Ostali sportovi

Nije pomogla ni kraljevska potpora

Maja Giljanović • nedjelja, 24.10.2010.

Pune tribine Ahoy Arene među kojima i princ i princeza Willem-Alexander i Maxima s djecom nisu štedjeli glasnice u podršci Epkeu Zonderlandu, ali svjetski viceprvak na preči iz Londona prošle godine ostao je na drugom mjestu i 365 dana poslije u Rotterdamu. Lani je bolji bio Zou Kai, a da sanja Kineze do kraja života ovog se puta pobrinuo Zhang Chenglong.

Epke Zonderland je na Svjetskom prvenstvu u Londonu prošle godine osvojio srebrnu medalju na preči i koncem godine pobijedio u izboru za najboljeg nizozemskog sportaša, a proteklih je godinu dana do Svjetskog prvenstva u Rotterdamu živio pod tonom pritiska.

24-godišnjak se pod teretom očekivanja javnosti nije slomio i u posljednjem je finalu SP-a pred krcatim tribinama Ahoy Arene, na kojima su bili i nizozemski princ i princeza Willem-Alexander i Maxima s djecom, odradio magičnu vježbu.

Nastupio je drugi po redu i s ocjenom 16,033 prestigao svjetskog prvaka u višeboju Koheija Uchimuru (14,000), a na prvom je mjestu opstao i nakon nastupa Feng Zhea (15,166), Christophera Brooksa , Danella Leyve, najvećeg rivala Fabiana Hambüchena (15,966) i Philippa Boya (15,833). Jedini koji je Zonderlandu stajao na putu ostao je Zhang Chenglong i Kinez je poput Zou Kaija prošle godine bio bolji od Nizozemca.

Zhang je dobio 16,166 i ušutkao Arenu, Zonderland je drugu godinu uzastopce viceprvak svijeta, a brončanu je medalju osvojio Hambüchen. Prva rezerva Marijo Možnik na koncu je ostao u Zagrebu, nijedan finalist nije otkazao nastup i hrvatski je reprezentativac ostao na devetom mjestu iz kvalifikacija.

Kinezi su najbolji i na ručama i na karikama. Lani srebrni Feng Zhe godinu dana poslije na ručama je postao svjetski prvak (15,966) ispred Teng Haibina (15,616) i Uchimure (15,500), a olimpijski pobjednik Chen Yibing (15,900) na karikama ispred branitelja naslova Yan Mingyonga (15,700) i Mattea Morandija (15,666).

Uchimura je medalju osvojio i na parteru, srebrnu iza Eleftheriosa Kosmidisa (15,700) i ispred Daniela Purvisa (15,366), a srebrni olimpijac Thomas Bouhail osvojio je naslov na preskoku (16,449) ispred Antona Golocuckova (16,366) i Dzmitrija Kaspjaroviča (16,316).