40 poena Kevina Martina

Branko Barić • nedjelja, 12.12.2010.

Osam susreta odigrano je u subotu na NBA parketima. Dallas, Boston i Miami nastavili su svoje nizove od 12, deset, odnosno osam pobjeda, Kevin Martin, Dwyane Wade i Dirk Nowitzki svojim nastupima usmjerili su pozornost na sebe, a posebno zanimljivo bilo je u obračunu Pistonsa i Raptorsa...

Dallas Mavericksi upisali su svoju 12. uzastopnu pobjedu, i to nakon što su gotovo prokockali velikih 25 poena prednosti i sve dobro što su napravili u prvoj četvrtini. Govoreći o prvoj četvrtini riječ "dobro" možda je malo preblaga, jer ne viđa se na NBA parketima svaki dan situacija u kojoj jedna momčad na startu povede 29:4. Jazzeri su ipak našli snage za odgovor te četiri i pol minute prije kraja izjednačili na 89:89. Ipak, na krilima ponovno briljantnog Dirka Nowitzkog Mavsi dolaze do svoje 19. pobjede i najboljeg omjera u ovom dijelu sezone od sezone 2002./2003.. Nijemac je ubacio 31 poen uz nevjerojatan šut iz igre 10/12 te tome dodao 15 skokova.

"U velikoj je formi. Ne možeš svaki dan šutirati 10/12, ali on zaista posjeduje kvalitete za tako nešto", komentirao je nakon susreta Dallasov strateg Rick Carlisle.

DeShawn Stevens ostvario je svoj najbolji učinak sezone sa 17 poena (5/7 za tri), dok je Caron Butler kod domaćih ubacio poen manje.Deron Williams postigao je 34 poena kod poraženih, a Paul Millsap 16.

Čudna, ali nadasve zanimljiva utakmica odigrana je u Detroitu, gdje su Toronto Raptorsi izveli najveći preokret u klupskoj povijesti i ubilježili pobjedu 120:116. Sredinom treće četvrtine gubili su s čak 25 poena razlike, no trener Jay Triano znao je da to nije realan prikaz stanja na parketu: "Nikad nisam vodio utakmicu u kojoj moja momčad šutira 60 posto iz igre i gubi 20 poena razlike. Znali smo da nije problem u efikasnosti, nego da moramo bolje zagrađivati u skoku i smanjiti broj izgubljenih lopti, što smo u drugom poluvremenu i učinili."

Wallaceova trica

Šlag na tortu ove pomalo bizarne utakmice postavio je Ben Wallace sa svojom tricom na samom kraju utakmice. Osim što je njome postavio svoj osobni rekord od 23 poena na jednoj utakmici, zanimljivo je što mu je to prva trica ove sezone i tek peta ukupno u 15 godina dugoj karijeri!

Raptorsi su smanjili do kraja treće četvrtine zaostatak na 16 poena, da bi u završnici i kompletirali taj veliki preokret.

"Pogledaš statistiku i vidiš na sve strane najbolje učinke igrača u sezoni, a protivnička momčad pogodi 63 posto svojih šuteva i pobijedi utakmicu", u nevjerici je susret komentirao Tayshaun Prince. "Uspjeli smo uništiti sami sebe, ne znam kako bih drukčije opisao ovo što se večeras dogodilo."

Andrea Bargnani ubacio je 22 poena za Toronto, a Leandro Barbosa dodao je 20. Pistonsima tako nije bilo dovoljno ni 23 poena (najviše u karijeri) uz 14 skokova Bena Wallacea, kao ni 23 poena uz 12 asistencija (također najviše u karijeri) Rodneyja Stuckeyja.

Nakon što su krajem studenog izgubili tri od četiri, momci iz Miamija u prosincu su nanizali osam pobjeda, i to svih osam s dvoznamenkastom razlikom. Posljednja žrtva bili su Sacramento Kingsi, koji jednostavno nisu pronašli lijek za iznimno raspoloženog Dwyanea Wadea. U uvjerljivih 104:83 Wade je ugradio 36 poena, no nisu zakazale niti ostale zvijezde u momčadi. LeBron James ubacio je 25 poena, a Chris Bosh dodao je 14 poena uz čak 17 skokova, najviše ove sezone. Kingse, koji su izgubili 15 od posljednjih 17 utakmica i drže drugi najgori omjer lige, predvodio je Omri Casspi s 20 poena.

Jamesa ne vole ni u Sacramentu

Osim što ga ne vole u Clevelandu, LeBron James nije pobrao niti velike simpatije publike u Sacramentu. Posebno im se zamjerio kada se pred kraj treće četvrtine nakon pogođene trice okrenuo prema klupi Kingsa i ironično zapljeskao. Osim što je za to dobio tehničku pogrešku, svaki sljedeći njegov kontakt s loptom do kraja utakmice ispraćen je glasnim zvižducima i negodovanjem domaćih navijača.

U velikoj seriji su i Boston Celticsi, koji su i bez neke velike igre uvjerljivo svladali Bobcatse s 93:62 i ubilježili desetu uzastopnu pobjedu. I ovog puta momčad Doca Riversa ostala je uskraćena za usluge Shaquillea O'Neala koji je zbog ozljede prosjedio na klupi cijeli susret, uz već neko vrijeme ozlijeđene Jermainea O'Neala i Kendricka Perkinsa. Ray Allen i Glenn Davis ubacili su po 16 poena, a Kevin Garnett s 13 poena i 11 skokova ostvario je svoj 11. double-double u sezoni. Prvo ime Bobcatsa bio je Nazr Mohammed s 14 poena.

Najneizvjesnija utakmica večeri odigrana je u LA-u gdje je Memphis stigao do pobjede 84:83.

Baron Davis imao je priliku u posljednjem donijeti domaćinima pobjedu, no promašio je skok šut sa šest metara od koša. Zac Randolph s 18 i Marc Gasol sa 17 poena najzaslužniji su za ovaj trijumf Grizzliesa.

Sedmi put preko 40

Ovih 40 poena nije najbolji učinak Kevina Martina u karijeri. 1. travnja 2009. ubacio je 50 protiv Golden Statea, još dok je bio u dresu Sacramenta. Brojku od 40 poena do sada je dosegnuo ukupno sedam puta.

Houston Rocketsi bez velikih stresova na svom parketu svladali su Cleveland, a junak večeri zove se Kevin Martin koji je utrpao čak 40 koševa, od čega 32 u prvom poluvremenu.

"Od prve minute se želio pokazati i bio je iznimno agresivan", očekivano je zadovoljan Martinovom igrom bio trener Rick Adelman. Osim Martina, dobar je bio i Luis Scola s 14 poena i 14 skokova.