Valencia izborila petu unatoč sjajnom Tomiću

Branko Barić • petak, 01.04.2011.

Nakon četvrtih utakmica četvrtfinalnih serija Eurolige dobili smo tri sudionika Final Foura u Barceloni. Tamošnji ljubitelji košarke ostali su šokirani budući da na završnom turniru neće biti momčadi Xaviera Pascuala koja je poražena u Ateni. Veliko iznenađenje kompletirala je i Siena koja je i treći put u nizu svladala neprikosnoveni Olympiakos i na najbolji mogući način osvetila se za -48 iz prve utakmice. Jedini dvoboj koji je otišao do majstorice je onaj između Valencije i Reala, unatoč velikoj utakmici Ante Tomića...

MONTEPASCHI SIENA - OLYMPIAKOS 88:76 (29:18, 21:18, 18:25, 20:15)

Nakon fantastično odrađena dva kruga najjačeg europskog klupskog natjecanja, a pogotovo nakon rijetko viđene dominacije u prvoj utakmici doigravanja, malo tko je vjerovao da netko može zaustaviti Olympiakos u pohodu ka još jednoj europskoj tituli. No momčad s Pireja zaustavljena je već u četvrtfinalu. Siena je i u trećoj utakmici potpuno nadigrala grčku momčad, a najveći dio posla obavili su već u prvom poluvremenu. Hairston (deset poena), Lavrinovič (devet poena) i Stonerook (osam poena) ubacili skoro sve koševe domaće momčadi za vodstvo 29:18 nakon prvih deset minuta. U drugoj četvrtini ta prednost je narasla na 14 poena razlike (50:36), a momčad Dušana Ivkovića jednostavno nije mogla pronaći rješenje za Hairstona koji im je do tad ubacio 19 poena.

U nastavku gosti se polako vraćaju u utakmicu i u 28. minuti stižu na minus pet (63.58), no početkom posljednje dionice razlika je ponovno dvoznamenkasta. Od tog trenutka unatoč svim pokušajima Olympiakosa Siena je držala sve konce u svojim rukama i rutinski privela susret kraju. Gostima je to jako teško palo, posebno MVP-u prošlogodišnjeg izdanja Eurolige i jednom od najboljih europskih košarkaša Milošu Teodosiću. On je u posljednjoj minuti nakon opravdano dosuđene nesportske pogreške u potpunosti izgubio glavu i na krajnje primitivan način izvrijeđao hrvatskog suca Sinišu Hercega, no kako je pitanje pobjednika već bilo riješeno, nije dodatno sankcioniran.

Malik Hairston s 25 poena i sedam skokova definitivno je prvo ime susreta, no teško je pronaći nekog u redovima Siene tko je podbacio. Lavrinovič je ubacio 15 poena, a rutiner Marko Jarić je s 12 poena, od kojih je većina bilo u ključnim trenucima, još jednom pokazao koliko njegovo iskustvo znači ovoj momčadi. Bourousis i Gordon ubacili su po 16 poena za grčku momčad, dok je nervozni Teodosić ubacio deset, sve iz slobodnih bacanja.

MACCABI ELECTRA - CAJA LABORAL 99:77 (25:23, 26:29, 28:10, 20:15)

Ni u drugom dvoboju ovih dvaju protivnika u Tel Avivu Caja Laboral jednostavno nije imala nikakvu šansu. Španjolska momčad držala se u igri tek prvo poluvrijeme, nakon kojeg je čak i vodila 52:51, no po povratku iz svlačionica igrala je samo jedna momčad. Domaći su serijom 14:0 prvi puta pobjegli na dvoznamenkastu prednost, koju su do kraja treće četvrtine povećali na 17 poena razlike. Caja se nakon toga potpuno predala i ostalo je tek pitanje s kolikom će razlikom biti na koncu poraženi.

U konačnih 99:77 briljantni Jeremy Pargo ubacio je 26 poena (5/7 za dva, 4/6 za tri) i sedam asistencija, dok je Guy Pnini postigao 22 poena (5/7 za tri) uz četiri asistencije. Mirza Teletović sa 17 poena predvodio je goste, dok je Stanko Barać u 21 minutu igre ubacio deset poena uz dva skoka, ali i pet izgubljenih lopti.

PANATHINAIKOS - BARCELONA 78.67 (16:12, 18:21, 22:14, 22:20)

Željko Obradović još je jednom dokazao svoju trenersku genijalnost izbacivši iz natjecanja naizgled nedodirljivu Barcelonu. Katalonska momčad tako neće imati priliku u svojoj dvorani pokušati obraniti prošlogodišnji naslov.

19 tisuća fanatičnih navijača u OAKA Areni nazočilo je fenomenalnoj utakmici. Prvi četvrtinu koju je obilježio veliki broj osobnih pogrešaka, od kojih su dvije u samom startu pripale Diamantidisu, zbog čega je morao rano na klupu, otvorili su domaćini sa 6:0. Katalonci su se brzo pribrali i u šestoj minuti nakon koša Ndonga poveli s 11:10, no na prvi interval prednost je odnio Pao (16:12). Početkom druge dionice gosti serijom 8:0 ponovno prelaze u vodstvo, ali ne zadržavaju ga dugo. Ponajviše zahvaljujući raspoloženom Tsartsarisu Obradovićeva momčad nakon prvih 20 minuta odlazi na odmor s 34:33.

Drugo poluvrijeme puno bolje otvara Panathinaikos i prvi dolazi do osjetnije prednosti, što će se na koncu pokazati presudnim. U 27. minuti su na 48:40, a u 30. na 56:47. Kada je u nastavku razlika otišla na +13, bilo je jasno kako iskusna momčad kao što je Pao to teško može ispustiti.

Koliko je dobro Panathinaikos odigrao momčadski najbolje govori podatak kako su čak petorica igrača ubacila dvoznamenkasti broj poena, a preostala tri strijelca su ubacila po osam. Izdvojiti se eventualno može Fotsisa koji je ubacio 11 poena uz šest skokova te Diamantidisa koji je također ubacio 11 uz pet asistencija i četiri skoka. Fran Vazquez s 14 poena i pet skokova predvodio je Barcelonu.

POWER E. VALENCIA - REAL MADRID 81:72 (17:14, 23:24, 19:17, 22:17)

Valencijin san o prvom euroligaškom Final Fouru u klupskoj povijesti još uvijek živi, nakon što su na svom parketu nadigrali rivale iz Madrida s 81:72 i izborili petu utakmicu. Nakon tri četvrtine domaćini su vodili 59:55 i sve je još bilo otvoreno, no brzo su u posljednjoj dionici pobjegli na devet poena razlike i to suvereno čuvali do kraja. Veliku utakmicu za Real odigrao je naš Ante Tomić koji je u 21 minutu ubacio čak 20 koševa (7/10 za dva, 6/7 slobodna bacanja) uz tri skoka, no izostala je značajnija pomoć njegovih suigrača. Pobjednike je predvodio Omar Cook sa 16 poena, sedam asistencija i pet osvojenih lopti, dok su De Colo, Savanović i Javtokas dodali po 12 poena.