1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 29.08.2010, 20:00 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3.500
Suci: Zatko Šimčić (Koprivnica), Borut Križarić (Čakovec), Tomislav Hudika (Varaždin)

Vedran Attias • nedjelja, 29.08.2010.

Zagrebački Dinamo napunio se samopouzdanjem uoči reprezentativne stanke i gostovanja na Poljudu i došao do pobjede protiv Cibalije. Modri su sve riješili u prvih 45 minuta kada su s dva pogotka riješili pitanje pobjednika, a gledatelji su u Maksimiru vidjeli vrlo zanimljivu utakmicu...

Ivan Grgić
56'
18
Marko Terzić
69'
9
Ivan Koledić
80'
Stanko Mršić

Pred oko 3.500 gledatelja Dinamo je uoči reprezentativne stanke nastavio s pobjedama pod vodstvom Vahida Halilhodžića i lagano upisao nova tri boda. Gosti iz Vinkovaca dobro su se držali tek 15 početnih minuta, a kada je Vrsaljko zabio za vodstvo - nisu znali kako bi neporaženi napustili Maksimir. Kada je pak Tomečak nakon pola sata igre iskoristio fantastičnu loptu Sammira i zabio za 2:0 - bilo je jasno kako Cibalia niti ovoga puta neće sretna otići iz Zagreba.

Trener Dinama "promiješao" je sastav pa je tako priliku od prve minute dobio llija Sivonjić dok je gotovo cijelu utakmicu s klupe gledao Ante Rukavina, ali nije to previše omelo igrače Dinama koji su od početka krenuli s jasnim ciljem - pobjeda. S druge strane, gosti iz Vinkovaca su izdržali onih "najtežih" početnih 15 minuta, no potom su dobili gol, Dinamo je ubacio u dodatnu brzinu i gosti, unatoč sjajnom bodrenju svojih navijača, nisu imali snage nositi se s domaćinima. Cibalia je igrala očekivano zatvoreno i na kontre, no gosti jednostavno nisu imali kvalitetu za nešto više od poraza.

Puno pljeska

Iako još jednom na utakmici u Maksimiru nije bilo Bad Blue Boysa, atmosfera je ponovno bila vrlo dobra. Nije bilo pjesme cijelu utakmicu, no zato su tribine vrlo često pljeskom pozdravljale brojne dobre poteze domaćih igrača. Svako osvajanje lopte, vraćanje u obranu, dobar prolaz ili udarac - nagrađeni su pljeskom; pljeskom koji se večeras često čuo na Maksimiru.

Cibalia nikad nije dobila u Maksimiru, a kako niti ovoga puta neće imati priliku napraviti isto najavio je mladi Vrsaljko kada je u 16. minuti iskoristio prvu priliku i centaršut Moralesa usmjerio u gol; gol koji malo ide i na dušu vratara Matkovića. Modri su nakon pogotka malo usporili što su gosti iskoristili za najbolju priliku, no Prgomet glavom pored gola šalje centaršut Božića. Domaćini su tada shvatili kako su gosti spremni kazniti svako opuštanje pa su ponovno ubrzali i brzo došli do povećanja vodstva.

Još jednom razigrani Sammir nekoliko je puta zaradio pljesak gledatelja, a njegov fantastičan potez rezultirao je pogotkom u 33. minuti. Ademi je napravio veliki dio posla na lijevoj strani, dao loptu Sammiru koji šalje Tomečaku u for "loptu s očima", a mladi igrač Dinama na najbolji mogući način najavljuje svoj povratak. Domaći su tada "dodali gas" i potpuno stisnuli goste u želji za trećim pogotkom dok su igrači Cibalije u tim trenucima izgledali vrlo loše; rekli bismo nekarakteristično loše za momčad Stanka Mršića.

Iz silnog pritiska Dinama vrijedi izdvojiti situaciju iz 41. minute kada su domaći tražili penal nakon što (ni)je Lučić igrao rukom i odličan "slobodnjak" Moralesa kojeg je Matković odbio u korner. Sve u svemu, i jedni i drugi su otišli u svlačionicu zadovoljni rezultatom 2:0; domaći jer su imali sigurno vodstvo, a gosti jer su mogli i gore proći.

Pljesak i za Split

Kao i obično, kada su vijesti vezane uz Hajduk loše za Splićane - pljesak na Maksimiru; naravno, osim u Europi. Kada je službeni spiker na stadionu objavio da je u Splitu rezultat 1:1 - pljesak se prolomio Maksimirom.

Dinamo je i u nastavak ušao vrlo odlučno jer su Modri znali kako treći gol potpuno rješava utakmicu, no gosti se nisu dali. Prvu prijetnju uputio je Tomečak i - bila je to prava "prijetnja". Silovito je mladi Dinamovac odapeo iz prve s 25 metara i poslao loptu u prečku; bio bi to eurogol da je završio u mreži. Dinamo je i dalje imao kontrolu i činilo se kako će sigurno pasti i treći pogodak, no niti, danas jako dobri, Bišćan niti Sivonjić nisu zabili svoje prilike; nažalost po goste - precizniji nije bio niti Prgomet.

Kao i u prvom dijelu, Prgometu je pripala najbolja prilika za Cibaliju i nije se pokazalo najsretnijim rješenjem za goste; istina, ovoga puta mu je u posljednji trenutak zasmetao Etto. Dinamo je potom malo zatvorio utakmicu i smanjio broj igrača u završnici što je bio znak za goste da ipak krenu malo ofenzivnije po pogodak, no dobili su - kontre.

Odlazak igrača u bijelim dresovima u napad ostavio je dosta prostora za kontre Dinama pa je tako Sivonjić nekoliko puta bio u prilici zaprijetiti Matkoviću, no uglavnom su Lučić i Tomić bez većih problema zaustavljali njegove pokušaje. Jedina loša vijest za navijače Dinama večeras dogodila se u 78. minuti kada je Jurić prilično ružno startao na Brazilca s kojim više nije znao što bi; Jurić je zaradio žuti karton, a Sammir, ispraćen ovacijama, napustio je teren šepajući.

Domaći su imali još nekoliko prilika do kraja utakmice, no novih pogodaka nije bilo. Dinamo je tako upisao novu pobjedu pod vodstvom trenera Halilhodžića i, možda i bitnije, još jednom zaradio pljesak za svoju igru. S druge strane, gosti nisu očekivali puno u Maksimiru, no sigurno smo proteklih godina znali gledati i organiziraniju, čvršću i jednostavno bolju Cibaliju.