Vodeni sportovi

Hrvatska u Budimpešti 2010.

Maja Giljanović • ponedjeljak, 16.08.2010.

Hrvatska plivačka reprezentacija prvi put nakon Europskog prvenstva 1997. u Sevilli nije osvojila nijednu medalju. U Istanbulu, Helsinkiju, Berlinu, Madridu, Budimpešti i Eindhovenu osvojeno je ukupno 13 medalja, dvije zlatne, šest srebrnih i pet brončanih, osvojena je i jedna bronca 1993. u Sheffieldu, a u Budimpešti 2010. izboreno je jedno finale i četiri polufinala. Skakačima u vodu plasman u finale je nedosanjani san, a u daljinskom plivanju je do rezultata karijere, osmog mjesta na 25 kilometara, došla najbolja hrvatska maratonka Karla Šitić.

U Budimpešti 2010. na 30. Europskom prvenstvu hrvatska je plivačka reprezentacija izborila jedno finale i četiri polufinala. Mario Todorović je osvojio peto mjesto na 50 delfin, Dominik Straga je 13. na 100 delfin, Duje Draganja 14. na 50 slobodno, Straga 15. na 200 slobodno i Aleksej Puninski 16. na 50 delfin.

JOVANOVIĆ bronca na 50 leđno

Prvi je ovo put nakon Europskog prvenstva u Sevilli 1997. da hrvatsko plivanje nije osvojilo nijednu medalju, dvije godine nakon Španjolske u Istanbulu su osvojene tri srebrne medalje, u Helsinkiju jedna zlatna medalja, u Berlinu jedna zlatna i dvije brončane, u Madridu jedna brončana, u Budimpešti jedna srebrna i jedna brončana i u Eindhovenu prije dvije godine dvije srebrne i jedna brončana.

Najdublji trag na EP-ima ostavili su ili još ostavljaju direktor reprezentacije Gordan Kožulj i Duje Draganja.

Kožulj je dvostruki europski prvak na 200 leđno, viceprvak je na 100 i 200 leđno, a u svom je posljednjem nastupu na europskim prvenstvima prije dvije godine u Eindhovenu osvojio i srebro u štafeti 4x100 mješovito.

Draganja nije osvojio nijedan naslov prvaka, ali i on je osvojio pet medalja, skupio je srebro na 50 delfin, srebro na 50 slobono, srebro u štafeti 4x100 mješovito, broncu na 50 slobodno i broncu na 100 slobodno.