,08) i 50 slobodno (24,74), a Ruskinja 50 (30,96) i 100 prsno (1:08,93).

Briljirao je Jason Dunford i slavio redom na 50 delfin (23,98), 100 slobodno (49,76) i 100 delfin (52,66). Na 50 delfin Kenijac je pobijedio bivšeg svjetskog prvaka Geoffa Huegilla (23,98) i aktualnog europskog prvaka na 100 delfin Jevgenija Korotiškina (24,47), na 100 slobodno je bio bolji od bivšeg svjetskog prvaka Filippa Magninija (49,93) i olimpijskog vicepobjednika Eamona Sullivana (50,87) i na 100 delfin je nadmašio ponovno Huegilla (53,28) i brončanog olimpijca Andrewa Lautersteina (54,27).