Ostali sportovi

Sandra Perković druga u Splitu

Bernard Jurišić • subota, 04.09.2010.

Europska prvakinja Sandra Perković osvojila je sedam bodova za Europu na IAAF Kupu Kontinenata koji se u Splitu održava ovog vikenda. Najbolja diskašica Europe osvojila je drugo mjesto u bacanju diska prvog dana natjecanja u Splitu s bačenih 63.29 metara...

Prva od dvije velike hrvatske atletičarke nije zakazala. Sedam bodova za Europu na Kupu Kontinenata u Splitu svojila je Sandra Perković, bacivši disk 63.29 metara.

Sandra je sva četiri pokušaja uspješno odradila, bacivši 62.30, 60.70, 63.29 i 59.80. Treći pokušaj bio je najbolji i dovoljan za drugo mjesto večeras.

Jedina bolja od nje bila je Kineskinja Yanfeng Li, koja je s bačenih 63.79 metara osvojila osam bodova za Aziju. Treća je bila Kubanka Yarelis Barrios, osvojivši time za Amerike šest bodova.

U mnoštvu zanimljivih disciplina u kojima su se ogledali atletski predstavnici četiri kontineta večeras valja posebno izdvojiti pobjedu Francuza Christophea Lemaitrea u utrci na 100 metara s istrčanih 10.06 sekundi, ispred američkog predstavnika Daniela Baileya (10.10) i europskog Marka Lewisa-Francusa (10.16). Gledateljstvo na Poljudu nadalo se da će se večeras po prvi put u povijesti na Poljudu trčati ispod 10 sekundi, no Francuz je ipak "zakasnio" sedam stotinki sekunde.

Amerika je ipak imala svoju sprintersku pobjedu večeras i to u liku Kelly-Ann Baptiste, pobjednice na 100 metara s istrčanih 11.05. I drugo mjesto pripalo je predstavnici Amerika Shalondi Solomon (11.09), treća je bila Afrikanka Blessing Okagbare (11.14).

Na 400 metara slavio je Amerikanac Jeremy Wariner s rekordom natjecanja (44.22), a Amerikanka Nicklesha Wilson s 54.52 slavila je na 400 metara s preponama. Afrika je očekivano odnijela pobjedu na 3000 metara (Meseret Defar 9:03.33) i na 1500 (Amine Lalou 3:35.49).

Jedna od najvećih zvijezda natjecanja, američki sprinter Tyson Gay pomogao je američkoj štafeti 4x100 da dođe do pobjede trčeći u trećoj izmjeni. Štafera u sastavu Bailey, Spearmon, Gay, Martin trčala je 38.25 i zaradila Amerikama 15 bodova. I u ženskoj konkurenciji Amerike su bile dominantne, istrčavši 43.07 u sastavu Mothersille, Ferguson-McKenzie, Solomon i Baptiste.

Muški su skakači u vis zagrijavali publiku za nedjelju, kad će Poljud čekati vrhunac vikenda - nastup Blanke Vlašić. Pobjedu je s preskočenih 2,28 odnio predstavnik Azije i Pacifika Rashid Ahmed Al-Mannai.

U bacanju kugle slavio je Amerikanac Christian Cantwell s 21.87, u ženskom koplju Ruskinja Maria Abakumova (68.14), u skoku u dalj Amerikanac Dwight Phillips (8.34).

Prvi dan Kupa kontinenata pratilo je desetak tisuća gledatelja, a u nedjelju se očekuje da će poljudske tribine biti značajno punije. Glavni događaj dana bez ikakve dvojbe bit će nastup Blanke Vlašić u skoku u vis.