1. Hrvatska nogometna liga, 27. kolo, 30.04.2011, 17:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Goran Gabrilo (Split), Leo Krstičević (Ploče), Antonio Peić (Podstrana)

Lisjak spasio Riječane

Mario Plavčić • subota, 30.04.2011.

Oko tisuću i pol gledatelja u Gradskom vrtu svjedočilo je zanimljivom dvoboju između Osijeka i gostiju iz Rijeke unatoč činjenici da su obje mreže ostale netaknute. Junak susreta bio je vratar gostiju Lisjak koji je doslovno zaključao svoja vrata...

Nogometaši Osijeka nisu uspjeli upisati treću uzastopnu pobjedu pred svojim gledateljima. Spriječio ih je riječki vratar Lisjak koji je najzaslužniji što se njegova momčad vraća kući s osvojenim bodom.

Tijek susreta nije dao naslutiti da će bijelo-plavi u konačnici žaliti za dva preostala boda. Bila su to dva potpuno različita poluvremena - prvi je protekao u znaku gostiju, a nastavak u potpunosti Osječanima.

Domaćini su bolje otvorili susret zaprijetivši u 5. minuti kada je Barišić s desne strane oštro ubacio na pet metara, no Lisjak je presjekao centaršut koji je bio namijenjen Šorši.

Riječani su brzo uzvratili u 9. minuti - Pilčić je ušao s desna i pucao, no Kardum je odbio u korner. Domaćini su tada imali prividnu terensku inicijativu, no gosti su bili nešto opasniji prema naprijed.

Ponajbolji igrač na terenu u prvom poluvremenu, a ujedno i najiskusniji, bio je Hrvoje Štrok koji je preciznim loptama upošljavao svoje suigrače pa je tako i u 22. minuti izvrsno proigrao Švrljugu koji je nakon toga tukao s ruba šesnaesterca, ali je zamalo neprecizan.

Uslijedio je period primirja sve do 32. minute kada je ponovno u akciji Dražen Pilčić koji je htio pucati, no lopta mu je prešla preko noge pa se njegov udarac pretvorio u ubačaj prema Čulini, no Kardum je još jedom pravovremeno intervenirao.

Osječani nisu opasnije zaprijetili iako su bili više s loptom, no njihova terenska premoć bila je poprilično jalova, a jedina veća opasnost pred Lisjakom u prvom dijelu bila je upravo ona iz 5. minute. Mreže su tako ostale netaknute i na odmor otišlo s miroljubivih 0:0.

Karačić je očito bio glasan u svlačionici jer su Osječani ušli u nastavak znatno odlučniji. Odmah u prvom napadu Vidaković je ubacio do Ljubojevića koji je poletio i tukao glavom, ali neprecizno pokraj lijeve vratnice. Bila je to prva velika prigoda domaćih, a na drugu se čekalo samo tri minute.

Šorša je 48. minuti pucao desnom nogom s desne strane, no lopta je prohujala pokraj gola. Ni gosti nisu ostali dužni - igrala se 53. minuta kada je Štrok ubacio prema Čulini čiji je udarac presreo stoper Osijeka Dino Gavrić koji je umalo pogodio vlastitu mrežu, no lopta je završila u korneru.

Osječani su nakon toga potpuno zagospodarili terenom i od 57. do 60. minute stvorili čak četiri velike prigode. Najprije je zaprijetio Barišić, zatim Vrgoč i Ljubojević iz iste akcije dvije minute kasnije, a na koncu ponovno Barišić koji je na ubačaj Pelaića tukao glavom, no pored vratnice.

Riječani su se potpuno povukli, a Osječani, za razliku od slabih prvih 45 minuta, prijetili sa svih strana. Goste je spašavao čudesni Lisjak koji je, nakon nekoliko početnih nesigurnosti, jednostavno zaključao svoja vrata.

Umalo je uslijedila kazna za brojne osječke promašaje jer je Čulina u dvije minute dva puta opasno zaprijetio Kardumu, no bez konkretnog učinka. I u samoj završnici bilo je nekoliko uzbuđenja pred vratima Lisjaka, no ovaj je svojim obranama potvrdio status igrača utakmice.

Osijek je tako pao stepenicu niže na prvenstvenoj ljestvici, dok su gosti zacementirali 7. poziciju. U idućem kolu bijelo-plavi putuju u Varaždin, a Riječani dočekuju Šibenik.