Vodeni sportovi

Lochte pronašao recept za Phelpsa

Maja Giljanović • subota, 07.08.2010.

Najtrofejniji olimpijac u povijesti Michael Phelps je na nacionalnom prvenstvu u Irvineu osvojenim zlatnim medaljama na 200 slobodno i 200 delfin osvojio rekordni 49. naslov prvaka SAD-a, zlatnom medaljom na 100 delfin se s jubilarnim 50. naslovom za dvije titule odvojio od dojučerašnje rekorderke Tracy Caulkins, ali je na 200 mješovito izgubio i to prvi put u karijeri na jednom od većih nacionalnih ili međunarodnih natjecanja od Ryana Lochtea.

Prvog dana nacionalnog prvenstva SAD-a i trialsa za skorašnje Panpacifičko prvenstvo (ovogodišnje prvenstvo izlučno je i za Svjetsko prvenstvo u 25-metarskim bazenima krajem godine i za Svjetsko prvenstvo u Šangaju dogodine) Michael Phelps je poravnao i prestigao rekord Tracy Caulkins od 48 naslova prvaka koje je trostruka olimpijska pobjednica i peterostruka svjetska prvakinja postavila krajem 70-ih i početkom 80-ih godina.

Najtrofejniji olimpijac u povijesti, 14-erostruki olimpijski pobjednik se približio rekord danas 47-godišnjakinje u finalu utrke na 200 slobodno. Phelps je s 1:45,61 slavio ispred Ryana Lochtea (1:45,78), a 45 minuta poslije ga je i prestigao na 200 delfin.

Vezane vijesti

Poslije 1:56,00 na 200 delfin je izjavio: "Užas. I rezultat je užasan i ja se osjećam potpuno iscijeđeno".

Drugog dana je nastavio s pobjedničkim navikama i na 100 delfin osvojio jubilarnu 50. titulu američkog prvaka, ovog puta je za više od jedne sekunde poboljšao dosadašnji najbolji ovosezonski rezultat Jevgenija Korotiškina i spustio ga s 51,70 na 50,65.

Trećeg dana iznenađenje mu je priredio Lochte i nakon trijumfa na 400 mješovito prvog dana (4:09,98) osvojio i 200 mješovito, prvi je ovo put na velikoj sceni da je Lochte na 200 mješovito pronašao recept za Phelpsa.

Lochte je na Svjetskom prvenstvu prošle godine s 1:54,10 srušio svjetski rekord koji je Phelps prvi put postavio još 2003. i u Rimu je iznosio 1:54,23, a u Irvineu ga je slomio petim najbržim vremenom u povijesti (1:54,84). Phelps je odolijevao na leđnom samo da bi Lochte na prsnom preuzeo inicijativu i za Phelpsa više nije bilo povratka (1:55,94).

"Napokon mi je uspjelo, godinama ga pokušavam 'skinuti' i nije išlo, sad kad sam ga konačno pobijedio kad je bitno osjećaj je fenomenalan", izjavio je Lochte, a Phelps je zaključio: "Ovo je boljelo. Rekao sam Ryanu kad me prestigao da mi se činilo kao da on trči, a ja stojim na mjestu. Izgledalo mi je kao da sam naišao na zid, jednostavno forma još nije prava, nisam ni blizu onome čemu težim, ali ovo je definitivno najbolja moguća motivacija".

Olimpijskog pobjednika i svjetskog rekordera Aarona Peirsola na 100 leđno je na spavanju uhvatio David Plummer (53,60), 100 slobodno je ispred Lochtea (48,83) osvojio Nathan Adrian (48,41), Adrian je slavio i na 50-ici (21,70), svjetska prvakinja Rebecca Soni je slavila na 100 prsno (1:05,73), a svjetska prvakinja i svjetska rekorderka Ariana Kukors na 200 mješovito (2:10,54).

Posljednjeg dana natjecanja preostala su još finala na 800 metara plivačica i 1500 metara plivača, utrke štafeta 4x100 mješovito, finala u obje konkurencije na 200 prsno i šlag na 200 leđno s Phelpsom, svjetskim prvakom i svjetskim rekorderom Peirsolom i olimpijskim pobjednikom Lochteom.