Buffalo Bravesi drže rekord

Mirza Seferagić • petak, 12.11.2010.

Prije nekoliko dana Indiana Pacersi su postigli čak 54 koša samo u trećoj četvrtini što je na kraju rezultiralo pobjedom protiv Denver Nuggetsa od 144:113. Vjerovali ili ne, tih 54 poena nisu NBA rekord, već rekord drži jedna "bivša" momčad koja je uspjela postići nevjerojatnih 58 poena u posljednjoj četvrtini, a tu su utakmicu uspjeli izgubiti. A da priča bude zanimljivija, s druge je strane stajala momčad Boston Celticsa.

Buffalo Braves - 58 poena (četvrta četvrtina), 20. listopada 1972.

Buffalo Braves - Boston Celtics 118:126

Ova momčad nastupala je u NBA ligi samo osam sezona, od 1970./'71. do 1977./'78., ali bez većih uspjeha. U prve dvije sezone su ostvarili identičan skor od 22 pobjede i 60 poraza da bi se situacija drastično promijenila kada su u klub došli Elmore Smith (prvi izbor na Draftu), Randy Smith (lokalna zvijezda) i, godinu poslije, Bob McAdoo koji je te sezone osvojio i nagradu za rookieja godine. Bravesi su se 1978. godine preselili u Kaliforniju te su postali San Diego Clippersi. No nakon samo šest sezona sele se u Los Angeles, a od tada su puno poznatiji kao Los Angeles Clippersi.

Utakmica protiv Celticsa bila im je peta po redu od početka sezone, a očekivala se uvjerljiva pobjeda Bostona koji se, doduše, u tim godinama pokušavao vratiti na stare staze slave. Unatoč tome, i ovakvi su Celticsi bili prejaki za slabašne Bravese, a gosti su na kraju treće četvrtine imali vodstvo od čak +43 (103:60). Treneri su, vidjevši da je utakmica odlučena, u posljednju četvrtinu odlučili poslati rezervne igrače na teren, a oni su uzvratili na nevjerojatan način.

Rezerve Bravesa su potpuno nadigrale svoje suparnike te su u samo 12 minuta postigli čak 58 koševa naprema 23 Celticsa, a Randy Smith je sam postigao isti broj poena kao i cijela momčad Bostona u tom periodu. No, čak niti to nije bilo dovoljno za pobjedu jer su gosti slavili sa 126:118. Nevjerojatan učinak domaćih igrača i danas stoji kao rekord NBA lige.

Phoenix Suns - 57 poena (druga četvrtina), 10. studenog 1990.

Phoenix Suns - Denver Nuggets 173:143 (50:37, 57:30, 30:43, 36:33)

Iako je rekord Bravesa veliko dostignuće čak niti to se ne može mjeriti s onim što su u ovoj utakmici postigli Phoenix Sunsi. Momčad iz Arizone slavila je u ovoj nevjerojatnoj utakmici protiv Denver Nuggetsa sa 173:143! A s ovih su se 57 poena izjednačili na drugom mjestu ljestvice s Golden State Warriorsima koji su to ostvarili sezonu ranije.

Phoenix i Denver u ovoj su utakmici postavili i nekoliko novih rekorda, a jedan od njih je ukupan broj poena obje momčadi u jednom (prvom) poluvremenu sa 174! Sunsi su u prvom poluvremenu gostima utrpali čak 107 koševa što je također NBA rekord. Na odmor se otišlo s velikom prednošću Sunsa od 107:67.

Phoenixovih 173 poena je bilo izjednačenje rekorda Boston Celticsa iz 1959. godine koji su tada Minneapolis Lakersima ubacili isti broj poena u utakmici bez produžetaka. Još je nevjerojatniji podatak da Sunsi u ovoj utakmici nisu postigli niti jednu jedinu tricu iz dva (!) pokušaja, a ukupan postotak šuta im je iznosio nevjerojatnih 64 % (67/104). Gosti također nisu imali previše pokušaja iza linije za tri poena, a od sedam ispucanih pogodili su samo dvije lopte. Spomenimo i to kako su Sunsi u ovoj utakmici ostvarili i 50 asistencija od čega 33 u prvom poluvremenu što je, pogađate, NBA rekord za samo jedno poluvrijeme.

Najbolji igrači domaćih bili su Cedric Ceballos s 32 poena, Kevin Johnson (23 poena, 17 asistencija, pet skokova i pet osvojenih lopti), Kenny Battle (23 poena, deset skokova, pet asistencija i pet osvojenih lopti) te Dan Majerle s 21 poenom, 13 asistencija i sedam skokova.

Goste je predvodio Orlando Woolridge s 40 poena, osam skokova i šest asistencija, a pridodali su mu se i Mahmoud Abdul-Rauf (26 poena, šest asistencija) te Walter Davis s 22 ubačaja.

Golden State Warriors - 57 (treća četvrtina), 4. ožujka 1989.

Golden State Warriors - Sacramento Kings 155:143 (35:46, 33:37, 57:26, 30:34)

Utakmica između Golden State Warriorsa i Sacramento Kingsa bila je još jedna s velikim brojem koševa, a slavili su Warriorsi sa 155:143.

Nakon što su izgubili prvu četvrtinu sa 46:35, domaći su uzvratili u trećoj dobivši taj dio igre s 57:26 te su nadoknadili zaostatak od -15 (68:83) na poluvremenu. Gosti su postigli ukupno 13 trica na ovoj utakmici dok su domaći pogodili šest takvih pokušaja.

Najbolji strijelac utakmice bio jedan od najboljih igrača Warriorsa Mitch Richmond sa čak 47 koševa, a tome je dodao i devet skokova. Veliku je pomoć imao u Chrisu Mullinu koji je susret završio s 34 poena, devet skokova i sedam asistencija, a svoj su doprinos dali i Terry Teagle (24 poena i šest skokova) te Otis Smith s 18 postignutih koševa.

Goste je predvodio legendarni Danny Ainge sa 45 koševa (trice 6/13) i sedam skokova, a odlični su bili i Kenny Smith (26 poena i 13 asistencija), Harold Pressley (20 poena i devet skokova) te Rodney McCray s 13 poena, 11 skokova i pet asistencija.

Indiana Pacers - 54 (treća četvrtina), 11. listopada 2010.

Indiana Pacers - Denver Nuggets 144:113 (27:25, 32:24, 54:27, 31:37)

Pacersi su u ovoj utakmici izjednačili učinak kakav je ostvarila Atlanta u susretu sa San Diegom 1970. godine, a Indiani je ovo ujedno bio i rekord franšize. U trećoj su četvrtini pogodili čak 20 od 21 upućenog šuta, a jedini je promašio Josh McRoberts koji je nakon utakmice izjavio da nije znao da je njegova momčad imala stopostotan šut u toj četvrtini. McRoberts je promašio tricu 1,9 sekundi prije isteka vremena.

U zadnjih nekoliko sezona upravo su Nuggetsi bili poznati kao momčad koja je u stanju postići puno koševa, no ovaj se put to dogodilo njima. Sjajna treća četvrtina domaćih ostavila ih je bez šansi, a Pacersi mogu žaliti za propuštenom "stopostotnom" četvrtinom iako smo sigurni da neće pretjerivati. Igrači Indiane imali su odličan ukupan postotak šuta od 64 % (56/87), a trice su gađali odličnih 16 od 30.

Pacersi su u ovoj utakmici imali čak šest igrača s postignutih 16 ili više koševa, a to su bili Mike Dunleavy (31 poen, trice 6/10), Darren Collison (29 poena i šest asistencija), Tyler Hansbrough (20 poena i devet skokova), Danny Granger (19 poena), Roy Hibbert (17 poena) te Brandon Rush sa 16 koševa i sedam skokova.

Atlanta Hawks - 54 (treća četvrtina), 11. veljače 1970.

Atlanta Hawks - San Diego Rockets 155:131

Momčad Atlanta Hawksa dugo je držala ovaj rekord, a svoja 54 poena su također postigli u trećoj čertvrtini. Bila je to jednosmjerna utakmica u kojoj Rocketsi nisu imali prilike doći do pobjede. Hawksi su postavili još jedan rekord ubacivši Rocketsima 97 poena u drugom poluvremenu što i danas stoji kao rekord NBA lige.

Goste je predvodio Mahdi Abdul-Rahman s 38 koševa, a još su dvojica igrača Hawksa postigla 30 ili više poena. To su bili Joe Caldwell (32 poena) i Lou Hudson (30 koševa). Rocketse je predvodio Elvin Hayes s 32 ubačaja dok je još šest drugih igrača postiglo 13 ili više poena.