Šibenik jedva, dalje Varaždin, Inter i Istra

Ivana Jurica • srijeda, 22.09.2010.

Prošlogodišnji finalist Kupa Hrvatske, Šibenik, već je na prvom koraku u novoj sezoni zamalo posustao na tom putu. Trećeligaš Slavija iz Pleternice dugo je prijetio iznenađenjem, ali Šibenčani su se ipak uspjeli spasiti senzacije i u sudačkoj nadoknadi došli su do teško izborene pobjede (3:4). Varaždin (0:2) i Inter (1:2) slavili su na gostovanjima, dok je u drugom susretu prvoligaških momčadi Istra 1961 s novim trenerom pobijedila Hrvatski dragovoljac (3:1).

Slavija – Šibenik (3:3) 3:4 – produžeci

Pleternica, stadion S. Z. Šivo, gledatelja 1.500

Sudac: Vlado Svilokos – Sisak

Strijelci: Ančurovski 5', Štavlić 44', Jakovljević 75' – Jelić 29', Malčić 33', Fuštar 65', 107'

Žuti kartoni: Vukoja 71' – Radeljić 70, Cerić 104'

Slavija: Petković, Čuljak, Putrić (od 66. Bošnjak), Vukoja, Štavlić, Podobnik, Ančurovski (od 80. Blašković), Hoborka (od 46. Žafaranić), Neruda, Jakovljević. Trener: Predrag Samardžija.

Šibenik: Blažević, Georgievski, Cerić, Elez, Alispahić, Husmani, Radeljić (od 114. Maleš), Jelić, Spahija, Tokić (od 46. Fuštar), Malčić (od 89. Jakoliš). Trener: Vjekoslav Lokica.

Iznimno motivirani domaćin dugo je Šibenik držao u neizvjesnosti i prijetio najvećim iznenađenjem u šesnaestini finala. Pa iako su bili oslabljeni, niti to ne opravdava Šibenčane za igru koju su prikazali. Unatoč takvoj, lošoj igri, ipak su uspjeli kroz ušicu igle osigurati daljnje natjecanje u Kupu.

Slavija je povela već u petoj minuti golom Ančurovskog šokiravši tako gostujuću momčad. Nakon početnog šoka Šibenik je polako pohvatao konce i preko Jelića (glavom) i Malčića (nogom) stigao do prednosti od 2:1 (obojici je to bio premijerni gol u šibenskom dresu). No, na odmor se ipak otišlo s 2:2 jer su dvije minute prije kraja poluvremena domaćini izjednačili preko Štavlića.

Ulazak u igru Ivana Fuštara, iako silom prilika zbog ozljede Tokića, Lokici se u potpunosti isplatio jer upravo je Fuštar pogodio za novo vodstvo Šibenika. Do kraja 90 minuta igre domaćini su još jednom poentirali - Jakovljević, pa se otišlo u produžetke. Drugi gol Fuštara u drugom produžetku prvoligašu sa Šubićevca donio je pobjedu vrijednu osmine finala nacionalnog Kupa.

Lokomotiva – Inter 1:2 (0:0)

Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja 100

Sudac: Danijel Trampus – Osijek

Strijelci: Komorski 87' – Grgurović 72' – 11 m, Matko 85'

Žuti kartoni: Herceg 31', Balić 38'

Lokomotiva: Mitrović, Musa, Komorski, Maleš (od 77. Bagarić), Poljak (od 66. Šimić), Bule, Sopić, Antolić, Horvat, Peko (od 55. Mlinar), Sivonjić. Trener: Roy Ferenčina.

Inter: Jurić–Bare, Balić, Palić, Babić, Barišić, Herceg (od 69. Grgurović), T. Šarić, Jančetić, Oršić (od 81. Gulić), Trajkovski (od 69. Matko), Valentić. Trener: Ilija Lončarević.

I četvrtu uzastopnu pobjedu ostvarili su nogometaši Intera. Poslije tri prvenstvene novu su ostvarili u Kupu, na gostovanju kod Lokomotive. Svi pogoci pali su u posljednjih 20-ak minuta igre, a trener Žutih Ilija Lončarević povukao je prave poteze u nastavku uvevši u igru Marija Grgurovića i Matiju Matka.

Mreže su mirovale do 72. minute kad je goste u vodstvo doveo Grgurović. 13 minuta kasnije, odnosno pet minuta prije kraja utakmice, pobjedu gostiju iz Zaprešića potvrdio je Matko. Lokomotiva je uspjela smanjiti na 2:1 preko Komorskog u 87. minuti, ali ništa više od toga.

Istra 1961 – Hrvatski dragovoljac 3:1 (1:1)

Pula, stadion SRC Uljanik Veruda

Sudac: Andrej Burilo – Osijek

Strijelci: Leko 11' – ag., Stupić 55', 82' – Jazvić 45'

Crveni karton: Plazonić 56' – grubi start

Žuti kartoni: Kovačević 88' – Grgić 86', Jazvić 90'

Istra 1961: Škorić, Kacić, Stranatić, Anđelković, Grbac (od 46. Prelčec), Batelić (od 63. Kovačević), Pauletić, Alimi (od 72. Sušić), Marković, Stupić, Eliomar. Trener: Davor Lasić.

Hrvatski dragovoljac: Čović, Špehar, Brozović, Grgić, Jazvić, Leko, Novak (od 56. Kešinović), Plazonić, Jusufi (od 80. Frljužec), Međumurac (od 60. Begović). Trener: Damir Biškup.

Uspješan je bio debi novog prvog trenera Istrana Davora Lasića. Dvoboj dva posljednjeplasirana sastava prvenstva u Kup utakmici na Verudi otišao je u korist domaćeg sastava koji je do prednosti došao već u 11. minuti utakmice autogolom Mislava Leke. Na poluvrijeme se nije otišlo tim rezultatom jer gosti su preko Jazvića zabili za izjednačenje.

U drugom poluvremenu, ponovno nakon desetak minuta igre Istra je drugi put povela. Mrežu gostiju iz Zaprešića zatresao je Boško Stupić. U istoj minuti Biškupova je momčad ostala i s igračem manje, pocrvenio je Plazonić. Konačnu potvrdu pobjede domaćinima je svojim drugim pogotkom donio Stupić u 82. minuti, nakon asistencije Kacića.