1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 03.10.2010, 18:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 1.500
Suci: Goran Gabrilo (Split), Petar Gabrilo (Split), Leo Krstičević (Ploče)

Sammir i Dinamo poigrali se s Istrom 1961

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 03.10.2010.

Dinamo je po prvi puta ove sezone zasjeo na vrh prvenstvene ljestvice nakon lagane pobjede protiv oslabljene Istre 1961. Nemoćni Istrani poslužili su Plavima kao ispušni ventil za frustracije skupljene protiv PAOK-a, s time da su Zagrepčani samo prvih 45 minuta igrali ”za ozbiljno”…

Istra 1961 bila je idealan protivnik Dinamu da se vrati pobjedničkim navikama nakon što je u Solunu doživio prvi poraz pod vodstvom Vahida Halilhodžića. Pred oko 1.500 gledatelja prvaci su samljeli nemoćne Istrane s 4:0, predvođeni Sammirom koji je odigrao još jednu briljantnu partiju ove sezone. Sve to vrijedi samo za prvih 45 minuta, drugi dio donio je revijalni susret bez velikih uzbuđenja.

Istra 1961 i u drugačijim okolnostima teško može očekivati bodove na Maksimiru, a izgledi su bili tim manji s obzirom na lošu formu, čak osam ozlijeđenih igrača i neriješeno pitanje trenera, pa je desetkovanu momčad u Zagreb doveo Davor Lasić. Halilhodžić je, pak, u napadu dao prigodu Beqiraju i Sylvestru, a prigodu za odmor dobio je i Tonel koji je bio u non-stop pogonu otkad je stigao u Maksimir.

Vezane vijesti

Dinamo je stisnuo na gas od prve minute i nije popuštao do kraja prvog dijela kada je na odmor otišao s 4:0, riješivši pitanje pobjednika u ranoj fazi utakmice. Već u drugoj minuti nade gostiju doživjele su udarac nakon što je Sylvestr nakon asistencije Sammira iskosa matirao Škorića kojem taj pogodak svakako ide na dušu s obzirom da je slovački napadač bio gotovo u mrtvom kutu.

U 10. minuti Sylvestr je lako mogao doći i do drugog pogotka, no iz blizine je glavom pucao slabašno, dovoljno slabo da se Škorić iskupi za pogrešku pod prvog gola. No, tri minute kasnije Istrani su opet kapitulirali – lijepu akciju Badelja i Sammira u gol je pretvorio Fatos Beqiraj, iskazavši pritom fini golgeterski instinkt. Minutu kasnije Beqiraj bilježi lijep prodor i dodavanje Sylvestru, ali Škorić mu dobro ulazi u udarac i čuva svoj gol.

Dinamo je igrao lagano, lepršavo, dosta brzo i na trenutke atraktivno, a Istra 1961 na to nije imala kvalitativan odgovor, posebno ne u ovakvom sastavu. Nakon dvije asistencije, Sammir je odlučio poboljšati i svoj golgeterski konto. U 25. minuti proigrao ga je Beqiraj na vrhu šesnaesterca, Sammir varkom tijela vara čuvara i potom majstorski vara i Škorića za 3:0. Jedan od rijetkih izleta gostiju na polovicu Dinama rezultirao je prigodom Stupića u 32. minuti, ali istarski napadač puca pored gola.

Dinamo je poluvrijeme okončao još jednim pogotkom Sammira, ovoga puta s bijele točke nakon što je Pauletić (nepotrebno) srušio Milana Badelja. Sammir je precizno naciljao svoje omiljeno mjesto, donji lijevi golmanov kut.

Kao i obično u ovakvim utakmicama, drugi dio donio je puno sporiji ritam i puno manje opasnosti pred Škorićem. Dinamo je uključio ”cruise-control”, održavao je veliku prednost i pokušao povremeno ugroziti istarski gol, no bilo je to daleko od prezentacije u prvih 45 minuta.

U 66. minuti je Morales nakon lijepe akcije pucao desetak centimetara pored gola, a šest minuta kasnije Čileanac je krasno poslužio Sylvestra, no slovački napadač ne reagira najbolje pred Škorićem koji mu brani udarac u situaciji ”1 na 1”.

Oko 1.500 gledatelja najvećim pljeskom u drugom dijelu pozdravilo je službenog spikera koji je javio rezultat iz Karlovca, a s obzirom na događanja u Maksimiru bilo je očito da će se Dinamo vratiti na vrh ljestvice.

U 81. minuti Bišćan je lijepo prošao kroz sredinu terena i proigrao Beqiraja, no ovoga puta crnogorski napadač reagira slabije nego u 13. minuti, prebacio je vratara, ali i okvir gola.

Dinamo je tako bez problema stigao do nove prvenstvene pobjede, koja ga je u kombinaciji s remijem Hajduka vratila na vrh ljestvice gdje je posljednji puta bio – na kraju prošle sezone. Solidna utjeha za poraz u Solunu uoči reprezentativne pauze…

• cameosis04.10.2010. u 03:23
    nemoj tako -- ovo je bio utješni poklon na kratko zbog poraza u solunu -- uskoro opet sve po starom.