Marseille opravdao ulogu favorita

Maja Giljanović • subota, 23.04.2011.

Montpellier nije izvukao pouku iz prošlotjednog ligaškog poraza i od branitelja je naslova pobjednika Liga-kupa Marseillea izgubio finale na Stade de Franceu. Igrači Montpelliera koji su u posljednja dva mjeseca pobijedili tek jednom nisu uspjeli poremetiti računicu prvacima kojima je minimalnih 1:0 izborenih golom Taiwa u 80. minuti omogućilo da postanu prva momčad koja je otkad je 1995. uveden aktualni format osvojila dva pokala Coupe de la Ligue uzastopce.

Trener Marseillea Didier Deschamps prije finala Liga-kupa protiv Montpelliera nije bježao od uloge favorita: "Mediji su nas proglasili favoritima i pogledamo li aktualnu formu nas i Montpelliera u potpunosti su u pravu. Ne bježimo od činjenice da je teret očekivanja na našim leđima tim više što se prošle sezone trijumf u Liga-kupu pokazao idealnom platformom za nastavak prvenstvene bitke".

Do dolaska Deschampsa Velodrome je čamio čekajući, nijedan naslov nije sletio u Marseille punih 17 godina, a prvaci su posljednji put bili 1992. godine. Lani je OM osvojio duplu krunu, a godinu dana poslije smiju se nadati da mogu ponoviti uspjeh: Liga-kup je obranjen, a u Le Championnatu su se Lilleu primakli na samo bod zaostatka.

Utakmica u Parizu nije oduševila kvalitetom, obilježila ju je nervoza i mnoštvo grubih prekršaja (Mbia je zbog ozljede aduktora morao van travnjaka već u 7. minuti), ali Marseille je od početka preuzeo inicijativu i bio opasniji tijekom svih 90 minuta.

Montpellier koji je prošli tjedan u prvenstvu na svom terenu od prvaka izgubio 1:2 dugo je šetao po rubu rubu: Pionniera je u dva navrata spašavala stativa, u 33. minuti zaustavila je Valbuenu i u 59. Ayewa, ali u 80. minuti pomoći nije bilo. Cheyrou je izveo slobodan udarac, Pionnier je pipavo reagirao, a u pravo vrijeme na pravom se mjestu našao Taiwo i zakucao loptu u mrežu.