Ante Zovko • subota, 11.12.2010.

NBA liga sinoć je ponudila 11 utakmica. Trener Denvera George Karl u Torontu je postao sedmi trener u povijesti NBA lige s 1000 ili više pobjeda. U najzvučnijoj utakmici večeri Chicago je svladao Lakerse u ne baš lijepoj i efikasnoj utakmici, San Antonio i dalje ima najbolji omjer lige, a Miami je zauzeo prvu poziciju u svojoj diviziji.

George Karl u "Klubu 1000"

KARL SEDMI U POVIJESTI

George Karl postao je sedmi trener u povijesti NBA lige s 1000 pobjeda na kontu. U eksluzivnom klubu nalaze se Don Nelson, Lenny Wilkens, Pat Riley, Jerry Sloan, Phil Jackson i Larry Brown.

Pobjeda Denvera protiv Toronta 123:116 ujedno je bila 1000. za trenera Nuggetsa Georgea Karla koji je tako ušao u povijest kao sedmi trener kojem je to uspjelo.

"Osjetio sam povezanost s njima", prokomentirao je Karl nakon utakmice atmosferu iz svlačionice. "Puno puta tijekom NBA sezone trener i igrači nisu baš povezani, puno se svađaju. Ovo je bio trenutak, ne samo na terenu već i u svlačionici nakon utakmice, kad se osjetila snažna povezanost."

Karl je veliki jubilej proslavio bez glavne uzdanice Carmela Anthonyja koji je prosjedio drugu utakmici zaredom. U pobjedu koju će trener sigurno najviše pamtiti Al Harrington ugradio je 31 poen, a Nene 26. U četvrtom uzastopnom porazu Toronta bivši igrač Denvera Linas Kleiza ostvario je učinke sezone s 26 poena i 12 skokova, dok je Leandro Barbosa ubacio 22 poena, također najviše ove sezone.

New York Knicksi nastavili su nizati pobjede. U Washingonu je pala sedma zaredom (omjer 15-9), a Ama're Stoudemire ponovno je imao večer za pamćenje. Postigao je 36 poena, deset skokova i pet asistencija, ali i deset pogrešaka. Bila je to njegova sedma utakmica zaredom preko 30 poena, čime je izjednačio rekord kluba iz 1962. godine, kad je u tome uspio Willie Naulls.

Ova momčad New Yorka niže rekorde pa je tako dobila 12 od posljednjih 13 utakmica, a niz od sedam uzastopnih pobjeda nisu imali još od sezone 2000./01. u vrijeme Božića. Osam uzastopnih pobjeda ostvarili su na gostovanjima, što je drugi najduži niz u povijesti kluba. Osim toga, s deset gostujućih pobjeda najbolji su u cijeloj NBA ligi ove sezone.

Neki to vole ružno

Chicago Bullsi spriječili su Lakerse da uzmu osmu pobjedu zaredom u međusobnim susretima. U Vjetrovitom gradu, gdje je današnji trener Lakersa Phil Jackson uzeo šest prstena, opet živi ambiciozna momčad predvođena Derrickom Roseom koji je protiv prvaka u pobjedi 88:84 ubacio 29 poena te pridodao devet asistencija.

U susretu u kojem su se obje momčadi mučile sa šutom odlučile su trice. Bullsi su pogodili osam, Rose tri, a s klupe mu se s još njih tri pridružio Kyle Korver. Klupa Chicaga nadigrala je gostujuću s 26 poena prema 13. Kobe Bryant imao je 23 poena, ali šutirao tek 9/23 iz polja. "Bila je to ružna utakmica. Obje su momčadi teško pogađale", rekao je Bryant.

Bullsi su u zadnjoj četvrtini imali i 13 poena prednosti, prvaci su se vratili na šest i radili pritisak, ali je Rose izvukao Bullse pogocima iz svih pozicija kad god je trebalo. Pau Gasol ubacio je 21, ali je nakon prve četvrtine bio gotovo neprimjetan. Carlos Boozer za Bullse je ostvario 10 poena i 11 skokova.

FANTASTIČNI BOGUT

Andrew Bogut bio je fantastičan u pobjedi svog Milwaukeeja protiv Houstona 97:91. Za gotovo 40 minuta upisao je 24 poena i 22 skoka te pet blokada, a Bucksi su došli do svoje devete pobjede (9-13). Rocketsi su sada na 8-14.

Russell Westbrook i Kevin Durant opet su bili ključni ljudi Oklahoma Cityja u pobjedi u New Orleansu 97:92. Westbrook je postigao 29 (deset asistencija), a Durant 25 za omjer 16-8 kojim su preskočili sinoćnjeg domaćina u poretku Zapada (14-8).

David West za Hornetse je ubacio 24 poena i uzeo 13 lopti, ali je od toga samo šest puta pogodio u drugom poluvremenu. Chris Paul imao je 18 poena i pet ukradenih lopti. Belinelli je imao 15, ali je deset sekundi prije kraja promašio tricu za izjednačenje.

Spursi i dalje najbolji

San Antonio je lakše od očekivanog "riješio" Atlantu i sa 108:92 zadržao najbolji omjer lige (18-3). Hawksi su protiv sebe imali i tradiciju koja kaže da u San Antoniju nisu dobili još od 1997. Ovaj put kobne su bile trice Teksašana koji su ih pogodili pet puta u posljednjih šest minuta.

Richard Jefferson pogodio je tri od pet svojih trica u posljednjoj četvrtini za ukupno 18 poena, koliko je imao i Ginobili. Parker je dodao 17, a Blair 16. Tim Duncan postigao je 12 i odmarao cijelu četvrtu četvrtinu.

Jamal Crawford predvodio je Atlantu s 23, Horford je imao 19, a Josh Smith 15 poena. Mikea Bibbyja nije slušao šut pa je ubacio tek devet poena uz šut 4/12.

MIAMI PRVI U DIVIZIJI

Miami Heat pobjedom protiv Golden Statea 106:84 zauzeo je prvu poziciju u Southeast diviziji iskoristivši novi poraz Orlanda. Wade je postigao 34 poena uz devet skokova i sedam asistencija, a James je imao 25 poena, devet asistencija i sedam skokova.

Utah je završio svoju domaću seriju od šest utakmica pobjedom protiv Orlanda 117:105, što je najveća razlika koju je pretrpjela najbolja obrana lige. Jazzeri su izjednačili rekord sezone s deset trica, a posebno je raspoložen bio Deron Williams s 32 poena i devet asistencija.

Magic je samo u zadnjoj četvrtini primio 34 poena, a u tom razdoblju CJ Miles postigao je 19 od svojih 26 poena (učinak sezone). "Imao sam dobar osjećaj. Dobro sam se kretao, a oni su bili u zoni, što je meni omogućavalo neke otvorene šuteve", prokomentirao je Miles.

Domaći centri odradili su sjajan posao na Dwightu Howardu koji je zadržan na tek 14 poena (12 skokova) nakon što je večer prije Portlandu utrpao 39. Njegov doprinos pokušali su nadoknaditi Nelson (19), Bass (18) i Carter (17), ali bilo je nedovoljno i Orlando je upisao četvrti uzastopni poraz.