"Suhi list" za prvi Kup nakon 56 godina

Maja Giljanović • subota, 14.05.2011.

Lideri prvenstva Lille na najboljem se putu prema dvostrukom slavlju, Les Dogues je u finalu Kupa na Stade de Franceu na životu održavao bivši PSG-ovac Mickäel Landreau, a promašaji su se Parižanima o glavu obili u 89. minuti. "Suhi list" Ludovica Obraniaka Gregory Coupet je krivo procijenio, Lille je PSG-u uzeo naslov i osvojio svoj ukupno šesti i prvi Kup nakon 1956. godine.

Šesti put od osnutka kluba 1944. godine Lille je pobjednik Coupe de Francea, igrači Rudija Garcije prekinuli su post dug više od pola stoljeća i nakon 1955. godine na Metropole donose prvi trofej (naslovi koje su u međuvremenu 1954., 1974., 1978. i 2000. osvojili u Ligue 2 ne ulaze u igru).

Coupe Gambardella

Monaco i Saint-Etienne u uvertiri su finala 94. izdanja Kupa odlučivali o pobjedniku 56. Coupe Gambardella. Nakon 1:1 19-godišnjaci Monaca bolji su bili na jedanaesterce (4:3) i osvojili treći ukupno i prvi naslov na prestižnom turniru nakon 1972. godine.

Šesterostruki pobjednici Kupa i dvostruki prvaci 1946. su godine uzeli dvostruku krunu, 65 godina poslije na najboljem su putu da ponove podvig, ali na Stade de Franceu su plesali na ivici noža. Branitelji naslova PSG dominirali su svih 90 minuta, nizali šanse pred golom lidera Ligue 1, ali su naišli na briljantnog Mickäela Landreaua.

Tri sezone stanovnik Parka prinčeva tijekom kojih se nije proslavio i zbog kojih je večeras kod svakog dodira s loptom slušao zvižduke PSG-ovih navijača u 18. je minuti zaustavio slobodan udarac Nenea s 25 metara, u 56. minuti skinuo je šut Hoaraua, u 57. ponovno Nenea, u 75. pomogao mu je Hoarau koji je promašio nemoguće, a u 77. minuti probio ga nije ni Chantome.

I u trenutku kad je izgledalo da će i drugu godinu uzastopce finale otići u produžetke (prošle sezone u 105. minuti u junaka se prometnuo Hoarau) hladan tuš za PSG. Ludovic Obraniak je u 89. minuti iz slobodnog udarca uputio "suhi list", a Gregory Coupet koji je u 20-godišnjoj karijeri među ostalim osvojio sedam naslova prvaka i jedan Kup (sve u Lyonu) krivo je procijenio putanju lopte i "popio" gol.