Zadrani pali u nastavku

Lovro Štrbinić • utorak, 22.02.2011.

Peto kolo drugog kruga Eurochallengea donijelo je Zadranima put u Češku kod Prostejova. Dodatno oslabljen novim izostancima hrvatski predstavnik je pružio dobar otpor u prvom dijelu, ali u nastavku su domaćini preokrenuli i došli do očekivanog i zasluženog slavlja rezultatom 99:82.

Nakon razočaravajućeg domaćeg poraza od Budućnosti Zadrani su na rasporedu imali novi europski ispit. Otputovali su u Češku kod Prostejova bez Amerikanaca, svjesni činjenice da bi i eventualnom pobjedom teško popravili svoje izglede za prolazak dalje. Inače, u prvom ogledu ovih dvaju klubova Zadar je u Višnjiku došao do pobjede, zasad jedine u nastavku ovog natjecanja.

Nije počelo posebno dobro za Zadrane, ali nakon početnog zaostatka se stabiliziraju i na krilima raspoloženog Bilana dolaze i do osjetnije prednosti u drugoj četvrtini (28:36). Do kraja poluvremena uspijevaju zadržati vodstvo, ali Prostejov se prije odlaska u svlačionice ipak približava na nešto manju razliku (42:45).

Drugi dio donosi nam izvedbu Zadra koja je ove sezone vrlo često frustrirala njihove navijače. Vrlo brzo igrači Tihomira Bujana prosipaju svoju prednost, dozvoljavaju domaćinu da se razigra i već krajem treće dionice zaostaju 13 poena (77:64). Posljednjih deset minuta bilo je samo odrađivanje posla za Prostejov jer gosti nisu pokazivali previše naznaka da bi se mogli vratiti u rezultatski egal. Najbliže su došli na -7 (79:72), ali već u idućem napadu Veikalas je tricom vratio domaćinu dvoznamenkastu prednost.

Završilo je 99:82, a Zadru je ostala utjeha što su u svojim redovima imali uvjerljivo najkorisnijeg igrača utakmice. Bio je to Miro Bilan s 23 poena, devet skokova i četiri asistencije, a pratio ga je Marko Car s isto toliko asistencija te 18 ubačenih poena. Kod domaćina su se istaknuli Lawrence sa 16 poena i čak 12 asistencija te Landry s 15 postignutih poena.