1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 29.08.2010, 20:00 h, Split, stadion Park mladeži, gledatelja: 6.000
Suci: Goran Gabrilo, P.Gabrilo, Ivanković (svi Split)

Bernard Jurišić • nedjelja, 29.08.2010.

Nakon 50 godina Split je dočekao prvi prvoligaški gradski derbi, u kojem su Split i Hajduk podijelili bodove odigravši 1:1.

Juraj Grizelj
57'
6
Predrag Šimić
61'
11
Zvonimir Deranja
87'
Stanko Poklepović

Prvi splitski gradski derbi nakon pola stoljeća dočekao je dostojan dekor. Iako je u prodaju pušteno i prodano službenih 4.500 ulaznica, na tribine Parka mladeži naguralo se oko 6.000 ljudi, a noš njih nekoliko stotina bilo je po obližnjim zgradama i neboderima s kojih se pružao pogled na teren.

Domaćini su crvenim ružama darivali Hajdukovce za plasman u Europsku ligu, ali kad je utakmica krenula više nisu bili darežljivi prema svom "starijem bratu".

Utakmicu su bolje otvorili gosti, vidjelo se da od samog početka Hajdukovci žele nametnitu svoju igru i pokazati tko je gazda u gradu. Tomasov je već u trećoj minuti mogao dovesti "bile" u vodstvo, ali loše je pucao nekoliko metara udaljen od Vukovića.

Nakon Ibričićevog slaloma po lijevom krilu u 7. minuti, u 9. je rastrčani Tomasov još jednom zaprijetio s 20 metara, nakon dalekog istračvanja Splitovog vratara. Uspio je Vuković skrenuti loptu u korner.

Hajduk je svoju početnu dominaciju okrunio u 13. minuti. Anas Sharbini je prošao po lijevoj strani, ubacio loptu u sredinu, a na prvoj vratnici ju je dočekao Ante Vukušić i pospremio u mrežu za 0:1. Bio je to osmi pogodak 19-godišnjeg napadača u osam utakmica ove sezone.

Nakon vodećeg pogotka Hajdukovci su se povukli, spustili loptu i smirili igru, strpljivo čekajući prigodu za novu matnu poziciju. Splitovci su do poluvremena uspjeli zaprijetiti samo jednom i to u 27. minuti, kad je Budiša nakon kornera dočekao loptu na drugoj vratnici, ali ju je Oremuš skrenuo u korner. Na drugoj strani zaprijetio je Tomasov lijepim volejem u 44. minuti, no Vuković je bio dobro postavljen.

Drugo poluvrijeme Hajdukovci su otvorili potpuno nezainteresirano, kao da su odlučili čekati posljednji sudački zvižduk čuvajući minimalno vodstvo. Preselila se igra ispred Hajdukovog kaznenog prostora, Split je strpljivo tražio neku pukotinu u Hajdukovoj obrani i dočekao je u 67. minuti.

Bučan je ubacio loptu iz jednog od brojnih kornera, Golubović je u buketu igrača ispred peterca bio najviši u skoku i zakucao loptu u Hajdukovu mrežu za izjednačenje i radost Splitovog dijela tribina.

Hajdukovci su tek tada shvatili da večeras možda i neće ići onako kako su zamislili i da se domaćini uistinu nemaju namjeru tek tako predati. Pokušali su "bili" pritisnuti, no nisu uspijevali, pokušavali su dugim loptama i nabacivanjima - ni tako nije išlo.

Samo su dvaput zapucali prema Splitovim vratima Hajdukovci do kraja susreta, najprije Vukušić u 72. minuti, a zatim je Duje Čop u drugoj minuti sudačke nadoknade imao prigodu izbrisati blijed dojam svoje momčadi večeras. Maloča mu je prebacio loptu glavom sa 16 metara, Čop ju je sam prihv atio u srcu kaznenog prostora, ali nije bio priseban, poslao ju je visoko preko grede.

Hajduk je tako prizemljen tri dana nakon velikog slavlja u Bukureštu, a Split je nastavio s dobrim rezultatima. Slijedi reprezentativna pauza u kojoj Hajduku neophodno treba osvježenje, možda i poneki novi igrač...