Lakersi i Celticsi sigurni, Sunsi iznenadili

Lovro Štrbinić • ponedjeljak, 20.12.2010.

Noć za nama donijela je diljem Amerike šest utakmica NBA lige. Nove pobjede upisali su Celticsi i Lakersi, a Sunsi su iznenadili u Oklahomi. Izuzetno zanimljivo bilo je u Detroitu gdje su tek produžeci razriješili dvojbe oko pobjednika.

U svojoj dvorani Celticsi su zahvaljujući odličnom Pierceu, ali i nekolicini drugih raspoloženih igrača slavili protiv Pacersa 99:88. Pierce je zabio 18 poena, pridodao tome deset skokova i 12 asistencija što je bilo dovoljno za njegov prvi triple-double u posljednje četiri godine, a sedmi u karijeri. Cijelu utakmicu Boston je imao vodstvo, ali nikad razlika nije bila dovoljna da u potpunosti prelome utakmicu. Indiana je zaprijetila u posljednjoj četvrtini, ali je Pierce tada uzeo loptu i pogodio nekoliko bitnih šuteva za mirnu završnicu. Bila je to 13. uzastopna pobjeda Celticsa, a 22. ove sezone. Uz spomenutog igrača utakmice za Celticse su po 18 poena postigli Robinson i Davis, dok je kod gostiju najefikasniji bio Danny Granger s 19 poena.

Do pomalo iznenađujuće domaće pobjede nad Atlantom došli su sinoć i Netsi. Nakon izjednačenog prvog dijela ista priča nastavlja se i u trećoj četvrtini, a Netsi ključno odvajanje rade u zadnjoj dionici kada u jednom trenutku tricom Outlawa odlaze na deset poena prednosti. Hawksi nisu uspjeli poslije toga doći ispod pet poena zaostatka, a završilo je 89:82. Možda je i ključna stvar za pobjedu domaćina bio bolji učinak igrača s klupe koji su s 30:11 nadigrali pojedince Hawksa koji nisu počeli u startnoj petorci. Najefikasniji kod domaćina na kraju je bio Devin Harris s 22 poena, a Atlantu je predvodio Mike Bibby s 19 poena.

Status favorita opravdali su u Torontu Lakersi koji su do slavlja došli rezultatom 120:110. Cijelu utakmicu imali su vodstvo i na kraju su zahvaljujući Bryantu (20 poena) i Gasolu (19 poena) bez problema došli do novog slavlja. Raptorsi su danas bili oslabljeni neigranjem ozlijeđenog Bargnanija, a predvodili su ih Kleiza s 26 poena i deset skokova te Calderon s 20 poena i 12 asistencija.

Najzanimljivija utakmica večeri odigrana je u Detroitu gdje je nakon rezultatskog egala susret otišao u produžetke. Chris Paul je u zadnjim sekundama regularnog dijela mogao donijeti Hornetsima pobjedu, ali je njegov pokušaj polaganja blokirao danas vrlo raspoloženi Tayshaun Prince (28 poena, 12 skokova, osam asistencija, tri blokade). U produžetku je u posljednjem napadu Hornetsa Maxiell ukrao loptu i u kontri zakucao za konačnih 111:108, a u posljednje četiri desetinke Ariza je uspio šutnuti tricu, ali iz vrlo teške pozicije nije bio precizan. Najefikasniji igrač utakmice na kraju je s 32 poena bio David West iz gostujućih redova, a od domaćine je uz raspoloženog Princea vrlo dobar bio i Ben Gordon s 25 poena.

Uz spomenute rezultate do dvije gostujuće pobjede došli su Rocketsi i Sunsi. Houston je u Sacramentu slavio 102:93, a ponajviše zahvaljujući katastrofalnoj napadačkoj igri domaćina prema naprijed u posljednjoj četvrtini. Nakon što su devet minuta prije kraja imali tri poena prednosti imali tri poena prednosti Kingsi su do kraja uspjeli ubaciti još samo četiri poena, pa je Houston uspio preokrenuti i doći do omjera 12-15. Predvodio ih je Kevin Martin s 22 poena, a Scola je dodao 17. Kod Sacramenta je bolji od ostatka bio Cousins s 19 poena.

Drugo slavlje gostiju zabilježeno je u Oklahomi gdje su Sunsi iznenadili favorizirane domaćine i slavili 113:110. U prvom poluvremenu Phoenix je boljom igrom došao do devet poena prednosti, ali Thunderi u trećoj četvrtini uspijevaju sve to nadoknaditi i prijeći u vodstvo. Ipak, i izjednačenoj posljednjoj dionici ključna je bila serija gostiju 12:6 kojom odlaze na nedostižnu prednost u zadnje dvije minute. Sunse je predvodio fantastični veteran Grant Hill s 30 poena i 11 skokova, a pripomogao mu je i Nash s 20 poena i deset asistencija. Oklahomu je uobičajeno vukao Durant koji se na kraju zaustavio na 28 poena.