Igor Maračić • četvrtak, 13.01.2011.

U akcijom nakrcanoj večeri dogodilo se i ono što se kad-tad moralo dogoditi. Momčad Miami Heata izgubila je po deseti put u sezoni i prvi put u posljednjih deset susreta, zaustavivši istovremeno svoj odličan gostujući niz na 13 pobjeda. Jači od njih bili su "neki tamo" Clippersi. Nešto manje iznenađenje je i poraz Chicaga protiv Bobcatsa, a poražen je i favorizirani Orlando u New Orleansu. Boston je pobjedom protiv Sacramenta preuzeo primat na Istoku, dok su u utakmici s najvećim brojem koševa sinoć izgubili Knicksi u gostima kod Jazza...

Griffin i Clippersi jači od Vrućine

Dogodilo se i to. Motor Miami Heata ostao je bez goriva u Los Angelesu, gdje su domaći Clippersi (13-24) nadigrali uz Boston trenutno najjaču silu Istoka i poništili 84 koša Velike trojke s Floride.

U posljednjim trenucima susreta navijači su u rasprodanom Staples Centru vikali: "Beat the Heat!", i na njihovu sreću to se i dogodilo, a domaći košarkaši dali su sebi zasigurno injekciju samopouzdanja za daljnji tijek sezone. "Siguran sam da su bili mnogo više uzbuđeni biti u Los Angelesu na Božić i igrati protiv Lakersa nego što su bili jučer", izjavio je ROY kandidat Blake Griffin i dodao: "Ne može se reći kako nismo napredovali. Igrali smo odličnu košarku i pritom se zabavljali".

SLAVLJE THUNDERA I JAZZA

30 koševa ubacio je Kevin Durant za omjer 26-13 Oklahoma City Thundera koji su sinoć bili bolji od Rocketsa i Luisa Scole (31 poen, 11 skokova).

Čak 256 poena postignuto je u pobjedi Jazza nad Knicksima od čega su po 24 zabili Williams (12 asista) i Miles za domaće, dok su za goste čak četiri igrača ostvarila više od 20 koševa – najviše Shawne Williams, 25.

Ekipi Miamija (30-10), s druge strane, nije uspjelo poći za rukom ostvariti najduži gostujući niz u povijesti kluba: "Zaskočili su nas i mi moramo biti bolji, nametnuti našu volju. No to je samo jedna utakmica, vrlo mali dio u velikoj slici", rekao je Chris Bosh.

Clippersi su u prvoj četvrtini postigli čak 44 poena i na poluvrijeme se otišlo sa 68:58 za domaće, i iako je drugo poluvrijeme rezultatski pripalo gostima, razlika nije bila dovoljna. Četiri minute i 17 sekundi prije kraja Clippersi su se odvojili sa šest uzastopnih poena za 103:95 i iako je Miami zaživio još jednom nakon trica Jamesa i Bosha i došao na četiri razlike, dva slobodna bacanja Erica Gordona zaključala su rezultat na konačnih 111:105.

Blake Griffin ostvario je svoj 30. double-double sezone s 24 koša i 14 skokova te podijelio šest asistencija, koliko i momčadski mu kolega Eric Gordon, koji je zabio 26 poena. Vrlo dobar bio je s 20 ubačaja i devet asista play Baron Davis. Za Heat je najviše ubacio Wade, 31 koš uz sedam skokova, 27 i osam skokova imao je James, a 26 i 13 uhvaćenih lopti Bosh.

Nešto slabiju šutersku noć imao je Derrick Rose (5/17 za 17 poena) i njegovih sedam asistencija nije bilo dovoljno za 26. pobjedu Bullsa. Charlotte Bobcatsi odvojili su se rano, no u trećoj četvrtini dogodio se povratak Chicaga u utakmicu. Tada je, 1:14 prije kraja, Tyrus Thomas pogodio za 90:89 i u sljedećoj akciji dobro obrambeno reagirao nakon čega je uslijedio koš Jacksona.

D.J. Augustin bio je najbolji u domaćim redovima s 22 koša i 12 asistencija, odličan je bio sa 17 i 13 skokova spomenuti Thomas, a 16 koševa zabio je Jackson. 23 koša za Bullse postigao je Boozer i pritom uhvatio 13 lopti, a poen manje ubacio je Deng.

U New Orleansu nakon 48 minuta na rasporedu su bili produžeci koji su otišli s 11:8 na stranu domaćih Hornetsa za njihovo 23. slavlje sezone i prekid serije Magica od devet pobjeda. Kod vodstva Orlanda 87:86 dobru obranu odigrali su Hornetsi, a potom bili uspješni u dva sljedeća naleta prema košu.

Najviše, 22 koša, zabio je Marcus Thornton (devet skokova) za domaćine, 18 poena i 14 skokova djelo su Okafora, a 13 asistencija podijelio je Paul. Kod druge poražene momčadi s Floride u jednoj večeri najbolji je bio Howard s odličnih 29 poena i 20 skokova.

Lakersi, Celticsi i Spursi slave, Robinu Lopezu bratski dvoboj

U Phoenixu su se sastali Sunsi i Netsi, ali i braća blizanci, Robin i Brook Lopez. Iako je brat koji svoj kruh zarađuje u Zapadnoj konferenciji sinoć slavio, nije sve bilo tako jednostavno. Sunsi su na krilima Nasha (23 koša, 16 asistencija i sedam skokova) i Cartera (23 koša) ostvarili seriju 18:2 i poništili 90:75 vodstvo New Jerseyja. Najviše koševa za goste postigao je Vujačić, 19, a 15 asista ostvario je Harris.

Boston kod kuće nije imao većih problema protiv Sacramento Kingsa. Svoju 29. pobjedu ostvarili su nošeni Pierceom (25 poena) i Rondom (13 asistencija), dok se kod gostiju iz Sacramenta izdvaja Landry sa 17 koševa.

Od prve tri sile Zapada slavile su dvije, Lakersi i Spursi, dok je iza Mavericksa još jedan poraz. Ovaj put je od njih bolja bila Indiana predvođena Rushom, koji je u pobjedu 102:89 ugradio 20 poena, a dva manje zabio je najbolji strijelac za Dallas sinoć, Jason Terry.

SPURSI NE MIJENJAJU

San Antonio Spursi izašli su u svakoj utakmici u dosadašnjem tijeku sezone u istoj postavi.

Nakon minusa u poslovanju na poluvremenu, San Antonio Spursi vratili su se starim navikama u drugom i pobijedili Milwaukee Buckse u gostima. Do 33. pobjede u 39 utakmica vodio ih je Ginobili s 23 poena i sedam skokova, dok je 17 dodao Bonner, a u 22. porazu Bucksa proslavio se, makar dobrim statističkim učinkom, Bogut (15 koševa, 14 skokova, četiri blokade).

Lakersima je za pobjedu protiv Warriorsa bila potrebno čak 46 koševa u posljednjoj četvrtini i odličnih 39 koševa Bryanta. 24 koša i 11 skokova dodao je Gasol, 14 skokova Bynum, a još 20 poena upisao je Odom. Poen manje od Bryanta, njih 38, postigao je prvi strijelac Golden Statea, Monta Ellis.

Samo tri utakmice na rasporedu su večeras, a svakako najveću pozornost plijene Heat i Nuggetsi koji će odmjeriti snage u Denveru.