Ante Zovko • subota, 27.11.2010.

U 12 sinoćnjih utakmica NBA lige prvaci Lakersi na svojoj su koži osjetili još jedan preokret Utah Jazza, prekinut je niz San Antonija, a Carmelo Anthony odlučio je još jednu utakmicu u posljednjoj sekundi. Russell Westbrook odigrao je ponajbolju utakmicu karijere, dok je Miami izbjegao izjednačenje dobivenih i izgubljenih utakmica.

Jazz preokrenuo i Lakerse

Prvaci su još jedna momčad protiv koje je ove sezone Utah Jazz preokrenuo rezultat u svoju korist. Jazzeri su na poluvremenu gubili s 19 razlike, ali predvođeni Deronom Williamsom (29 poena, šut 10/14, 12 asistencija) preokrenuli situaciju i ostvarili četvrtu uzastopnu pobjedu (omjer 12-5). Ovo je već šesta utakmica ovog mjeseca u kojoj je Jazz preokrenuo dvoznamenkasti zaostatak.

"Igrali smo protiv svih prognoza. Bilo je jednostavno nevjerojatno. Nikad ovo nisam doživio i biti dio toga za mene mnogo znači. Dokazali smo da možemo igrati i protiv najboljih", rekao je Al Jefferson, koji se odlično nosio s centrima Lakersa i postigao 20 poena i osam skokova.

Kobe Bryant 14 je uzastopnih poena od svojih 31 postigao u zadnjoj četvrtini, ali junak je tricom postao Williams koji je potom ukrao loptu, a posljednje šuteve za izjednačenje promašili su Artest i Gasol.

Miami je konačno slavio, pa makar i protiv najslabije momčadi Istoka, Philadelphije. A ni ta nije bila glatka, 99:90, kojom su izbjegli omjer 8-8 nakon prvog mjeseca naveliko najavljivane sezone. Dwyane Wade bio je raspoložen s 23 poena, osam asistencija i šest skokova, a LeBron i Bosh pripomogli su s 20, odnosno 18 poena.

Andre Iguodala vukao je je Sixerse s 20 poena, devet skokova i pet asistencija, a s klupe se istaknuo Jodie Meeks s 21 poenom.

Spursima nesretna trinaesta

San Antonio Spursi konačno su zaustavljeni. Nakon 12 uzastopnih pobjeda na domaćem ih je parketu zaskočio Dallas, koji je ondje zadnji put bio u šestoj utakmici doigravanja u travnju, kad su okončali sezonu.

Za zaustavljanje Spursa posebno je raspoložen bio Dirk Nowitzki s 26 poena, osam skokova i pet asistencija. Mavsi su u posljednjoj četvrtini ubacili 32 poena, a u posljednjih pet minuta napravili seriju 14:2. Shawn Marion u posljednjih je 12 minuta postigao 11 od svojih 19 poena.

Manu Ginobili postigao je 31, a Duncan 15 u osam skokova za Spurse, dok je George Hill s klupe dodao 21, ali nije bilo dovoljno da se zadrži savršen učinak u studenom.

Celticsi su uzvratili Torontu za kanadski poraz prije pet dana i predvođeni "starcima" Garnettom i Shaqom dobili 110:101. Garnett je bio nezaustavljiv u trećoj pobjedi zaredom s 26 poena i 11 skokova, a O'Neal je dodao 16 poena i devet skokova za 12. pobjedu (12-4). "Kevinova energija bila je nevjerojatna večeras, a znali ste i da će biti ako ga poznajete jer je u našem posljednjem međusobnom ogledu tip na njegovoj poziciji imao prilično dobru utakmicu. To je jednostavno Kevin Garnett", hvalio je svoju zvijezdu trener Bostona Doc Rivers.

Davis i Pierce završili su s 18 poena, Allen sa 17, a Rajon Rondo se vratio nakon tri utakmice s 14 asistencija. No, mladog razigravača Celticsa dodavanjima je ipak malo zasjenio Jose Calderon, koji je Raptorsima udijelio 15 asistencija uz 12 poena. Boston je naučio lekciju pa je Bargnanija ovaj put zadržao na 11, a najviše je, s klupe, ubacio Kleiza (18).

Anthony u zadnji čas

Carmelo Anthony 14. je put u karijeri odlučio susret u zadnjoj sekundi. Ovaj put bilo je to protiv Chicaga za pobjedu 98:97. Završio je s 22 poena (osam asistencija, šest skokova), dok su Nene i Lawson pratili s 18, odnosno 17 poena.

"Bio je to šut nalik onom iz Dallasa. Nisam ni mislio da će promašiti oba", rekao je trener Nuggetsa George Karl prisjetivši se Anthonyjeva promašaja u zadnjoj sekundi u porazu od Mavericksa 103:102 3. studenog. "Vidite, rekao sam vam. Pogodit ću taj šut devet od deset puta", rekao je Anthony koji je priznao kako se osjećao grozno tijekom većeg dijela susreta jer se borio sa simptomima gripe.

Obje su momčadi u utakmicu ušle bez bekova, Denver bez Chaunceyja Billupsa (istegnut zglob i slomljen nos), a Bullsi bez glavne uzdanice Derricka Rosea koji se probudio ukočena vrata. U njegovu izostanku Chicago je predvodio C.J. Watson s 33 poena i Deng s 24, dok je Noah imao 17 uz 16 skokova.

Russell Westbrook igrao je utakmicu života za Oklahomu protiv Indiane s postignuta 43 poena (učinak karijere) te osam skokova i asistencija, ali kad je trebalo najviše, ukazao se Kevin Durant i slomio Pacerse u produžetku za 110:106.

Durant je 11 od svojih 25 poena postigao u posljednje dvije minute regularnog vremena te u produžetku za petu gostujuću pobjedu zaredom Oklahoma Cityja. Danny Granger za domaćine je bio precizan 30 puta, a Hibbert je imao 19 poena i 10 skokova.

New Orleans se vratio na pobjedničke staze nakon dva poraza na zapadnoj obali. U Portlandu su upisali svoju 12. pobjedu, 97:78, nanijevši Blazersima četvrti uzastopni poraz u međusobnim ogledima. Najviše se istaknuo s klupe Willie Green (19, od čega 13 u prvom poluvremenu), a Chris Paul je završio sa 16 poena i 13 asistencija. Brandon Roy vratio se poslije tri utakmice stanke u momčad Portlanda i zabio 27 poena, a jedini dvoznamenkast uz njega bio je LaMarcus Aldridge s 14 poena i devet skokova.