SP 2010., Doigravanje, Za 3. mjesto, 10.07.2010, 20:30 h, Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth stadion

Maja Giljanović • subota, 10.07.2010.

Utakmice za treće mjesto na svjetskim prvenstvima tradicionalno pružaju vrhunski doživljaj, a ni utakmica između Urugvaja i Njemačke nije iznimka. Izvrsnih 90 minuta ponudilo je brdo akcije, pregršt lijepih poteza, vodstvo čas jednih, čas drugih, na koncu pet golova i slavlje Elfa. Nijemci u večerašnjem sastavu nisu odigrali nijednu utakmicu, ali su se uzdigli iznad svih ozljeda i postali prva reprezentacija u povijesti koja je nakon četiri godine obranila brončanu medalju.

Stefan Kiessling
73'
18
Toni Kroos
81'
5
Serdar Tasci
90'+1'
Walter Gargano
77'
13
Sebastian Abreu
88'

Oscar Tabarez

Tradicionalno su utakmice za treće mjesto prava poslastica, od Svjetskog prvenstva 1978. na nijednoj utakmici za brončanu medalju nije postignuto manje od tri gola, a Urugvaj i Njemačka su i premašili prosjek. 90 minuta u kišom okupanom Port Elizabethu odigrano je u visokom ritmu, akcije su se izmjenjivale pred vratima Muslere i Butta, a na koncu se drugo SP zaredom veselio Elf.

NJEMAČKA

Nitko u povijesti na svjetskim prvenstvima nije osvojio toliko trećih mjesta kao trostruki svjetski prvaci. Brazil i Francuska su zaslužili broncu dvaput, a Nijemcima je trijumf protiv Urugvaja četvrti put da su treća nogometna nacija svijeta.

Izbornik Elfa Joachim Löw protiv Urugvaja je na travnjak Nelson Mandela stadiona poslao sastav okrnjen izostancima Klosea, Podolskog i Lahma, ali Nijemci su idealno otvorili susret i nakon prečke Friedricha u 10. minuti golom Thomasa Müllera poveli devet minuta poslije.

Peti je to bio gol 20-godišnjaka kojim se poravnao na listi najboljih strijelaca s Villom i Sneijderom, a našao se u pravom trenutku na pravom mjestu nakon što je Muslera šut Schweinsteigera samo kratko odbio i Müllera pozvao da mu pošalje loptu iza leđa.

URUGVAJ

Dvostruki svjetski prvaci igrali su treću utakmicu za treće mjesto nakon 1954. i 1970. i treći je put izgubili, 1954. u Švicarskoj su poklekli protiv Austrije (1:3) i 1970. u Meksiku protiv Zapadne Njemačke (0:1).

Vodili su Nijemci samo devet minuta, mat u tri poteza izveli su Perez, Suarez i Cavani. Perez je oduzeo loptu Schweinsteigeru, gurnuo je Suarezu, napadač Ajaxa je produljio za Roberta Cavanija i na semaforu je zasvijetlilo 1:1.

U finišu prvog poluvremena Urugvaj je preuzeo inicijativu i zamalo u svlačionicu otišao s vodstvom, ali je Suarez sam ispred Butta s 10-tak metara pucao tik pored gola. Urugvajci su bolje otvorili i nastavak, Butt je u 49. minuti u jednom dahu spasio ispred Cavanija i Suareza, ali je bio nemoćan dvije minute poslije i Urugvaj je preokrenuo.

Kilometraža 107,91 - 105,75

Velemajstoru je ime Diego Forlan, 32-godišnjak je zakucao loptu iz voleja i postigao i sam svoj peti gol u JAR-u. Nije ni Urugvaj, međutim, dugo izdržao, pet minuta poslije Muslera ponovno odlazi grlom u jagode, a Jansen je strijelac za 2:2.

Nakon što je Butt u 62. i 65. minuti skinuo ispred Suareza i Forlana u junaka se u 82. minuti prometnuo Sami Khedira, Özil je ubacio iz kornera, a u gužvi u petercu najbolje se snašao 23-godišnjak i glavom prebacio loptu za još jedan preokret i na koncu svojim prvim golom za reprezentaciju osigurao slavlje Elfa. U trećoj minuti nadoknade produžetke je za milimetar promašio Forlan, slobodan udarac najboljeg urugvajskog igrača odbio se od prečke i sudac je svirao kraj utakmice.

SP 2010. - doigravanje

za 3. mjesto

Njemačka3:2Urugvaj

• cameosis11.07.2010. u 18:24
    znači ta jedna utakmica gdje su bili podređeni anulira dvije gdje su razmontirali i engleze i argentince? čovječe, te dvije utakmice će ostati urezane u sjećanju svatkoga tko prati svjetska prvenstva. 4:1 i 4:0, to su rezultati za povijest -- kao naše 3:0 protiv njemaca, pitaj bilo kojeg njemca. i... [više na forumu]
    cameosis
  • CleonHR11.07.2010. u 13:40
    Ja mislim da je njemačka namjerno ispala u polufinalu tak da bi bila prva reprezentacija koja je obranila broncu
    CleonHR
  • Captain Jack11.07.2010. u 11:59
    Urugvaj još kolko-tolko,al Njemačka za onu smiješnu partiju protiv Španjolaca ne zaslužuje ništa više od ove bronce..Svaka im čast za  razbijanje Argentine i Engleske,al protiv Španjolske su triput prešli centar..
    Captain Jack
  • cameosis11.07.2010. u 01:06
    nadao sam se da će urugvaj pobijediti, bili su bolja momčad, ali isto tako su igrali bez vratar. međutim, da će im zadnja akcija biti zaustavljena gredom je šlag na torti i u neku ruku pokazuje zašto je nogomet tako izniman sport -- ironija sudbine. :D
    cameosis
  • Obrisan korisnik11.07.2010. u 00:39
    dobra utakmica nema sta uragvaj bas nije imao srece primili su 3 glupa goola,ali njemci su njemci