EP 2012., Kvalifikacije, Skupina F, 03.09.2010, 20:00 h, Riga, stadion Skonta, gledatelja: 8.000
Suci: Björn Kuipers, Simons, Van Roekel (svi Nizozemska)

Bernard Jurišić • petak, 03.09.2010.

Hrvatska nogometna reprezentacija dominantnom predstavom i s tri pogotka u mreži Latvije otvorila je kvalifikacije za Euro 2012. Pogotke za Hrvatsku postigli su Petrić, Olić i Srna...

Artjoms Rudnevs
63'
18
Jurijs Žigajevs
85'
3
Vitalijs Astafjevs
87'
Aleksandrs Starkovs
21
(do 84')
Slaven Bilić

Deveti kvalifikacijski ciklus Hrvatska je otvorila uvijek neugodnim gostovanjem na Baltiku. U tri navrata naša je reprezentacija počinjala kvalifikacijski put protiv baltičkih reprezentacija i nikad nije bilo lako. Nije ni večeras.

Vrlo su ozbiljno naši krenuli u utakmicu u Rigi, koju je pratila hladnoća i kiša, pravi jesenski ugođaj na sjeveru Europe. Srna je probijao desni bok i ubacivao lopte prema sredini kaznenog prostora u nekoliko navrata, no nisu domaćini imali velikih problema s našim visokim loptama.

Od sredine do kraja prvog dijela Mladen Petrić je bio prvo ime na terenu. Uštimavao je svoj udarac u tri navrata u periodu od dvije minute, no nije pronašao pravi put prema neobranjivom dijelu Vaninsove mreže. Cauna je uputio jedini latvijski udarac u okvir vrata u 32. minuti, a u samoj završnici prvog dijela Hrvatska je konačno okrunila terensku premoć tijekom prve 43 minute.

Srna je tada ostavio loptu Oliću na desnom ulazu u kazneni prostor, ovaj je oštro zapucao, možda čak i ubacio - no lopta je išla prema bližem kutu. Vanins ju je uspio odbiti, no samo do Mladena Petrića, koji između dvojice domaćih stopera glavom sprema loptu u mrežu za vodstvo Hrvatske. Konačno.

Mogao je Petrić u posljednjoj minuti prvog poluvremena praktično riješiti susret, dobro je pucao desnicom u bliži kut latvijskog vratara, no Vanins je to nekako uspio ukrotiti. Ipak, na poluvrijeme smo ponijeli toliko željenu i traženu prednost.

A drugo poluvrijeme otvorili smo na jednako dobar način na koji smo završili prvo. Petrić je još jednom malo testirao latvijsku obranu, a onda je u 51. minuti sjajnom loptom pronašao Ivicu Olića na drugoj vratnici, a napadač Bayerna glavom zakucava loptu između Vaninsa i vratnice za 0:2.

Nakon što su krenuli s centra, Latvijci su složili svoju najveću opasnost dotad. Bivši Hajdukovac Verpakovskis "škaricama" je pokušao prebaciti loptu u sredinu na Caunu, no Kranjčar nailazi, odlično se snalazi i sprječava brzopotezno smanjenje domaćina.

Verpakovskis je zaprijetio i u 60. minuti glavom, čak je i zatresao našu mrežu, no srećom - s vanjske strane. Dvojica naših aduta s klupe, Pranjić i Jelavić skrojili su matnu situaciju u 72. minuti, no napadač Glasgow Rangersa nije uspio savladati Vaninsa.

Ono što nije uspio Jelavić, uspio je naš kapetan. Kranjčarov korner odbijen je u buketu igrača na liniju kaznenog prostora, tamo ju je dočekao Darijo Srna i silovitim udarcem spremio iza nemoćnog Vaninsa. Trećim pogotkom Hrvatska je stavila točku na i uspješnog ulaska u kvalifikacije.

U posljednjoj minuti vidjeli smo i krasne dvostrtuke škarice, najprije ubačaj Mandžukića, pa udarac Jelavića, no otišla je lopta malo pored desne vratnice domaćih vrata. No, i ovako, Hrvatska je autoritativno otvorila kvalifikacije i poručila svim protivnicima u skupini da misli ozbiljno.

• Obrisan korisnik05.09.2010. u 00:39
    Evo, barem je netko shvatio sta san tija reci.
  • Bogomdani04.09.2010. u 20:15
    Slažem se sa svime što je Johannes Cruijff napisao. Pa dečki dragi, u nijednom njegovom komentaru nema pljuvanja nego samo kritika i to, po meni, utemeljena i konstruktivna. On nigdje ne kaže da smo loši, da smo katastrofa, nego ukazuje na loše stvari kojih je bilo i koje se mogu i moraju popraviti... [više na forumu]
    Bogomdani
  • Obrisan korisnik04.09.2010. u 14:04
    Ja san prvi fan Slavena Bilica. Međutim mi smo nakon eura 2008. jednu utakmicu odigrali u skladu sa svojim mogucnostima, a to je Bjelorusija u gostima. Mi smo top 10 ekipa svita, moramo igrat bolje i mozemo.
  • Obrisan korisnik04.09.2010. u 11:51
    ove kvalifikacije se treba proci silovito kako bi bili u skupini drugih nositelja, nedaj boze 1. ili 3. (dakle morali bi biti broj 3,4,5 ili 6 na zonal rankingu) i onda se nadati da cemo ubost grupu sa poljacima ili ukrajincima...sto je lako, ispred nas su srbi grci taljani portugalci njemci... [više na forumu]
  • sensitive bastard04.09.2010. u 11:46
    @ basadti si na poziciji na kojoj smiješ biti general poslije bitke? da li dobivaš plaću za tu poziciju? i da te netko plaća za to, dostojanstveno i objektivno gledajući, tvoj komentar bi bio apsolutno manje vrijedan od prašine. da li je netko od vas "generala" bio na bilićevom mjestu? ako je, ja... [više na forumu]