Reprezentacija - prijateljske utakmice, 29.03.2011, 21:00 h, Saint Denis, Stade de France, gledatelja: 65.000
Suci: Alan Kelly, MacGraith, Douglas (svi Irska)
Francuska
Francuska
0:0(0:0) Hrvatska
Hrvatska

Bernard Jurišić • utorak, 29.03.2011.

Hrvatska je reprezentacija nakon neočekivanog i ružnog poraza od Gruzije u prijateljskom ogledu s Francuskom na Stade de Franceu nulom barem malo popravila dojam iz Tbilisija...

Franck Ribery
60'
21
Loic Remy
60'
20
Kevin Gameiro
75'
17
Yann M'Vila
87'
8
Yoann Gourcuff
88'
12
Mamadou Sakho
90'+5'
Slaven Bilić

Hrvatska je na Stade de France došla isprati gorak okus koji je ostavio subotnji poraz u Tbilisiju. U najtežem mogućem trenutku čekao nas je jedan od rijetkih protivnika kojeg nikad dosad nismo pobijedili u četiri pokušaja koja smo imali.

Odabirom momčadi za Francuze Slaven Bilić je posredno priznao pogrešku iz Tbilisija i za razliku od stadiona Boris Paičadze, u Saint Denisu na teren od početka poslao Šimunića, Vukojevića, Pranjića, Jelavića i Perišića.

Ispred Šimunića samo Šimić

Josip Šimunić na Stade de Franceu odigrao je svoj 85. susret u reprezentativnom dresu i tako se odvojio od Roberta Kovača na drugom mjestu vječne ljestvice. Ispred Šimunića je samo Dario Šimić sa 100 nastupa.

Dariju Srni i Stipi Pletikosi ovo je bio 82. nastup, čime su ostali na petom mjestu vječne ljestvice, s pogledom u leđa Šimića (100), Šimunića (85), te Roberta (84) i Nike Kovača (83).

Dobro je počela momčad, čvrsto i pametno držali smo Francuze daleko od naših vrata, kontrolirajući i loptu i sredinu terena. Malouda je bio najistaknutiji domaći igrač u tom periodu, ali ne po ničemu dobrome, nego po grubim startovima na Runju, Vukojevića i Perišića, koje irski sudac nije kaznio kartonom. Uskoro je i Pranjić morao napustiti teren zbog ozljede mišića, no barem za to nije Malouda kriv.

Prve prave prijetnje pred vratarima dogodile su se u razmaku od dvije minute. Najprije je u 26. Rami najviši u skoku i puca malo pored lijeve vratnice, a potom Srna ne pronalazi put prema vratima nakon Llorisovog boksanja lopte na 16 metara.

Francuzi su se prema kraju prvog dijela polako dizali što se tiče posjeda lopte, a najveću prigodu imali su u 37. minuti, kad je Benzema prebacio naša vrata s pet metara nakon asistencije Meneza. Uzvratili smo jednako dobrom prigodom u 42. minuti, kada je Perišić oduzeo loptu Mexesu i sjurio se sam prema francuskom vrataru, koji sjajno reagira.

Bez pogotka i poraza

Francuzi su reprezentacija s kojom Hrvatska ima najgori skor, što je produženo i na današnji susret. S Francuzima smo izgubili na SP 1998. (1:2), remizirali na EP 2004. (2:2), a u dva prijateljska susreta u Parizu i Zagrebu izgubili 3:0 i 2:0. Ni u trećem prijateljskom pokušaju nismo uspjeli ugurati loptu u mrežu Francuza, ali smo po prvi put uspjeli izbjeći poraz.

Nije bio zadovoljan sa Strinićevih 20 minuta Bilić pa ga je već na poluvremenu ostavio u svlačionici, a umjesto njega na teren poslao Rakitića. Upravo je on prvi zaprijetio u 51. minuti s ruba kaznenog prostora, ali naciljao je tek vanjski dio mreže.

Tempo utakmice nije pretjerano rastao u drugom dijelu, ali Francuzi su u nekoliko navrata pokušavali priprijetiti Pletikosi, koji je na poluvremenu zamijenio ozlijeđenog Runju. Najprije Reveillere u 52., pa Diarra u 59., a najopasnije branič Rami odličnim udarcem s 20 metara, kad se lopta od lijeve vratnice odbila u gol-aut.

Uzvratili su Rakitić i Petrić u 78. minuti, a s dvije velike obrane nulu je sačuvao Pletikosa u 84. i 85. minuti. Najprije je Gameiro skrenuo tjemenom okomicu Nasrija iz slobodnog udarca, a zatim je sjajna lopta Riberyja izbacila Remyja oči u oči s Pletikosom, no naš vratar spriječio je pogodak skokom u noge francuskog napadača.

U sučevoj nadoknadi Pletikosa je još dvaput zaustavljao opasne prijetnje Gourcuffa i Ramija i uspjeli smo sačuvati pozitivnu nulu. Hrvatska je barem malo popravila dojam iz Tbilisija, no za one prave popravke morat ćemo pričekati nastavak kvalifikacija.

• Obrisan korisnik30.03.2011. u 11:50
    Kako god bilo, ne bi reka da je pozitivna nula. Mislim da nam je najveći problem šta napadači ne zabijaju golove. S obzirom na naš stil igre Jelavić i Kalinić se ne mogu uklopit. Radije Petrića i Eduarda kad može, pa čak i Vukušića pozvat. Čvrsti jesmo ali bez golova nema bodova.
  • Obrisan korisnik30.03.2011. u 10:07
    @dc Ja ću obnoviti gradivo iz pravopisa, a ti nauči pravila nogometa :) Slučajno sam pogriješio, ajmo, odmah idem na vješala !!! Jel' tako, baš kao i Bilić ?
  • buco730.03.2011. u 09:38
    hahahaha velis u modi hvalit kranjcara a kudit modrica!!!vrati se momak na mars, pa kad opet dodjes na zemlju pricat cemo o vrtovima, rijekama i to...malo su luku stisnuli u zadnje vrijeme i to ce bit do prve odigrane dobre utakmice i ponovo je glavni!!sta je kranjcar prozivio...a da, nisi ti tu... [više na forumu]
    buco7
  • buco730.03.2011. u 09:35
    reklo bi se POTPISUJEM!!
    buco7
  • buco730.03.2011. u 09:30
    ovo is krajnosti u krajnost.mislim da luka nije bio toliko los, pogotovo ne za kojekakve komentare tu!!!ta dva momka (sa rakiticem )su nase najvece nogometno blago, ma sta ko mislio o tome!