Vodeni sportovi

Na Vićanov pogon

Tea Lokas • srijeda, 18.05.2011.

U trećoj utakmici doigravanja za prvaka Hrvatske u vaterpolu Jug je u Gružu protiv Primorja slavio rezultatom 11:8. Jednako dobra vijest kao i pobjeda za Dubrovčane je povratak Frana Vićana nakon duže pauze. "Gruška hobotnica" kao da nikad nije ni izišla iz bazena...

Jug CO - Primorje EB 11:8 (3:4, 4:1, 1:1, 3:2)

Dubrovnik, Bazen u Gružu
Treća utakmica finala PH
Gledatelja: 700

Jug: Nižić 1, Vranješ, Sutić 3, S. Sukno 2, Joković 3, Seman, Marković 1, Bušlje 1, Ivanković, Dobud, Drobac, Obradović 1, Vićan 14 obrana, Šutalo. Trener: Elvis Fatović

Primorje: Car, Glavan, Paškvalin 1, Krapić 1, De. Varga 3, Franković 1, Tiškivski, Jelača, Da. Varga, Barač 2, Beltrame, Garcia, Brala, Krizman. Trener: Zoran Roje.

Igrač više: Jug 2/8, Primorje 2/10
Peterci: Jug 3/3, Primorje 1/1
Suci: Stefano Ricciteli i Alessandro Severo (Italija)

Uvodnih osam minuta kao da je bio nastavak prošle utakmice na Kantridi. Zagrijani i raspoloženi igrači s obje strane pružili su zanimljiv start trećeg čina u pripetavanju za prvaka Hrvatske. Primorje je upisalo prvi pogodak u susretu, a i posljednji u prvoj četvrtini, u režiji Barača.

U međuvremenu Jug je preko dva peterca (Sandro Sukno i Sutić protiv Cara) stvorio minimalnu prednost od 2:1 i 3:2, no Riječani su napravili "korak više" do kraja četvrtine.

Na početku drugog dijela Frano Vićan osjetio je gruški bazen nakon dugog izbivanja. Klasičnom akcijom preko Bušlje Jug je izjednačio na 4:4, a nakon neuspješnog napada Paškvalina koji je završio prvom obranom dugo očekivane prve hobotnice Juga, Sukno je uputio neobranjiv udarac prema vratima Primorja za 5:4.

Kontra u sljedećem napadu Juga izrodila je trećem petercem, a nepogrešiv je s linije kaznenog udarca bio ponovno Sutić, čime su domaćini po prvi put otišli na +2 (6:4). Dvije minute prije kraja poluvremena Vićan zaustavlja još dvije lopte Riječana te Dubrovčanima daje polet koji kulminira u pogotku Mara Jokovića za velikih 7:4.

Franković je smanjio na 7:5, ali odmah potom zbog pretjerane reakcije zaradio isključenje do kraja utakmice s pravom zamjene. Tri igrača Primorja do kraja prvog poluvremena skupila su po dvije osobne pogreške, a Krapić je napustio dvoboj zbog povrede uha, što je Riječane stavilo u nezavidan položaj pred narednih 16 minuta.

Pad u realizaciji pratio je momčadi sve do četvrte minute treće četvrtine, a onda je Vićan dodao izvrsnu loptu Markoviću koji iz blizine zabija iza leđa Cara za 8:5. Od ulaska Vićana živnula je i obrana i napad Dubrovčana, a učinak samog vratara Juga je u tim trenucima na 80 posto. Deneš Varga je vratio na -2 (8:6), rezultat koji je ostao zapisan na semaforu prije zadnjeg "malog odmora".

Posljednje minute susreta pripale su Jugu, ponajprije zbog dva uzastopna pogotka Jokovića na startu četvrte četvrtine i nezamjenjivog Vićana koji je na kraju susreta imao nevjerojatnih 14 obrana. Obradović je "pečatirao" danas odličnu izvedbu Juga upisavši pobjedu od 11:8. U četvrtom okršaju ovih dviju momčadi, u Rijeci, Dubrovčani će imati prvu meč loptu.