Vodeni sportovi

Lochte neće Phelpsovim stopama

Maja Giljanović • srijeda, 15.12.2010.

Trostruki olimpijski pobjednik Ryan Lochte na Svjetskom je prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Dubaiju pucao na visoko. 26-godišnjak je želio izjednačiti rekord najtrofejnijeg olimpijca u povijesti Michaela Phelpsa s Olimpijskih igara u Pekingu i osvojiti osam zlatnih medalja, ali plan mu se izjalovio odmah prvog dana. Nakon što je u džep spremio naslov na 200 slobodno u štafeti 4x100 slobodno je ostao i bez zlatne i bez medalje uopće.

U prvoj finalnoj utrci 10. Svjetskog prvenstva u 25-metarskim bazenima krenuo je i Ryan Lochte. Trostruki olimpijski pobjednik u Dubai je doputovao s ambicioznim planom, u sljedećih pet dana osvojiti osam zlatnih medalja i izjednačiti rekord Michaela Phelpsa s Olimpijskih igara u Pekingu.

SANJA JOVANOVIĆ

Trener europske prvakinje i svjetske rekorderke na 50 leđno Dimitar Bobev nakon Sanjinog je 32. mjesta na dvostruko duljoj dionici izjavio: "Prije dvije godine u Manchesteru je na 100-ici osvojila broncu, ali očekivati nešto slično i u Dubaiju bilo je nerealno. Zbog problema sa štitnjačom još nije ona prava, ima problema s disanjem i brzo se umara".

24-godišnju Dubrovkinju njena udarna disciplina, 50 leđno u kojoj je u Eindhovenu osvojila četvrtu uzastopnu titulu prvakinje Europe, čeka u subotu, kvalifikacije, polufinale i finale su zakazani za predzadnji dan SP-a.

Glavni trener reprezentacije SAD-a Jon Urbanchek o 26-godišnjaku je izjavio: "Planovi su jedno, mogućnosti obično nešto drugo, ali Ryan je i i više nego sposoban učiniti što najavljuje".

Sedmerostruki svjetski prvak u velikim i osmerostruki svjetski prvak u velikim bazenima prijavio je pet pojedinačnih disciplina (100, 200 i 400 mješovito, 200 slobodno i 200 leđno), dvije štafete (4x100 i 4x200 slobodno), a nakon što je nastup na SP-u otkazao Aaron Peirsol zasigurno je izbor Urbancheka broj jedan i za leđnu izmjenu u štafeti 4x200 mješovito.

Prvi test, na 200 slobodno, Lochte je položio s odličnom ocjenom. Svoj iz kvalifikacija (1:42,38) rekord svjetskih prvenstava u finalu je spustio na 1:41,08, srušio je i rekord SAD-a Petera Vanderkaaya i osvojio naslov ispred europskog prvaka Danile Izotova (1:41,70) na drugom, Oussame Melloulija (1:42,02) na trećem i svjetskog rekordera Paula Biedermanna (1:42,19) na petom mjestu.

Štafeta 4x100 slobodno Lochteu je pomutila planove: ne da nisu osvojili zlatnu, Amerikanci nisu osvojili nikakvu medalju. Svjetski prvaci i europski rekorderi su Francuzi u sastavu Alain Bernard, Frederick Bousquet, Fabien Gilot i Yannick Agnel (3:04,78) ispred Rusije (3:04,82) i Brazila (3:05,74), a SAD je s Lochteom u posljednjoj izmjeni ostala kratka na četvrtom mjestu (3:06,10).

4x200 slobodno (m)

Mireia Belmonte Garcia je svjetska prvakinja na 200 delfin i na 400 mješovito. Europska prvakinja na 400 mješovito iz Rijeke prije dvije godine u finalu je utrke na 200 delfin srušila rekord svjetskih prvenstava Mary Descenze iz Manchestera 2008. (2:04,27), poboljšala ga za 68 stotinki na 2:03,59 i slavila ispred Jemme Lowe (2:03,94) na drugom, Petre Granlund (2:04,38) na trećem, svjetske rekorderke Liu Zige (2:04,78) na petom i europske viceprvakinje Alessije Polieri (2:06,98) na osmom mjestu.

Sat vremena poslije Španjolka je u finalu na 400 mješovito ispred Kineskinja Ye Shiwen (4:24,41) i Li Xuanxu (4:29,05) srušila i rekord svjetskih prvenstava Kirsty Coventry (4:26,52) iz Manchestera prije dvije godine, a 4:24,21 koliko joj je donijelo i drugu zlatnu medalju je i novi europski rekord.

HRVATI, DRUGI DAN

50 slobodno Todorović

Rekord svjetskih prvenstava i to Lochteov iz Šangaja 2006. godine (49,99) srušio je i Stanislav Donjec u polufinalu utrke na 100 leđno. Europski se prvak jedini spustio ispod 50 sekundi i s 49,62 osvojio prvo mjesto ispred Camillea Lacourta (50,53) i svjetskog rekordera Nicholasa Thomana (50,69).

U polufinalu se nisu štedjeli ni Mihail Alexandrov ni Gao Chang. Amerikanac je na 100 prsno ispred Felipea Silve (57,19) i svjetskog rekordera Camerona van der Burgha rekord svjetskih prvenstava europskog prvaka Fabija Scozzolija iz kvalifikacija (57,60) doveo do 57,18 (Talijana je na četvrtom mjestu zadovoljilo 57,35), a Kineskinja je na 100 leđno ispred Melisse Franklin (56,58) i Zhao Jing (57,54) rekord svjetskih prvenstava Coventry iz Manchestera (57,10) spustila na 56,58.

U posljednjoj utrci prvog dana natjecanja štafeta 4x200 slobodno Kine u sastavu Chen Qian, Tang Yi, Liu Jing i Zhu Qianwei srušila je svjetski rekord Nizozemki iz Manchestera (7:38,90) i ispred Australki (7:37,57) na drugom i Francuskinja koje su na trećem mjestu (7:38,33) Nizozemskoj uzele i europski rekord, poboljšala ga za gotovo tri sekunde i novi postavila na 7:35,94.