1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 14.05.2011, 19:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 1000
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Zdenko Mergeduš (Nova Gradiška) i Petar Gabrilo (Split)

Ivana Jurica • subota, 14.05.2011.

U posljednjem ovosezonskom domaćem susretu Šibenik je upisao minimalnu, ali zlata vrijednu pobjedu od 1:0. Umjetnički dojam bio je loš, ali za Šibenčane je najvažnije da su u psihološki iznimno teškoj utakmici došli do ključnih bodova. Varaždinci, s druge strane, zaista imaju za čime žaliti, u junaka susreta još se jednom prometnuo šibenski kapetan, vratar Goran Blažević. Osim tragičara Filipa Škvorca koji je Šibenčane mogao zaviti u crno, Varaždinci smatraju i da su oštećeni za kazneni udarac u drugom poluvremenu.

Daniel Georgievski
46'
9
Ivan Brečević
63'
21
Ivan Božić.
84'
Samir Toplak

Domaćin, ovog puta u Modrim dresovima, dobro je otvorio utakmicu. Opalio je Alispahić, ali je vratar Krklec odbio u polje. Bio je to i nagovještaj vodstva koje je stiglo u devetoj minuti: Kartelo je dugom loptom pronašao Jakoliša koji prosljeđuje Čuliću čiji centaršut na drugoj stativi Alispahić glavom prosljeđuje u mrežu za vodstvo svoje momčadi. 11.-ti je to prvenstveni gol bugojanskog veznjaka koji se ovom utakmicom i oprostio od šibenske publike.

Djelovao je Šibenik odlično u uvodnom dijelu utakmice, za razliku od gostiju koji su djelovali poput grogiranog boksača, no, domaćini to nisu znali iskoristiti. Imao je priliku Jakoliš, no, pucao je pored gola. Bilo je to u 12. minuti, a nakon toga Varaždin se polako oslobađao pritiska i počeo plesti mrežu oko šibenskog gola. Ali sve do pred kraj poluvremena pravih opasnosti nije bilo: pokušavali su izdaleka Alispahić i Bačelić-Grgić, odnosno Glavica, nije bilo opasnosti za vratare. No, moglo je biti u 44. minuti, ali Glavica nije dobro primio loptu i prilika je propala.

Na samom početku drugog poluvremena stopostotnu šansu imali su gosti: Filip Škvorc izašao je sam pred Blaževića, domaći je vratar fantastično obranio. Šibenik uzvraća udarcem Bačelića-Grgića, no, nije bilo potrebe za intervencijom Krkleca. I minutu kasnije mogao je domaćin i bolje materijalizirati akciju u kojoj su sudjelovali Jakoliš, Jelić i Bačelić-Grgić, no, gostujuća je obrana pravovremeno reagirala. U 55. minuti sporna situacija u kaznenom prostoru domaćina: kontakt Fuštara i Filipa Škvorca sudac Strahonja nije okarakterizirao kao prekršaj za najstrožu kaznu, već je gostujućem igraču pokazao žuti karton zbog simuliranja. Takva odluka izazvala je bijes gostiju koji su smatrali da je jedanaesterac bio čist (naglasio je to nakon utakmice i trener Toplak).

Dvije minute potom zaprijetio je Jelić glavom, ali bilo je to po sredini gola, pa je Krklec bez većih problema pokupio loptu. Odmah potom sijevnula je nova opasna kontra Varaždina: Glavica je asistirao Filipu Škvorcu, no, još je jednom Blažević iz dvoboja s gostujućim igračem izašao kao pobjednik, a slično je bilo i u akciji dvije minute potom.

Stiskali su Varaždinci domaćine, imali su terensku inicijativu, bolje prilike, Šibenik gotovo kao da i nije postojao na terenu. Očito je psihološka važnost utakmice sputala domaćine, kojega su sreća i Blažević spasili od sigurnog poraza na Šubićevcu. Za Varaždin je prijetio i Šafarić izdaleka, snažno, ali i za malo neprecizno. Silno kidanje živaca priredili su domaćini svojim navijačima, a sve su dileme mogli riješiti u 76. minuti, ali Brečević niti iz dva pokušaja glavom nije loptu uspio poslati u mrežu.

Milimetri su goste dijelili od izjednačenja i u 79. minuti: snažno je pucao ponovno Šafarić, ovog puta iz slobodnog udarca, ali ispriječila se greda. Četiri minute kasnije Šafarić je bio u ulozi asistenta, izveo je korner, Golubar, koji je u nastavku ušao u igru, bio je sam na sedam – osam metara, ali pucao je glavom pored gola. Nova gostujuća odlična prilika otišla je u vjetar. Još je jednom do kraja utakmice Blažević spašavao svoju mrežu, ovog puta ispred Tkalčića.

Sreća koja je puno puta Šibenčanima okrenula leđa tijekom sezone ovog je puta bila na njihovoj strani, ali vrijedi istaknuti i fenomenalnog Blaževića koji je svoju momčad doveo na prag osiguravanja ostanka u prvoligaškom društvu. Iako umjetnički dojam nije bio dobar, za Šibenčane je najvažnije da je pobjeda ostvarena. S druge strane, gosti su ostavili bolji dojam, imali su odlične prilike, ali nisu zabili, pa će potvrdu ostanka u elitnom društvu tražiti u domaćem susretu protiv Intera na domaćem terenu.