1. Hrvatska nogometna liga, 7. kolo, 11.09.2010, 17:00 h, Vinkovci, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 1.500
Suci: Marin Mlinar (Zagreb), Matić (Zagreb), Crnolatac (Petrinja)

Ante Jukić • subota, 11.09.2010.

Nogometaši Rijeke upisali su večeras prvi poraz u sezoni. Bolja od njih u susretu sedmog kola bila je Cibalia, koja je na svom stadionu smogla snage nadoknaditi rani zaostatak (Đalović) i u konačnosti slaviti rezultatom 4:1 (Kresinger, Baraban, Radotić i Bartolović).

Frane Vitaić
76'
24
Dario Rugašević
83'
9
Ivan Koledić
89'
Stanko Mršić
18
(do 61')
20
(do 89')

Nenad Gračan

Početak utakmice u potpunosti je pripao domaćoj momčadi. Već u šestoj minuti Čuljak je sjajno "potegnuo" s 30-ak metara, no Lisjak je krajnjim naporom uspio loptu izbiti u korner i spriječiti rano vodstvo Cibalije. Nakon te prilike domaćini su u još nekoliko navrata opasno kružili oko gola Rijeke, prije nego su gosti, u svom prvom ozbiljnijem izletu u protivničku polovicu, došli do vodstva.

Igrala se deveta minuta utakmice kada je jedna naizgled bezopasna lopta, ispucana od vratara Lisjaka, došla do Đalovića, koji uz "asistenciju" neodlučne domaće obrane pogađa bliži Matkovićev kut. Bio je to šok sličan onom s posljednje utakmice u Vinkovcima, kada je Split u prvom napadu došao do pogotka i srušio praktički sve što su Mršić i njegovi igrači dogovorili u svlačionici.

No, za razliku od te utakmice sa Splitom, Vinkovčani su ovog puta uspjeli brzo skupiti glave i uzvratiti. Raspoloženi Čuljak je u 17. minuti uputio neugodan centaršut koji Parmaković spušta na nogu Kresingera. Napadač Cibalije, kojemu je ovo bila prva utakmica nakon oporavka od ozljede, iz teške je situacije prizemnim udarcem pogodio lijevi Lisjakov kut i poravnao na 1:1.

Na krilima izjednačujućeg pogotka i impulsa koji je stigao s tribina, Vinkovčani su samo četiri minuta kasnije još jednom nadmudrili gostujuću obrani. Ovog puta centaršut je stigao s desne strane, s noge neumornog Radotića, dok je završni udarac, poslije utrčavanja Barabana na prvu vratnicu, zadao Čagalj ubačajem u vlastitu mrežu. Cibalia je, tako, u samo četiri minute okrenula rezultatski zaostatak i preuzela kontrolu utakmice.

Do kraja prvog poluvremena domaćini su još nekoliko puta zaprijetili riječkom golu, a najbliži pogotku bio je Bartolović, koji je u 40. minuti propustio materijalizirati odličan centaršut Čuljka. S druge strane, Riječani su poslije šokantno ispuštene prednosti potpuno nestali s terena, te su nam tek trebali opravdati ulogu lidera prvenstva s kojom su došli u Vinkovce.

Udarac Štroka na samom početku drugog poluvremena, odmah u 46. minuti, pokazao je kako Riječani nemaju namjere olako ispustiti prvo mjesto na ljestvici, no ni Cibalia nije ostala dužna - već u sljedećem napadu Čuljak je još jednom zaprijetio Lisjaku.

Medvjeđu uslugu svojoj je momčadi u 52. minuti napravio Štrok, koji je iz čista mira laktom udario Radotića i zaradio crveni karton. Bilo je to zadnje što su gosti trebali u tim trenucima, s obzirom da je Rijeka i s 11 igrača na travnjaku bila u podređenoj situaciji.

Sve dvojbe oko pobjednika ove utakmice mogle su biti riješene u 61. minuti, i zaista je pravo čudo kako nisu, s obzirom da su Bartolovićevu loptu gotovo svi na stadionu već "vidjeli u golu". Ipak, požrtvovnim uklizavanjem Čagalj je uspio izbiti loptu s gol-linije i zadržati svoju momčad na životu. U tim trenucima to je izgledalo kao odgoda neminovnog, jer treći pogodak Cibalije je "visio u zraku". U 67. minuti mogao ga je postići i Baraban, no njegov siloviti udarac s desetak metara zaustavila je greda.

Kad već nisu uspjeli postići gol iz izglednih prilika, Cibalia je do 3:1 stigla praktički niotkuda. Radotić je, dojma smo, u 80. minuti želio centrirati, ali njegova lopta dobila je čudu putanju i završila iza leđa iznenađenog Lisjaka. Bilo je to konačno rješenje zanimljive i dinamične utakmice, koja je začinjena sjajnim golom Bartolovića u 87 minuti, za konačnih 4:1.

Na kraju, možemo reći kako je Cibalia učinila ono što se trebalo dogoditi i koje kolo ranije. Iako su u Slavoniju doputovali kao lideri prvenstva, treba priznati kako su Riječani u uvodnih šest kola imali dosta sreće, i to je večeras, na neki način, došlo na naplatu.

• Ultras-VK15.09.2010. u 17:59
    dino legenda :) a ovi riječani što se žale-ko gubi ima se pravo ljutit ;) zaslužena pobjeda...
    Ultras-VK
  • Obrisan korisnik12.09.2010. u 16:48
    rijeka je 3-4 udarca na gol tako da cibalija je mogla zabiti 6-7 golova :D :D
  • allen12.09.2010. u 13:25
    ja sam bio udaljen nekih 5-6 metara od toga i bio sam tocno u ravnini njih dvojice i vidio sam kako ga je štrok opalio direkt u čelo(tj to su vidjeli svi na istocnoj tribini)...radotic je osto lezat na podu 5min,nije mogo doc ksebi....to je bilo za 2 crvena a ne za 1...tako da nepricajte o utakmici... [više na forumu]
    allen
  • Obrisan korisnik12.09.2010. u 13:18
    Mora se priznati istina... kad je krenula utakmica prvih 10tak minuta, ja reko... eo jos jedan sudac koji gura rijeku nenormalno... onaj pomočni je u par navrata kod zapadne strane imao najmanje 2-3 greške u 15min... i onda preokret, nakon neznam koliko godina otkad pratim Cibaliu sudac je nas malo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.09.2010. u 12:17
    Niti sa jednom riječi ne želim umanjiti zasluženu pobjedu Cibalie, ali ono što je sudac radio riječanima nije normalno. Vinkovčanima se nema šta prigovoriti, odigrali su jednu lijepu i mušku utakmicu dok je sudac Mlinar vješto mesario riječane za svrhu nekih koji nesmiju u HNL-u predugo biti drugi... [više na forumu]