1. Hrvatska nogometna liga, 30. kolo, 21.05.2011, 19:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3000
Suci: Trampus (Osijek), Križarić (Čakovec), Hudika (Varaždin)

Naslov i Europa proslavljeni bodom

S Maksimira:Borna Rupnik • subota, 21.05.2011.

Pogocima Milana Badelja i Ante Rebića u Maksimiru je spuštena zavjesa na hrvatsko prvenstvo, u kojoj i Dinamo i Split imaju razloga za slavlje.

Ante Rebić
46'
24
Ante Erceg
61'
21
Romano Obilinović
78'
Ivan Katalinić

U posljednjem kolu domaće lige snage su na Maksimiru odmjerili prvoplasirani Dinamo i trećeplasirani Split, najugodnije iznenađenje prvenstva, a i jedni i drugi teren su napustili s posljednjim ovosezonskim bodom u džepu.

Kiša koja je okupala Zagreb tik prije utakmice učinila je teren vrlo nezgodnim za igru pa su se igrači obje momčadi morali boriti i protiv zastajanja lopte u vodi, no nisu pružili lošu predstavu. U uvodnim minutama su svjetla pozornice pripala Sammiru, koji je odličnim driblinzima i prodorima mamio pljesak i ovacije s tribina.

Pljesak Splitu

Na početku utakmice su gosti iz Splita primili cvijeće kao čestitku za povijesni plasman u Europu te su uzvratili čestitkama za novi Dinamov naslov prvaka, a uspjeh momčadi Ivana Katalinića nagradili su i prisutni gledatelji srdačnim pljeskom.

Dinamo je svoju inicijativu u prave, izrađene prilike počeo pretvarati u 14. minuti, a u tri navrata je Splitovom kapetanu Andriji Vukoviću opasno prijetio Dinamov kapetan Milan Badelj. Međutim, sva tri puta je sjajnim intervencijama kao pobjednik izašao gostujući čuvar mreže.

Udarac su potom neuspješno okušali inače borbeni Ante Rukavina te Šime Vrsaljko, a uzvratio je Mate Pehar, jednom uz peh, a jednom uz lijepu paradu Ivana Kelave, koji je vršcima prstiju odbio njegov udarac s desetak metara u korner.

Veliku je priliku Dinamo imao u 29. minuti, kada nitko nije uspio gurnuti povratnu loptu Luisa Ibaneza u mrežu, a onda je do kraja prvog dijela uslijedila uspavanka koju su "prodrmali" tek bomba Ivana Tomečaka i - vodeći pogodak Dinama. Rukavina je ostavio loptu na udarac Badelju, a on s ruba kaznenog prostora precizno cilja donji suprotni kut za 1:0.

Juniori i kadeti

Prije početka utakmice maksimirskoj su se publici predstavili juniori i kadeti zagrebačkog Dinama, koji su u svojim kategorijama također osvojili naslove prvaka Hrvatske.

Drugo je poluvrijeme otvorio Pehar izvrsnom prilikom koju je požrtvovnim uklizavanjem osujetio Ibanez, a zatim su više igrali živci nego nogometaši. Sve do sredine poluvremena i poluprilika Tomečaka i Seada Bučana na Maksimiru se vidjelo tek malo nervoze.

Priliku su u sastavu Dinama tada dobili Mateo Kovačić i Andrej Kramarić, koji je u svom prvom dodiru s loptom propustio realizirati izglednu priliku. No, uslijedila je burna završnica.

U 83. minuti Ante Rebić u svom prvom nastupu za Split ove sezone ostaje sam ispred Kelave i hladnokrvno pogađa za 1:1, a gosti su odmah u sljedećoj minuti imali obećavajući protunapad, no nisu ga uspjeli realizirati.

Zatim je dobro pokušao i Pehar, ali te minute dominacije Split nije uspio okruniti drugim golom. S druge strane je Badelj mogao još jednom upisati svoje ime na listu strijelaca, no njegov je sjajan udarac još bolje skinuo Vuković te je utakmica ipak završila bez pobjednika.

Dinamo, kojem preostaje još uzvrat finala Kupa u Varaždinu, primio je po završetku pehar i medalje za šesti uzastopni naslov prvaka, ponovno osvojen vrlo uvjerljivo, a Split je tako stavio "točku na i" svoje prve prvoligaške sezone u kojoj je odmah izborio mjesto u Europi.

• crveni0922.05.2011. u 13:24
    Lipo je odjekivala pisma Đavola na praznom Maksimiru.......
    crveni09
  • ronny198722.05.2011. u 05:53
    svaka čast totu kaj je nakon tekme priznao da je split oštećen za penal... nešto kaj od recimo jurčića i sličnih ljigavaca nikada nećemo čuti...