Lovro Štrbinić • četvrtak, 02.12.2010.

U noćašnjim NBA utakmica viđeno je prava dominacija domaćina. U čak deset od 12 dvoboja gosti su teren napustili pognute glave, a među tim ekipama našli su se Lakersi i Spursi. Čast gostiju obranili su Oklahoma i Orlando, a konačno je razigran bio i Miami.

Niz domaćih pobjeda počet ćemo pregledom događanja u Philips Areni u Atlanti. Tamo su Hawksi bez ozlijeđenog Johnsona sa 112:109 slavili protiv Grizzliesa, a ponajbolju rolu u redovima domaćina odigrao je Al Horford s 20 poena. Bila je to peta uzastopna domaća pobjeda Atlante, a s 23 postignuta poena u dresu Memphisa nije je uspio spriječiti ni Rudy Gay.

Jednu od dvije noćašnje pobjede gostiju zabilježila je Oklahoma u Newarku. Potvrdili s tako Thunderi odličnu formu na gostovanjima, a ovaj put su do slavlja došli nakon produžetaka i to bez Kevina Duranta. U regularnom dijelu završilo je 93:93 zahvaljujući trici u posljednjoj sekundi Anthonyja Morrowa za New Jersey. Poslije toga igrana su tri produžetka, a u njima gosti slave 123:120 ponajviše zahvaljujući Russellu Westbrooku koji je u tom periodu bio posebno raspoložen i zabio sve poene Oklahome u posljednjoj dionici. Westbrook se na kraju zaustavio na 38 poena i 15 skokova, dok mu je momčadski kolega zabio jedna poen manje. U redovima Netsa najefikasniji su bili Lopez i Farmar s po 28 poena.

Mnogo manje neizvjesno bilo je u Torontu gdje su domaćini svladali Wizardse 127:108. Glavni dio posla napravili su u prvom dijelu, a predvodio ih je DeRozan s 20 poena. Pridodalo mu se još šest dvoznamenkastih strijelaca kod Raptorsa, a kod Wizardsa je najviše pružio McGee zabivši 21 poen i uhvativši sedam lopti.

Nezanimljivo je bilo i u Miamiju, ako isključimo činjenicu da je momčad Heata konačno proigrala. Porazili su Pistonse 97:72 i najavili neka bolja vremena za klub s Floride. Domaćine je predvodio zvjezdani trojac, Bosh i Wade zabili su po 16, dok je James pridodao još 18 poena u laganoj pobjedi Miamija. Kod gostiju je najbolji bio Monroe s 15 postignutih poena.

Uvjerljivi su bili i drugi konkurenti za naslov, oni iz Orlanda. Oni su u gostima pregazili Bullse 107:78 na krilima dobre igre cijele momčadi. Ipak, najviše su se istaknuli Jameer Nelson s 24 poena i devet asistencija i Vince Carter s 22 poena. Howard je uz 13 poena zabilježio i 12 skokova. Kod gostiju se nešto bolji od ostatka bili Noah sa 16 i Rose s 15 poena.

Relativno laganu pobjedu ostvarili su i Mavericksi u svojoj dvorani nadigravši Minnesotu. Sve su riješili u prve tri četvrtine, a slavlju 100:86 predvodio ih Shawn Marion s 16 poena i osam skokova. S čak 18 skokova i devet poena priključio mu se i Chandler, a kod gostiju je Kevin Love zabilježio učinak od 12 poena i 15 skokova.

Mnogo zanimljivije i neizvjesnije nego na prethodno navedenim utakmicama bilo ja na onoj u Bostonu. Tamo su Trail Blazersi pred kraj dvoboja napravili seriju 20:1 i došli na samo poen zaostatka u posljednjoj minuti. Ipak, tricom Raya Allena deset sekundi prije kraja Celticsi odlaze na nedostižnu prednost i upisuju pobjedu rezultatom 99:95. Najefikasniji u domaćoj ekipi bio je Paul Pierce s 28 poena, dok su goste u napadu predvodili Matthews s 23 i Andre Miller s 20 poena. Bila je to osma pobjeda u devet domaćih utakmica za Boston.

Isti omjer kod kuće imaju i Hornetsi, a do njega su također došli noćas. Oni su nešto lakše od Bostona došli do slavlja, a konačan rezultat dvoboja s Bobcatsima bio je 89:73. Ključno odvajanje dogodilo se u posljednjoj dionici kad New Orleans stvara 13 poena razlike. Do takvog uspjeha predvodio ih je David West s 22 poena, Okafor je pridodao 14 poena i 13 skokova. a Chris Paul devet poena i 14 asistencija. Kod Bobcatsa je najviše pružio Gerald Wallace, ali ni on nije uspio zabiti više od 18 poena.

Četvrti uzastopni poraz i potvrdu očitog pada forme zabilježili su Lakersi na gostovanju u Houstonu. Završilo je 109:99 za Rocketse, a ključna je bila posljednja četvrtina i raspoloženost Shanea Battiera. On je u posljednje tri minute ubacio čak 11 poena (od svojih ukupno 17) i time uvelike pomogao svojoj ekipi da dođe do slavlja. Uz njega raspoložen je bio i Kevin Martin s 22 poena. Lakersima s druge strane nisu pomogli ni dobri učinci Bryanta i Odoma. Kobe je ubacio 27 poena, a Lamar je uz dva poena manje zabilježio i 11 skokova. Međutim, unatoč porazu zabrinut nije bio trener Lakersa Phil Jackson koji je izjavio: "Zabrinut? Još je uvijek dosta ranio dio sezone i imamo još velik dio puta proći. Neki naši igrači se muče i morat će ubuduće pružiti bolju igru."

Do poraza na gostovanju, ali prvog ovosezonskog, došli su i Spursi. Za njih su noćas prejaki bili Clippersi koji su slavili 90:85 i tako došli do tek četvrte pobjede u sezoni. Ključna je bila dobra druga četvrtina domaćina nakon koje se San Antonio nije uspio u potpunosti vratiti u utakmicu. Clipperse je do ovog slavlja predvodio odlični Blake Griffin s 31 poenom i 13 skokova. Kod gostiju je najbolju igru pokazao Richard Jefferson, ubacivši 13 poena i uhvativši devet lopti.

Još dvije relativno lagane pobjede ubilježili su Denver i Utah. Nuggetsi su sa 105:84 bili bolji od Bucksa, a utakmica se prelomila u drugom poluvremenu. Dobre role kod Nuggetsa imali su Nene s 24 poena i devet skokova, te J.R. Smith s 20 poena i deset skokova. Gostima nije pomogao ni 21 poen Johna Salmonsa.

Još uvjerljivija bila je ekipa Jazza, koja je iz svoje dvorane ispratila Indianu sa 110:88. Od samog početka bila je to jednosmjerna utakmica, o čemu najbolje svjedoči podatak da su domaćini već nakon prvih 12 minuta igre imali +18. Pacersi se pokušavaju vratiti, ali to im nije u potpunosti pošlo za rukom, pa je Utah došla do 15. ovosezonske pobjede. Ponovno ih je predvodio već standardno odlični Deron Williams s 24 poena i 16 asistencija. Kod Pacersa je najefikasniji bio Darren Collison sa 16 poena.