Bosna najavila borbu za prolazak

Ivana Strahija • nedjelja, 20.02.2011.

U izuzetno uzbudljivoj utakmici 8. kola Lige prvaka Bosna Irfana Smajlagića je pobijedila St. Petersburg i tako se otisnula na borbu za prolazak među 16 najboljih klubova Europe.

Chambery Savoie - THW Kiel 26:28 (16:12)

Kiel je pobjedom nad Chamberyjem u Francuskoj osigurao ulazak u osminu finala Lige prvaka. Borba u Albertvilleu, do tad neosvojivoj tvrđavi Francuza, bila je nesmiljena, no Kielov je motiv da dva kola pred kraj.

Vezane vijesti

U prvom poluvremenu Francuzi su predvođeni Patyjem (7) imali i +5 (11:6 20.), a Zebre su se dugo mučile da okrenu rezultat. Uspjelo im je to u drugom poluvremenu, kad je odlični Jicha (9), unatoč bronhitisu od kojeg se još uvijek liječi, uspio natjerati rezultat na 25:28. U dresu Chamberyja je naš Bičanić upisao tri gola.

Svjetski prvak Thierry Omeyer, koji je pred mrežom Kiela obranio 11 šuteva (2 sedmerca), nije nakon utakmice štedio riječi pohvale za domaćina: "U potpunosti nas je iznenadila kvaliteta igre Chamberyja, posebno u obrani koja je zaslužna za visoku razliku u prvom poluvremenu. Trebalo nam je vremena da se tome prilagodimo, no u drugom smo poluvremenu zaigrali pametnije i uzeli veliku pobjedu."

Celje Pivovarna Laško – Kielce 30:29 (12:14)

Alilović i Metličić su i u drugom susretu u ovosezonskom izdanju lige prvaka bili bolji od Kielcea za kojeg igra Džomba. U prvom je susretu rezultat bio 36:30, no kako su Slovenci ostali bez čak sedmero igrača koji su tada igrali, teško je bilo predvidjeti ishod uzvratnog meča.

Poljaci su u prvom dijelu bili uspješniji, kazat će Slovenci i zbog naklonosti latvijskog sudačkog para, te na odmor odlaze s +2 (12:14). U drugom poluvremenu, Poljaci odlaze i na +3 (15:18, 18:21), no Celjani se nikako ne predaju već uz pomoć ukupno 15 obrana našeg Alilovića i dva gola Metlićića izjednačuju na 21:21, a u 50. minuti imaju i +2.

Uzbudljiva završnica slijedi nakon gola Knudsena za 30:29, nakon čega Latvijci Slovencu Razgoru 10 sekundi do kraja utakmice sude prekršaj u napadu. Knudsena je ovog puta Alilović uspio zaustaviti, a pobjeda je ostala u Sloveniji.

KIF Kolding - IK Sävehof 33:27 (21:11)

Jedan bod bio je dovoljan Dancima da prođu među najboljih 16, no oni su protiv Šveđana uzeli oba, i tako momčad Sävehofa ostavili bez nade u nastavak natjecanja. Kolding je od prve minute pokazao tko je gazda na terenu, a prvi put je na +10 došao kod 18:8.

U drugom su poluvremenu Danci propustili dići razliku, možda i pobiti klupski rekord u Ligi prvaka (pobjeda od 35:18 nad Wislom Plock 2006.), jer su domaći igrači jednostavno izgubili žar kojeg su pokazivali u prvom dijelu. Na sreću, unatoč mnogobrojnim tehničkim pogreškama, Šveđani ih nisu uspjeli kazniti.

Lars Christiansen, strijelac devet pogodaka za KIF, je nakon utakmice kazao: "Odigrali smo najboljih 30 minuta u ovoj sezoni, sve što smo pokušali je prolazilo. U drugom smo poluvremenu popustili, ali pobjeda ni u jednom trenu nije bila upitna."

Kadetten Schaffhausen – Pick Szeged 31:27 (12:15)

Švicarci su zgrabili priliku za osvajanjem bodova, jer će ih se teško dočepati u zadnja dva kola. Mađari su pobjedom mogli napraviti veliki korak prema prolasku skupine, no unatoč dobrom prvom dijelu, u drugom su popustili pred raspoloženim domaćinima.

Punih 45 minuta je Pick Szeged bio u prednosti u Winterthuru, da bi domaći izjednačili na 24:24, a odmah zatim i poveli. Pokušali su se Mađari vratiti u igru, no uz ozljedu Zubaija to im je bio pretežak zadatak. No, za tu ekipu još ništa nije izgubljeno i dobrim rezultatima u posljednja dva kola može dohvatiti osminu finala.

Mađarski trener Laszlo Skaliczki je nakon utakmice kratko komentirao: "Napad nam je u zadnjih deset minuta jednostavno bio nedorastao odličnoj domaćoj obrani."

Cuatro Rayas Valladolid - Dinamo Minsk 27:27 (10:14)

Nakon što su bjeloruski rukometaši iz Minska upisali prvu gostujuću pobjedu u Ligi prvaka, kad su u Švicarskoj nadigrali Schaffhausen, nadali su se istom i u Španjolskoj, no do toga nije došlo. Valladolid je uzeo točno onoliko koliko im je trebalo za prolazak među 16 najboljih, bod.

Interesantno, Bjelorusi su nakon prvog poluvremena imali vodstvo od čak četiri gola razlike, no to u drugom dijelu nisu znali zadržati, te su Španjolci preokrenuli na +3 u svoju korist (26:23). Same završne minute ipak pripadaju Dinamu, a 5500 gledatelja odahnulo je nakon što je istekla i 60. minuta.

Bosna Sarajevo - St. Petersburg 25:24 (16:11)

Igrači Irfana Smajlagića svladali su goste iz Rusije na svom parketu, najavivši tako da ih se još ne smije otpisati. U derbiju donjeg dijela tablice odlučio je samo gol više, a njega je postigao bivši igrač Međimurja Raković.

Pred 2000 gledatelja su Sarajlije krenule furiozno i došle do 5:0 prije no što se ruski sastav snašao. Uskoro je i 14:6, te se činilo da su već u 23. minuti Rusi slomljeni. No, oni do odmora smanjuju na -5 (16:11), a u drugom poluvremenu im dvadesetak minuta treba da se približe na svega -1 (22:21), nakon čega gostujući Piškin izjednačuje.

Sve do desetak sekundi pred kraj susreta situacija na semaforu je izjednačena, a na 24:24 i s posljednjim napadom, uz dva igrača više na terenu, Smajlagić odlučuje staviti sve na kocku, te u polje šalje i golmana. Rakovićev gol za 25:24 zdušno je proslavila cijela dvorana.

• Yurraz22.02.2011. u 01:35
    Žalosno je da pobjedničke golove za Bosnu postiže naš zagrebački dečko, Luka Raković, a nama na desnom krilu igra jedan Adnan Jaškić. Igračka razlika sigurno nije na njegovoj strani, duplo je skuplji od Rakovića, a k tome je i stranac. Sve su to menadžerske igre Gobca i ekipe. Što drugo i očekivati... [više na forumu]