Automoto

Lorenzo širom otvorio odškrinuta vrata

Maja Giljanović • nedjelja, 03.04.2011.

Baš kao i prošle godine prva dva mjesta na domaćem terenu u Jerezu osvojili su svjetski prvak Jorge Lorenzo i viceprvak svijeta Dani Pedrosa. Marco Simoncelli je izletio dok je vodio, a utrku nije završio ni pole-man, pobjednik u Kataru i najdominantniji vozač u predsezoni Casey Stoner.

Kiša i skliska staza uzele su danak na Velikoj nagradi Španjolske u Jerezu, pole-man Casey Stoner, u tom trenutku vodeći Marco Simoncelli, Ben Spies i Colin Edwards kvartet je koji je utrku završio i prije nego se nadao. Stonerovo odustajanje skuhao je Valentino Rossi, greška il Dottorea u devetom krugu u pokušaju da prestigne Stonera i preuzme drugo mjesto izbacila je Australca iz utrke, a i samog je Rossija izgurala je iz borbe za podij.

Uzalud Stoneru korektna Rossijeva isprika nakon utrke, Australac je ostao bez bodova, a Rossi oko kojeg su sjatili svi redari i na Stonera zaboravili kao na lanjski snijeg, vratio se na stazu kao 13. i do konca se probio do petog mjesta.

I Simoncelli ima za čim žaliti. Samo četiri kruga poslije Stonerovog odustajanja, u trenucima dok je bio na čelu poretka s tri sekunde prednosti ispred Jorgea Lorenza, Talijan je ružno pao na prvom zavoju i ostao bez šanse da do kraja 27. kruga zadrži vodstvo i izbori se za prvu pobjedu u najjačoj klasi u karijeri.

POREDAK

1.LORENZO (Yamaha) 45
2.PEDROSA (Honda) 36
3.STONER (Honda) 25
4.HAYDEN (Ducati) 23
5.ROSSI (Ducati) 20

Lorenzo je do devetog kruga skliznuo na četvrto mjesto, ali kako su jedan za drugim iz borbe za najviše pozicija otpali Stoner, Rossi i Simoncelli u 13. je krugu preuzeo prvo mjesto i više se nije osvrtao. Svjetski prvak je pokazao od čega je sazdan i nakon 50 minuta i 49 sekundi ostvario prvu pobjedu u novoj sezoni i 36. ukupno u karijeri, a preuzeo je i vodstvo u ukupnom poretku devet bodova ispred najbližeg pratitelja Danija Pedrose i 20 ispred dojučerašnjeg lidera Stonera.

Iza Lorenza drugo mjesto je s gotovo 20 sekundi zaostatka zauzeo Pedrosa na drugom, a na treće se probio Nicky Hayden nakon što je Colin Edwards platio za Spiesovu pogrešku, završio u šljunku i svoju Yamahu u trenutku dok je u džepu držao 16 bodova više nije uspio upaliti. Odustali su i Ben Spies i Randy de Puniet, a izvan staze su u jednom trenutku završili i Cal Cruchlow, Karel Abraham i Andrea Dovizioso. Potonji se na kraju probio na sedmo, Crutchlow na osmo mjesto, a Dovizioso je završio posljednji, 12.

U klasi do 125 kubika do druge pobjede sezone i sedme ukupno 17 sekundi ispred Jonasa Folgera na drugom i 24 sekunde ispred Johanna Zarca na trećem mjestu stigao je Nicolas Terol (44:50,646), a ispred Thomasa Luthija i Simonea Corsija na najveću se stepenicu u Moto2 prvi put u novoj sezoni i četvrti put ukupno uspeo tek 11. na startu Andrea Iannone (49:56,423).

Da zbog potresa, tsunamija i nuklearnog incidenta Velika nagrada Japana nije odgođena do 2. listopada treća utrka sezone trebao je biti Grand Prix na Motegiju, ovako je sljedeća na kalendaru Velika nagrada Portugala u Estorilu 1. svibnja.